Wygląd zewnętrzny i jakość wykonania
Design modelu OneTouch POP 3 (5) jest stonowany i bardzo klasyczny. Sprzęt posiada zaokrąglone boki, front pokryty szkłem i dość szerokie ramki wokół wyświetlacza. Nic tu szczególnie nie zaskakuje, może poza dość dużym napisem "Pop" na tylnej klapce, który momentalnie uświadamia nas, z przedstawicielem której rodziny telefonów Alcatela mamy do czynienia. Poza tym, tylny panel jest zdejmowalny, dzięki czemu użytkownicy tego smartfonu nie będą mieli problemów z ewentualną wymianą baterii na nową.
Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę smartfonu, należy pochwalić jakość użytych materiałów i ich spasowanie. Nie jest to oczywiście pierwsza liga, bo obudowa smartfonu jest wykonana z plastiku, ale ogólny poziom wykonania oceniamy na w pełni zadowalający.
5-calowy OneTouch POP 3 waży 167 gramów - dość sporo, ale dzięki temu sprawia wrażenie sprzętu solidnego, a poza tym dobrze i pewnie leży w dłoni. Jeśli zaś chodzi o wrażenia wizualne, to podobać może się przede wszystkim front urządzenia, bowiem trudno nie zauważyć tutaj inspiracji pierwszoligowym iPhone’em, zwłaszcza najnowszymi modelami (iPhone 6 i 6s).
Wyświetlacz i aparat
Alcatel OneTouch POP 3 (5) został wyposażony w ekran o przekątnej 5 cali. To rozmiar odpowiedni do tego, by na smartfonie można było komfortowo oglądać filmy i przeglądać internet. Obraz w rozdzielczości 480 x 854 pikseli jest wyraźny i czytelny, a kolory całkiem dobre. Nieco zastrzeżeń można mieć jedynie do poziomu jasności i kontrastu, jednak należy pamiętać, że mówimy tutaj o urządzeniu z niskiej półki cenowej. Pozytywnie zaskakują za to kąty widzenia, które, jak na sprzęt tej klasy, są bardzo wysokie.
Ekran Alcatela OneTouch POP 3 (5) reprezentuje przyzwoity stosunek ceny do jakości, a dzięki niskiej rozdzielczości producent mógł zagwarantować użytkownikom płynną pracę systemu przy jednoczesnym zastosowaniu budżetowych podzespołów. Jeśli zaś chodzi o aparat fotograficzny, to mamy tu do czynienia z 5-megapikselową matrycą, wspomaganą przez diodę doświetlającą LED. Jakość zdjęć jest bardzo przeciętna i oczywiście nie ma tu mowy o wizualnych fajerwerkach, ale aparat modelu OneTouch POP 3 oferuje za to kilka specjalnych trybów robienia zdjęć – HDR, panoramy i fotografowania twarzy – co w przypadku smartfonów z tej półki cenowej nie jest wcale oczywistością. Poza tym, opisywany sprzęt potrafi nagrywać filmy wideo w rozdzielczości HD.
Alcatel OneTouch POP 3 (5) - sprawdź w ofercie indywidualnej T-Mobile!
Wydajność i system operacyjny
Urządzenie jest napędzane przez czterordzeniowy procesor Mediatek MT6580M taktowany zegarem 1,3 GHz, który jest wspierany przez 1 GB pamięci RAM. W tej kategorii cenowej jest to całkiem przyzwoita specyfikacja, która sprawdza się w przypadku większości codziennych zastosowań i gwarantuje płynną pracę systemu operacyjnego Android 5.1. Biorąc pod uwagę, że wydajność telefonu dorównuje Samsungowi Galaxy S3, nie ma on większych problemów z graniem w zarówno proste gry 2D, jak i nieco bardziej złożone 3D. Niektóre gry po prostu potrafią się dłużej ładować.
Smartfon posiada 8 GB wbudowanej, ale do wykorzystania przez użytkownika są tylko 4 GB, ponieważ połowa pamięci już na starcie jest wykorzystana przez system operacyjny Android, pakiet usług Google i kilka preinstalowanych aplikacji, takich jak Facebook, YouTube, czy bardzo praktyczne programy jak np. Evernote i Wunderlist. Na szczęście OneTouch POP 3 obsługuje karty pamięci, dzięki czemu jego pamięć wewnętrzna może zostać rozszerzona nawet o 128 GB.
5-calowy OneTouch POP 3 waży 167 gramów - dość sporo, ale dzięki temu sprawia wrażenie sprzętu solidnego, a poza tym dobrze i pewnie leży w dłoni. Jeśli zaś chodzi o wrażenia wizualne, to podobać może się przede wszystkim front urządzenia, bowiem trudno nie zauważyć tutaj inspiracji serią smartfonów Alcatel OneTouch Idol, czy pierwszoligowym iPhone’em, zwłaszcza najnowszymi modelami (iPhone 6 i 6s).
Android 5.1, pod kontrolą którego pracuje ten smartfon, to najnowsza, bardzo udana i prosta w obsłudze odsłona systemu operacyjnego Google’a. Na ekranie początkowym możemy ustawić skróty do wybranych funkcji, co daje błyskawiczny dostęp do tych najczęściej wykorzystywanych. Oczywiście jest też sklep Google Play, który umożliwia nam dostęp do ogromnej liczby darmowych i płatnych aplikacji, a także filmów i muzyki.
Podsumowanie
Alcatel OneTouch POP 3 (5) bez wątpienia jest propozycją dla określonej grupy osób – takich, dla których podstawowym wymaganiem wobec smartfonów jest przystępność cenowa. To sprzęt, który sprawdzi się w przypadku podstawowych zastosowań, a przy okazji nie nadwyręży kieszeni. Niczym szczególnym nie olśniewa, ale jednocześnie nie schodzi też poniżej pewnego poziomu.
Wygląd zewnętrzny
4-calowy ekran zapewnia Alcatelowi poręczne rozmiary – ważące 130 gramów urządzenie z łatwością obsłużymy jedną dłonią. Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę smartfonu – pochwalić należy jakość użytych materiałów i ich spasowanie. Design urządzenia jest stonowany – zaokrąglone boki i front pokryty szkłem – nic tu nie zaskakuje, chyba że zdecydujemy się na wersję telefonu z tylnym panelem w którymś z atrakcyjnych, mocnych kolorów. Pozytywne oponie o Alcatel OneTouch Pop S3 będą mieli ci, którzy cenią zdejmowaną tylną obudowę, dzięki czemu wymienić możemy baterię. Również pod tylna obudową znajdziemy karty micro SIM i microSD.
Ekran i aparat
Wyświetlacz o 4-calowej przekątnej pracuje w rozdzielczości 800 x 480 pikseli, co zapewnia ostry, czytelny obraz. Kolory są całkiem dobre, podobnie jak jasność, a kąty widzenia nie należą do wysokich. Smartfon został wyposażony w czujnik jasności, dzięki czemu dostosowuje jasność ekranu do warunków oświetleniowych. Biorąc pod uwagę niską cenę urządzenia trudno spodziewać się fajerwerków – ekran jest przyzwoity jak na tę klasę cenową. Podobnie rzecz ma się z aparatem fotograficznym. 5-megapikselowa matryca zapewnia poprawną kolorystykę i dobrą ostrość wykonanych zdjęć. Jest też lampka błyskowa LED i tryb HDR, co w tej klasie cenowej nie jest takie oczywiste. Pop S3 nagrywa wideo w jakości 1080p.
Alcatel Pop S3 to niedroga propozycja dla osób, które nie mają ogromnych wymagań wobec smartfonów. Ten telefon świetnie sprawdzi się w prostych zadaniach, ale jeśli wymagamy na przykład wysokiej wydajności, przydatnej w grach, lepiej poszukajmy urządzenia z wyższej półk
Android w wersji 4.3, pracujący w Pop S3 to sprawdzony i prosty w obsłudze system operacyjny. Oferuje 5 ekranów głównych, które możemy dostosować do swoich potrzeb zapełniając je wybranymi widżetami czy skrótami. Rozwijany od góry panel ustawień umożliwia szybki dostęp do popularnych ustawień, ale też przydatnych funkcji takich jak latarka. Telefon posiada wiele preinstalowanych aplikacji i nie wszystkie z nich możemy usunąć. Jeśli korzystamy z poczty Gmail, to ucieszy nas pełna integracja Pop S3 z usługami Google. Android oferuje też darmową nawigację wraz z informacjami o natężeniu ruchu, co na pewno przyda się w drodze. Z kolei dostęp do sklepu Play umożliwia nam wybór z ogromnej liczby darmowych i płatnych aplikacji, ale też filmów i muzyki. Przypominamy, że wraz z naszą usługą Dodaj do rachunku, opłaty za aplikacje z Google Play możecie dodawać do swojego comiesięcznego rachunku!
-> Alcatel OneTouch Idol Mini - odrobina luksusu w niskiej cenie
Urządzenie napędza czterordzeniowy procesor taktowany zegarem 1,2 GHz, któremu towarzyszy 1 GB pamięci RAM. To przyzwoite wyposażenie, które zapewnia całkiem płynną pracę. Pop S3 to nowoczesny smartfon, więc nie mogło zabraknąć takich funkcjonalności jak GPS, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 i obsługa DLNA. Jest też radio FM i możliwość bezprzewodowego przesyłania treści do telewizora w standardzie Miracast. 4 GB wbudowanej pamięci możemy rozszerzyć o 32 GB, korzystając z karty micro SD.
Podsumowanie
Test Alcatel OneTouch Pop S3 udowodnił, że to niedroga propozycja dla osób, które nie mają ogromnych wymagań wobec smartfonów. Ten telefon świetnie sprawdzi się w prostych zadaniach, ale jeśli wymagamy na przykład wysokiej wydajności, przydatnej w grach, lepiej poszukajmy urządzenia z wyższej półki. Pop S3 niczym nie olśniewa, ale działa stabilnie i sprawnie, oferując przy tym niezłą jak na swoją klasę jakość zdjęć.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Wygląd zewnętrzny
Niepozorne podłużne pudełko OneTouch Pro 8 poza samym tabletem kryje tylko ładowarkę sieciową oraz kabel microUSB. Skromnie, aczkolwiek niezbędne minimum jest. Biorąc pod uwagę gabaryty i przekątną ekranu samo urządzenie wydaje się stosunkowo lekkie - bez większego problemu daje się utrzymać w jednej dłoni. W tym przedziale cenowym jakości wykonania nie można zarzucić zbyt wiele. Odwracając tablet natkniemy się na schowane pod jedną klapką gniazda dla kart SIM oraz microSD, a po drugiej stronie fizyczne przyciski włączania i regulacji głośności.
-> Jestem zielony, kupiłem tablet z Androidem. O co teraz?
-> Test Alcatel OneTouch Pop S3. Tani i dobry?
Ekran
Ekran modelu OneTouch Pop 8 to IPS LCD o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Kąty widzenia nie są najgorsze, aczkolwiek zastrzeżenia można mieć do niewielkiej widoczności w świetle słonecznym. Regulację jasności trzeba przeprowadzać ręcznie - brakuje czujnika zewnętrznego oświetlenia.
Alcatel One Touch Pop 8 wypada całkiem nieźle. Biorąc pod uwagę, że to urządzenie z raczej niższej półki, producent dołożył starań abyśmy tego specjalnie nie odczuwali. Oczywiście, nie można zapominać o jednej ważnej rzeczy - niskiej cenie.
Wydajność
Sercem tabletu jest czterordzeniowy procesor MediaTek M8382 1,3 GHz wykorzystujący 1 GB pamięci RAM. Podczas typowego użytkowania (nawigacja po interfejsie, korzystanie z podstawowych aplikacji, przeglądanie stron WWW) nie zauważyliśmy żadnych zacięć. Również proste gry nie będą stanowić dla tego sprzętu wyzwania. One Touch Pop 8 pracuje pod kontrolą Androida 4.2.2 Jelly Bean. Na szczęście w stosunku do czystej wersji producent wprowadził minimalne zmiany. Całość wygląda przejrzyście i estetycznie.
Aplikacje
Oczywiście, od T-Mobile dostajecie na start pakiet aplikacji (iplex, Audioteka, NaviExpert, SuperMemo, WiMP). Tu mała uwaga: warto od razu zakupić dodatkową kartę pamięci microSD. Dostępna przestrzeń na długo nie wystarczy. Po pierwszym uruchomieniu mamy do dyspozycji nieco ponad 2 GB na własne dane. Na szczęście wspierane są nośniki o do 64 GB pojemności. Pod względem komunikacji testowany przez nas model oferuje łączność z sieciami 3G i transfer danych do 21 Mbps. Poza tym mamy Wi-Fi, Bluetooth 4.0 oraz GPS.
Aparat
Jeśli zamierzacie wykorzystywać wbudowane w OneTouch Pop 8 cyfrówki nie oczekujcie cudów. Główna jednostka o rozdzielczości 2 megapikseli nie ma doświetlenia diodą LED, a efekty jej działania raczej nie wywołują entuzjazmu - niskie nasycenie kolorów, mała liczba szczegółów i duże zaszumienie. Z rejestracją wideo również nie jest najlepiej. Tutaj Alcatel widocznie musiał nieco odpuścić.
Multimedia
Na słowa pochwały zasługuje za to wbudowany odtwarzacz multimedialny obsługujący większość popularnych formatów wideo bez konieczności instalowania dodatkowych kodeków. Spokojnie obejrzycie film w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (przy niektórych plikach Full HD może się nieco zacinać). Również do odtwarzacza audio nie można mieć zastrzeżeń. Polecamy jednak zaopatrzenie się w słuchawki. Wbudowany głośnik jest dość cichy.
-> Test Samsung GT-S5611 - dla fanów klasyki
-> Test LG F70 - potrafi zaskoczyć!
Podsumowując, Alcatel One Touch Pop 8 wypada całkiem nieźle. Biorąc pod uwagę, że to urządzenie z raczej niższej półki, producent dołożył starań abyśmy tego specjalnie nie odczuwali. Oczywiście, nie można zapominać o jednej ważnej rzeczy - niskiej cenie. Zawsze można zrobić coś lepiej, ale to będzie kosztowało. Jak zrobić coś dobrze i jednocześnie niedrogo? Właśnie tak, jak robi to Alcatel.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Patrząc przez pryzmat ceny, Alcatel OneTouch Idol 3 pozytywnie zaskakuje. Jego 5,5-calowy wyświetlacz z rozdzielczością na poziomie 1080p zapewnia takie same zagęszczenie pikseli, jak ma to miejsce w przypadku chociażby iPhone’a 6 Plus. Ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon taktowany z częstotliwością 1,5 GHz oraz 2 GB pamięci RAM to również podzespoły raczej rzadko spotykane w tym przedziale cenowym.
Niewiele, bo 16 GB, jest tutaj jedynie wbudowanej pamięci flash, ale w związku z tym, że przy pomocy karty microSD można rozszerzyć ją o dodatkowe 128 GB, nie stanowi to większego problemu. A w razie czego ewentualne braki są w stanie zrekompensować zastosowane kamery: tylna 13- i przednia 8-megapikselowa. O nich jeszcze sobie opowiemy.
Sami widzicie, że pod względem specyfikacji OneTouch Idol 3 (5.5) w stosunku do ceny wypada naprawdę dobrze. A jak sprawdza się w praktyce? I jak wypada pod innymi względami? Jakie wrażenia jest w stanie zaoferować swojemu użytkownikowi?
Design i jakość wykonania
Alcatel OneTouch Idol 3 (5.5) nie należy może do najładniejszych smartfonów na rynku, jednak z drugiej strony, pod pewnymi względami może się podobać. Szczególnie dobre i eleganckie wrażenie robi monolityczna, szklana konstrukcja przedniej części obudowy. Telefon od tej strony wygląda po prostu bardzo estetycznie, niczym sprzęt z wysokiej półki. Zwłaszcza że jest też bardzo cienki - ma zaledwie 7,4 mm grubości.
Nieco gorzej jest z tyłu. Tutaj mamy już do czynienia z obudową wykonaną ze szczotkowanego plastiku. Na pierwszy rzut oka wygląda to nawet jak aluminium, ale przy pierwszym kontakcie smartfonu z dłonią wszelkie wątpliwości zostają rozwiane - tylna klapka jest wykonana z tworzywa sztucznego. Obudowę otacza jeszcze cienka, metalowa ramka, która niejako spaja ze sobą wszystkie elementy telefonu. Wygląda to trochę, jak w Samsungu Galaxy S5.
Jeśli zaś chodzi o jakość wykonania, to pod tym względem temu smartfonowi nie można zarzucić zbyt wiele. Konstrukcja całości jest dobrze przemyślana, a poszczególne elementy zostały do siebie dobrze dopasowane. Alcatel OneTouch Idol 3 (5.5) nieco ugina się jedynie pod wpływem większej siły, a jego obudowa zaczyna wówczas nieprzyjemnie trzeszczeć, niemniej jednak jest to wada, która jest widoczna dopiero przy celowym działaniu mającym na celu jej wyeksponowanie. Podczas normalnego użytkowania nie powinno być z tym większych problemów.
Poza tym smartfon dobrze leży w dłoni. Nie jest ani za ciężki, ani za lekki, a większość osób będzie w stanie obsłużyć go przy pomocy jednej dłoni. To również jest w bardzo ważne w przypadku urządzenia, które towarzyszy użytkownikowi przez większość dnia.
Wyświetlacz i system
Ekran o powierzchni 5,5 cala, wyświetlający obraz w rozdzielczości 1080p, to optimum, które jest w stanie w zupełności zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Powyżej pewnego poziomu ludzkie oko i tak nie jest w stanie dostrzec pikseli. A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?
OneTouch Idol 3 (5.5) dysponuje wyświetlaczem, który może pochwalić się nie tylko optymalną rozdzielczością, ale również poprawnym odwzorowaniem kolorów oraz odpowiednio wysoką jasnością, zapewniającą komfortową obsługę smartfonu nawet w mocnym słońcu. Wyświetlacz to jedna z największych zalet opisywanego modelu, prezentuje bowiem poziom, który do tej pory widzieliśmy raczej w urządzeniach z wyższej półki cenowej.
Telefon pracuje pod kontrolą najnowszego Androida w wersji 5.0 Lollipop. Producent nie zdecydował się w jego przypadku na żadne większe modyfikacje w stosunku do oryginalnej wersji systemu, co uznajemy za zdecydowaną zaletę. Dzięki temu system jest wygodny i prosty w obsłudze. Poza tym, Lollipop jest też bardzo atrakcyjny wizualnie.
W pamięci smartfonu znajdziemy kilka dodatkowych, fabrycznie zainstalowanych aplikacji pokroju Facebooka, Twittera, WhatsApp, Flipboarda, Evernote’a czy Adobe Reader. Większość z nich to przydatne narzędzia, ale w razie potrzeby można je też łatwo odinstalować.
Wydajność
Już w pierwszych akapitach tego testu zwracaliśmy uwagę na fakt, iż podzespoły oferowane przez Alcatela OneTouch Idol 3 (5.5) to rzadkość w tej półce cenowej. Same podzespoły to jednak nie wszystko, bo liczy się jeszcze ogólna optymalizacja systemu operacyjnego i rzeczywista wydajność smartfonu. Tutaj jest nieźle, choć nie idealnie.
W większości przypadków urządzenie pracuje płynnie, dobrze sprawdza się również w przypadku większości podstawowych zastosowań i obsługi najważniejszych aplikacji. Zdecydowanie najczęściej OneTouch Idol 3 (5.5) z codziennych bojów wydajnościowych wychodzi obronną ręką.
Lekka zadyszka pojawia się dopiero przy scrollowaniu długich ekranów (przesuwaniu ich w pionie) i podczas uruchamiania nieco 'cięższych' aplikacji. Czasem potrwa to o jedną czy dwie sekundy zbyt długo, a innym razem animacja nieco chrupnie. To jednak szczegóły, które nie mają większego wpływu na wrażenia towarzyszące obsłudze tego modelu. Poza tym, od smartfonu z tego przedziału cenowego nie można oczekiwać perfekcji w każdym calu.
A OneTouch Idol 3 (5.5) oprócz ceny ma jeszcze wiele innych zalet, którymi nadrabia ewentualne niedociągnięcia. Jedną z nich jest ponadprzeciętnie dobry przedni aparat, wyposażony w 8-megapikselową matrycę, który jest w stanie spełnić oczekiwania największych miłośników tzw. selfies, czyli autoportretów wykonywanych z ręki. Pod względem jakości fotografii przednia kamerka zastosowana w tym modelu zdecydowanie wyróżnia się na tle licznej konkurencji. Przy dobrym oświetleniu potrafi działać prawdziwe cuda.
Podsumowanie
Alcatel OneTouch Idol 3 (5.5) posiada wiele cech i zalet, których nie powstydziłyby się smartfony z wyższej półki cenowej. Przede wszystkim mam tu na myśli ekran, który jest główna zaletą tego telefonu. Wrażenie robią też przednia kamerka i ponadprzeciętnie wytrzymała bateria. Oczywiście nie obyło się bez wad, takich jak np. plastikowa obudowa, szybko dająca do zrozumienia, że z flagowcem do czynienia tutaj raczej nie mamy. Ale na takie smartfony trzeba często wydać dwa razy więcej pieniędzy, OneTouch Idol 3 (5.5) z pojedynku na stosunek ceny do jakości wychodzi więc całkiem korzystnie.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Alcatel OneTouch POP 3 (5) - recenzja. Smartfon za grosze - opinie i komentarze (58)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.