Smartfony BlackBerry kojarzone są głównie z biznesem, a tymczasem to urządzenia które mogą być przystępne cenowo, proste w obsłudze a jednocześnie zaawansowane. Taki właśnie jest testowany model 9300.

 • Design
  7
 • Aplikacje
  8
 • Bateria
  8
 • Łatwość obsługi
  7
 • Funkcjonalność
  8
 • Design
  1
 • Aplikacje
  1
 • Bateria
  7
 • Łatwość obsługi
  1
 • Funkcjonalność
  1

+ Plusy

 • intuicyjna obsługa
 • pełna klawiatura qwerty
 • dostępność dodatkowych funkcji

- Minusy

 • średniej jakości aparat fotograficzny
 • mała rozdzielczość wyświetlacza

Model 9300 wygląda jak typowy smartfon BlackBerry - jest dość szeroki, a ekran o charakterystycznych proporcjach, a pod nim słynną klawiaturę. Jednocześnie jest to telefon lekki, także nie ma obawy że w kieszeni będziemy nosić przysłowiową “cegłę”. Jakość wykonania tego modelu jest niewątpliwie wysoka, czego dowodzi miły w dotyku plastik i dobre spasowanie elementów obudowy.

Między klawiaturą a ekranem umieszczono poziomo 4 przyciski, a pomiędzy nimi optyczny trackpad, który służy użytkownikowi jako główne narzędzie do obsługi funkcji telefonu. Pod 2,44-calowym ekranem znajdują się cztery przyciski - dwa skrajne służą do wykonywania i zakańczania połączeń. Dwa wewnętrzne to przycisk BlackBerry uruchamiający opcje, drugi służy do wykonania funkcji “wróć”. Między nimi, w środku, znajdziemy jeszcze optyczny trackpad, który jest głównym narzędziem służącym do poruszania się po menu telefonu. Czułość trackpadu, jak to w telefonach BlackBerry, jest doskonała i pozwala naprawdę szybko i sprawnie korzystać z telefonu.

Model 9300 wygląda jak typowy smartfon BlackBerry - jest dość szeroki, a ekran o charakterystycznych proporcjach, a pod nim słynną klawiaturę

Na lewym boku znajduje się przycisk aktywujący sterowanie głosowe, które umożliwia przekazywanie komend głosowych telefonowi. Ta funkcja obsługuje język polski. Przycisk ten jest konfigurowalny i możemy mu przypisać dowolną inną funkcje. Na tym boku umieszczono jeszcze gniazda: słuchakowe i microUSB. Prawy bok telefonu zawiera ukryte pod gumową izolacją (podobnie jak poprzednio omawiany przycisk) guziki regulacji głośności oraz aktywacji aparatu fotograficznego. Również im możemy przypisać im inną funkcję. Górna krawędź to z kolei przyciski do obsługi odtwarzacza multimedialnego (pauza, następny i poprzedni). Tylna pokrywa telefonu została wykonana z plastiku z drobnymi wybrzuszeniami, dzięki czemu telefon pewnie leży w dłoni.

Nowi użytkownicy BlackBerry z pewnością z zadowoleniem przywitają funkcje przypisane na stałe do klawiszy A, Q i W (odpowiednio: blokada telefonu, zmiana profilu i połączenie z pocztą głosową). Pozostałe klawisze można przypisać do kontaktów, na przykład według pierwszy liter imion.

Przewijając poziomo dolny pasek z ikonami zyskujemy dostęp do: najważniejszych aplikacji (e-mail, SMS, kontakty, przeglądarka www i media) - pozwala to na szybkie działanie, bez potrzeby zagłębiania się w menu telefonu.

Na lewym boku znajduje się przycisk aktywujący sterowanie głosowe, które umożliwia przekazywanie komend głosowych telefonowi

Po wykupieniu usługi BackBerry Mail lub BlackBerry Mail & Web, uzyskujemy nielimitowany dostęp do obsługi 10 kont e-mail, a w przypadku drugiej usługi - również przeglądania stron internetowych i korzystania z aplikacji ze sklepiku App World. Jeśli wybieramy się za granicę wystarczy wykupić jednorazową usługe BlackBerry roaming.

Bardzo przydatna funkcja to wyszukiwanie kontaktów z książki za pomocą klawiatury. Wystarczy w dowolnym momencie zacząć wpisywać np. nazwisko, a telefon od razu wyświetli nam pasujące kontakty.

Na koniec trzeba wspomnieć o jakości połączeń głosowych - jest bardzo dobra. Podobnie z zasięgiem - BlackBerry nie zgubi go łatwo. Oczywiście BlackBerry 9300 może przesyłać dane w standardzie 3G, do dyspozycji mamy też połączenie Wi-Fi i GPS. Nie mogło również zabraknąć Bluetooth.

W pudełku wraz z telefonem mieści się ładowarka, kabel USB, zestaw słuchawkowy, karta pamięci microSD 2 GB, płyta z oprogramowaniem i dokumentacja.

Informacje ogólne  
Producent RIM
Model BlackBerry 9300
System 850/900/1800/1900
Pamięć zewnętrzna microSD 2GB
Pamięć wewnętrzna 256 MB
Standardowy akumulator 1400 mAh
Maksymalny czas rozmów* [min] 330
Maksymalny czas czuwania* [godz] 360
Wymiary [mm] 109x60x13.88
Waga [g] 104
UMTS tak
System operacyjny Blackberry

<p><em>BlackBerry 9300 - prosty w obsłudze i jednocześnie zaawansowany technologicznie.</em></p>

BlackBerry 9300 - komunikacja przede wszystkim - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność
MIKI
09-07-2013 - 15:44:00
Ocena: 2/10
Najgorszy telefon na świecie !!!!!
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Czy jedna z najtańszych propozycji fińskiego koncernu jest warta grzechu? Zobacz jak Nokia 113 sprawdza się na co dzień.

 • Design
  6
 • Aplikacje
  5
 • Bateria
  9
 • Łatwość obsługi
  9
 • Funkcjonalność
  7

+ Plusy

 • efektowny design
 • długi czas pracy na baterii
 • wysoka jakość wykonania

- Minusy

 • marnej jakości aparat cyfrowy

Nokia 113 to jedna z najtańszych propozycji fińskiego producenta. W przypadku telefonów, ze słowem „tani” większość z nas kojarzy najczęściej co najwyżej przeciętny wygląd, fatalne wykonanie i niewielką funkcjonalność. Nokia pokazuje, że w przypadku jej produktów takie skojarzenia są co najmniej błędne.

Nokia 113 to telefon, który miło trzyma się w dłoni. Do jego wykonania użyto dobrych jakościowo i miłych w dotyku plastików. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy tu do czynienia ze starą, dobrą szkołą projektowania Nokii. Obudowa jest dwukolorowa. W naszym przypadku był to, nawiązujący do wyglądu smartfonów z serii Lumia odcień „cyan”, który w postaci błyszczącej ramki obudowy, klawiatury i jej tylnej klapki, ciekawie kontrastował z czarnymi częściami obramowującymi wyświetlacz i gniazda telefonu.

Nokia 113 nie ma wielu złącz. Na górnej części znajdziemy jedynie dwa gniazda – uniwersalne słuchawkowe, 3,5 mm oraz gniazdo do podłączenia ładowarki. W tylnej części obudowy znajduje się aparat cyfrowy VGA, a tuż obok kratka skrywająca głośnik. Mikrofon ulokowano na jej dolnej krawędzi. Całość waży bardzo rozsądne 77 gramów.

Skok klawiszy dobrano bardzo dobrze. Można pokusić się o stwierdzenie, że pisanie SMS-ów na Nokii 113 to relaksujące doświadczenie. Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z przemyślanymi do bólu konstrukcjami Nokii od razu będzie wiedzieć o czym mowa.

W ciągu kliku dni średnio intensywnego użytkowania nie udało nam się sprowadzić wskaźnika naładowania baterii poniżej poziomu ¾ stanu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc przyjąć, że akumulator będzie wymagać doładowania mniej więcej raz na 5 dni, może nawet raz w tygodniu.

Pod 1,8-calowym ekranem o rozdzielczości 160 x 128 pikseli znajduje się typowa klawiatura, dokładnie taka do jakiej, w ciągu wielu lat jej obecności na naszym rynku, przyzwyczaiła nas Nokia. Sterowanie odbywa się przy użyciu zestawu doskonale znanym wszystkim klawiszy, przy czym środkowy z nich pozwala na poruszanie się po menu i potwierdzanie wyboru. Jej działanie nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Skok klawiszy dobrano bardzo dobrze. Można pokusić się o stwierdzenie, że pisanie SMS-ów na Nokii 113 to relaksujące doświadczenie. Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z przemyślanymi do bólu konstrukcjami Nokii od razu będzie wiedzieć o czym mowa.

Ekran Nokii to, co oczywiste w tym segmencie cenowym, konstrukcja nie z najwyższej półki. Świeci jednak bardzo przyzwoicie. W zasadzie w każdych typowych warunkach oświetleniowych obraz jest czytelny. 64 tysiące kolorów to także nie to co oglądamy w smartfonach, ale do taniego, praktycznego przede wszystkim telefonu, pasują jak ulał.

Skoro już mowa o walorach użytkowych, nie sposób nie wspomnieć o baterii Nokii. Ukryty pod tylna klapką akumulator BL-5CB ma pojemność 800 mAh. Jak na zwykły telefon to całkiem dużo. Według danych producenta zawarty w nim zapas energii wystarcza na niemal 800 godzin rozmów lub prawie 22 godziny słuchania muzyki.

Jak apetyt Nokii 113 na prąd wygląda w praktyce nie udało nam się sprawdzić. Powód był prozaiczny – w ciągu kliku dni średnio intensywnego użytkowania nie udało nam się sprowadzić wskaźnika naładowania baterii poniżej poziomu ¾ stanu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc przyjąć, że akumulator będzie wymagać doładowania mniej więcej raz na 5 dni, może nawet raz w tygodniu.

Walory użytkowe małej Nokii znakomicie podnoszą odtwarzacz multimedialny, radio oraz fenomenalna zdolność utrzymywania połączenia z siecią operatora. W miejscach, gdzie większość smartfonów poddaje się z braku zasięgu z Nokii 113 można w dalszym ciągu swobodnie rozmawiać.

Ukryty pod tylna klapką akumulator BL-5CB ma pojemność 800 mAh. Jak na zwykły telefon to całkiem dużo. Według danych producenta zawarty w nim zapas energii wystarcza na niemal 800 godzin rozmów lub prawie 22 godziny słuchania muzyki.

Komunikację Nokii 113 oparto na niezbyt szybkim, ale za to sprawdzonym standardzie GPRS, tu w odmianie EGPRS umożliwiającej pobieranie danych z prędkość 236,8 Kbit/s. Pozwala ona na dość sprawne korzystanie z funkcji społecznościowych jakie zagościły na pokładzie tego urządzenia. Nie jest to bowiem zwykły, na co wskazywał by jego wygląd, telefon, a model pozwalający korzystać z dobrodziejstw Facebooka i Twittera. Z pokładu Nokii możemy sprawdzić także swoją pocztę e-mail.

System operacyjny, pod kontrolą, którego pracuje Nokia garściami czerpie z dobrze znanego Symbiana S40. Jego obsługa nie nastręczy problemów nawet najbardziej początkującym użytkownikom telefonów komórkowych. Miłym dodatkiem do całości jest pakiet rozrywkowy w postaci preinstalowanych gier, takich jak chociażby legendarny Snake oraz upominku od Electronic Arts, na który składa się pakiet dodatkowych tytułów do pobrania.

Podsumowując Nokia 113 to telefon warty zainteresowania. W niskiej cenie oferuje on wszystko to, czego oczekujemy od telefonu – dobrą jakość połączeń, długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora i przyjemny dla oka design. Miłym ukłonem w stronę jego młodszych użytkowników jest zaś bezproblemowy dostęp do mediów społecznościowych.

W pudełku znajdziecie:

 • telefon,
 • akumulator,
 • ładowarka,
 • zestaw słuchawkowy,
 • karta gwarancyjna,
 • instrukcja obsługi

 

Informacje ogólne  

 

Producent Nokia
Model 113
System 850/900/1800Mhz
Pamięć zewnętrzna microSD (maks. 32 GB)
Pamięć wewnętrzna 16 MB
Standardowy akumulator Li-Jon; 800mAh
Maksymalny czas rozmów* [min] 468
Maksymalny czas czuwania* [godz] 790
Wymiary [mm] 110 x 46 x 14,8
Waga [g] 77
UMTS nie

<p><em>Chcesz poznać wszystkie atrybuty Nokii 113? Obejrzyj naszą wideo-recenzję!</em></p>

Nokia 113 – przede wszystkim telefon - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność
Agaaa
16-06-2015 - 19:47:31
W jaki sposób skonfigurować telefon,by móc wysyłać i odbierać mmsy?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
18-06-2015 - 16:59:11
Witaj. Wejdź do Menu, wybierz Ustawienia > Konfiguracja > Własna konfiguracja ustawień, pojawi się: Dodaj - wybierz Internet Wiadomość MMS - Wybierz Nazwa konta - dowolna nazwa Adres serwera - wpisz http://mms/servlets/mms (dla Heyah http://mms.heyah.pl/servlets/mms) Użyj preferowanego punkt dostępu - wybierz Nie Ustawienia punktu dostępu - wybierz Proxy - wybierz Włączone Proxy - Włączone Adres Proxy - wpisz 213.158.194.054 Port Proxy - wpisz 8080 Ustawienie nośnika - wybierz Punkt dostępu danych pakietowych - wpisz mms. Pozostałe opcje pozostaw bez zmian Wstecz Po tych ustawieniach wejdź do Menu, wybierz Wiadomości > Więcej > Ustawienia wiadomości > Wiadomość MMS > pojawi się: Wymagaj raportów odczytu - ustaw według uznania Zezwalaj na raport odczytu - ustaw według uznania Domyślny czas slajdu - ustaw według uznania Odbiór wiadomości MMS Automatycznie Automatycznie w sieci macierzystej - zalecane ustawienia. Wiadomość na roamingu będzie musiała zostać pobrana ręcznie. Ręcznie Wyłącz Odbiór ogłoszeń - ustaw według uznania Ustawienia konfiguracji - wybierz Konto - wybierz wcześniej ustawione konto Konfiguracja jest zakończona Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

To jeden z dwóch smartfonów, które mają poprawić sytuację kanadyjskiego producenta.

Niedawno pisaliśmy o dość oryginalnym BlackBerry Passport, który zaskoczył niektórych swoim kwadratowym kształtem i ponoć znalazł rzesze zwolenników, bo zamówień przybywa. Tymczasem już w grudniu do pierwszych klientów trafi inny model – BlackBerry Classic.

Smartfon wygląda dokładnie tak, jak mogliby tego oczekiwać entuzjaści marki. Ma wygodną klawiaturę QWERTY i dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 720 x 720 pikseli. Za jego wydajność odpowiada dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro o taktowaniu 1,5 GHz z Adreno 225 z 2 GB pamięci RAM.

Jest także 16 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć o kolejne 128 GB. Jest także 8-megapikselowy aparat główny z HDR, lampą błyskową LED, autofocusem, funkcją wykrywania twarzy oraz geotagowaniem oraz 2-megapikselowa przednia kamerka. Nie zabrakło GPS z A-GPS. Dobra wiadomość to wsparcie dla LTE. Bateria ma pojemność 2515 mAh.

Smartfon wyceniono na 429 euro.

BlackBerry Classic już w przyszłym miesiącu - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

mag
29-11-2014 - 18:15:55
Wiadomo kiedy będzie dostępny w PL i u jakiego operatora? O ile u jakiegokolwiek będzie ;(
  (0)
Odpowiedz
cqc
29-11-2014 - 15:08:48
ja kupie
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Podczas Mobile World Congress w Barcelonie cicho zapowiedziano BlackBerry Oslo. Teraz mamy jego pierwsze zdjęcie.

Jakiś czas temu Kanadyjczycy pokazali kwadratowy BlackBerry Passport, teraz czas na kolejne urządzenie z ekranem dotykowym i fizyczną klawiaturą, którą tak sobie cenią fani koncernu.

BlackBerry Oslo ma zostać zaprezentowany 30 czerwca (nie jest to pewna informacja). Jego ekran ma mieć rozdzielczość 1440 x 1440 pikseli, aparaty to 13 i 2 megapiksele, a pojemność baterii wyniesie 3450 mAh. Do tych szczątkowych informacji możemy dodać jeszcze wersję systemu – BlackBerry OS 10.3.2.

Jeśli chodzi o resztę informacji, musimy wykazać się cierpliwością, chociaż na pewno z plotek w sieci będzie można coś wywnioskować jeszcze przed 30 czerwca.

 

 

 

Źródło: BlackBerryCentral

Nadchodzi BlackBerry Oslo - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się