BlackBerry 9720 jest budżetowym modelem marki, który znacznie bardziej niż inne aktualnie oferowane modele z serii Q i Z, nawiązuje do jej korzeni. Pierwszy kontakt z nim, dla osób, które już wcześniej miały do czynienia ze smartfonami BlackBerry, nie będzie zaskoczeniem. 9720 jest klasyczny, w sposób w jaki chyba tylko BlackBerry potrafi być. Stylistyka garściami czerpie z innych, mniej lub bardziej popularnych „jeżynek” - w końcu jeśli klasyka, to na całej linii.
Wygląd zewnętrzny i ekran
BlackBerry 9720 zbudowany jest zgodnie z tradycja marki – jest poręczny, wygodny i wykonany z materiałów bardzo dobrej jakości – zwłaszcza jak na model budżetowy. Przednią część obudowy wyraźnie podzielono między wyświetlacz oraz charakterystyczną dla BlackBerry fizyczną klawiaturę. Między nimi znajduje się tradycyjny dla marki zestaw przycisków sterujących BB OS (połączenia, menu, powrotu i klawisz umożliwiający włączenie smartfonu ) oraz precyzyjnie działający optyczny trackpad, którego doskonała czułość pozwala na bardzo szybkie i efektywne korzystanie z możliwości urządzenia. To ukłon w stronę „jeżynkowych” purystów bo wszystkim da się sterować także za pomocą dotykowego ekranu.
W BlackBerry 9720 ma on proporcje typowe dla innych modeli tego producenta. Dysponuje rozdzielczością 480 x 360 pikseli. To niby niewiele, ale w połączeniu z przekątną wynoszącą 2,8 cala sprawia, że poszczególnych pikseli gołym okien nie zauważymy bo ich gęstość upakowania wynosi bardzo rozsądne 214 ppi. Efektem tego jest wyraźny i czytelny obraz, który nie męczy wzroku nawet podczas długotrwałego użytkowania.
Pozostałe przyciski i złącza umieszczono na krawędziach. Po prawej znajduje się sterowanie głośnością, dodatkowy przycisk wyciszenia (pośrodku) oraz klawisz szybkiej obsługi. Domyślnie uruchamia on aparat fotograficzny, ale przypisaną mu czynność można dostosować do swoich upodobań. Służy on także jako fizyczny spust migawki. Lewa strona to uniwersalne złącze microUSB oraz klawisz uruchamiający komunikator BlackBerry Messenger. Przycisk blokady smartfonu umieszczono u góry urządzenia. Warto wspomnieć, że wszystkie klawisze sterujące, znajdujące się na krawędziach zintegrowano z szarym elementem rozdzielającym przednią część obudowy od tylnej i pokryto miłym w dotyku tworzywem przypominającym gumę. To praktyczne rozwiązanie pozwala zapomnieć o problemach z kurzem jaki czasami dotyczy fizycznych klawiszy.
BlackBerry 9702 to udany, klasyczny model tej marki. Kierowany jest zarówno do osób dopiero zaczynających przygodę z tą marką oraz dla osób, które od nowszych wydań BB OS wolą sprawdzoną klasykę. Zwolennicy tradycyjnych „jeżynek” z pewnością nie będą zawiedzeni.
Aparat
W jej górnej lewej części umieszczono optykę 5-megapikselowego aparatu cyfrowego wraz z diodą doświetlającą fotografowaną scenę. Cyfrówkę wyposażono w stabilizację obrazu, zoom cyfrowy 4x oraz wiele trybów pracy – wykrywanie twarzy, portret, sport, noc a nawet impreza i tryb dedykowany fotografowaniu dokumentów. Zdjęcia nim wykonywane są dobrej jakości, zwłaszcza w dobrych warunkach oświetleniowych – z BlackBerry 9720 śmiało można korzystać jako podręcznego aparatu fotograficznego. Warto jednak zawczasu zaopatrzyć się w kartę pamięci – model ten wyposażono w jedynie pół MB pamięci na dane. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia to 2592 x 1944 piksele. Za to wideo można rejestrować wyłącznie w standardzie 480p.
Pod klapką znajdują się gniazda dla karty SIM, karty pamięci (maksymalnie 32 GB) oraz akumulator o pojemności 1450 mAh. Ten ostatni w standardowych warunkach wystarcza na maksymalnie 7 godzin rozmów lub aż 18 dni w stanie czuwania. Rzeczywista wydajność w dużej mierze zależy od wykorzystania smartfonu, przeciętnie powinien on jednak wytrzymać około półtora dnia przy pełnym akumulatorze.
Specyfikacja techniczna i system operacyjny
O wydajność BlackBerry 9720 dba układ Tavor MG1 taktowany zegarem o częstotliwości 806 MHz. Współpracuje on z 512 MB pamięci RAM oraz identyczną ilością pamięci na dane. Specyfikacja nie imponuje cyframi lecz dzięki optymalizacji systemu BlackBerry OS 7.1 wszystko działa więcej niż sprawnie – wszystkie funkcje i preinstalowane aplikacje uruchamiają się natychmiast, a dane można przechowywać na dodatkowej karcie pamięci.
Klasyczny system operacyjny BlackBerry OS 7.1 fabrycznie zaopatrzony jest we wszystkie funkcje i aplikacje niezbędne do efektywnego korzystania z niego.
Jest tu przeglądarka, szybki dostęp do aplikacji społecznościowych, wspomniany już wcześniej komunikator BlackBerry Messenger, Google Talk i Foursquare. Jest także radio, odtwarzacz multimedialny i zestaw aplikacji BlackBerry, w którym warto zwrócić uwagę na biurowy pakiet Documents To Go.
Podsumowując, BlackBerry 9702 to udany, klasyczny model tej marki. Kierowany jest zarówno do osób dopiero zaczynających przygodę z tą marką oraz dla osób, które od nowszych wydań BB OS wolą sprawdzoną klasykę. Zwolennicy tradycyjnych „jeżynek” z pewnością nie będą zawiedzeni.
BlackBerry 9720 to budżetowy smartfon z kojarzoną z urządzeniami Kanadyjczyków klawiaturą QWERTY. Pracuje pod kontrolą poprzedniej wersji systemy producenta - BlackBerry OS 7.1. Wcześniej mieliśmy do czynienia z przeciekami na jego temat, teraz mamy pełną specyfikację.
Wyposażono go w 2,8-calowy dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 480 x 320 pikseli. Nad jego wydajnością czuwa procesor 800 MHz, wspierany przez 512 MB pamięci RAM. Jest także 5-megapikselowa kamera, Wi-Fi z funkcją mobilnego hotspotu, GPS, radio FM, Bluetooth 2.1. Bateria o pojemności 1450 mAh pozwala na 7 godzin rozmów oraz do 18 dni czuwania.
Specyfikacja i brak BlackBerry OS 10 świadczy o tym, że ma to być tani smartfon dla początkujących użytkowników. Podobną strategię przyjęła Nokia, wypuszczając na rynek smartfony z Windows Phone 7, podczas gdy na dobre zadomowiła się na nim odsłona systemu z nmerem 8. Cena oraz data premiery BlackBerry 9720 nie są na razie znane.
Źródło: GSMArena
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Trzeci smartfon Kanadyjczyków, oparty na nowym systemie operacyjnym wypełnia lukę między topowymi modelami BlackBerry a będącymi w dalszym ciągu w ofercie firmy urządzeniami poprzedniej generacji. Podobnie jak model Q10 powstał on dla tych, którzy nie chcą rezygnować z charakterystycznego atrybutu tej marki czyli wyśmienitej klasycznej klawiatury.
Pierwszy kontakt z BlackBerry Q5 dla osób, które miały już do czynienia ze smartfonami tej marki nie będzie zaskoczeniem. Design tego modelu wydaje się być wynikiem naturalnej ewolucji serii. Obudowa wyraźnie nawiązuje do klasycznych modeli tej marki a stylistyka pełnymi garściami czerpie z wcześniejszych modeli nowej serii Q. Postawiono tu jednak na daleko idący minimalizm – nie ma tu na przykład ozdobników w postaci wstawek z nierdzewnej stali, ale jednolita, gładka powierzchnia. Efektem jest niezwykła czystość formy tego modelu. Całość wykonano z matowego plastiku. To produkt BlackBerry więc o jego jakość można być spokojnym. Jedynymi błyszczącym elementami smartfonu są szklane tafle kryjące ekran oraz obiektyw aparatu cyfrowego i lampę błyskową. Całość jest wzorowo wykonana i spasowana.
Liczbę złącz w obudowie Q5 ograniczono do niezbędnego minimum. U góry znajduje się przycisk uśpienia oraz 3,5 mm gniazdo słuchawkowe. Klawisze sterowania głośnością umieszczono z prawej strony. Dzieli je przycisk wyciszenia, służący również do aktywacji sterowania głosem. Lewa strona to uniwersalne gniazdo microUSB oraz dwa leżące pod klapką złącza – jedno na kartę pamięci, drugie na kartę SIM.
BlackBerry Q5 to świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią połączenie nowoczesnego systemu operacyjnego i ekranu dotykowego z jedną z najlepszych na świecie smartfonowych fizycznych klawiatur. Jest tu wszystko czego oczekiwać można od nowoczesnego smartfonu – świetny, intuicyjny system operacyjny, oszczędna i nie rzucająca się w oczy minimalistyczna stylistyka i rewelacyjna jakość wykonania. BlackBerry Q5 jest smartfonem, który aż chce się mieć przy sobie.
Ekran BlackBerry Q5 jest jak na smartfon dość nietypowy. Identyczny znajdziemy w modelu Q10. Wyświetlacz ten przy przekątnej wynoszącej 3,1 cala legitymuje się rozdzielczością 720 x 720 pikseli. Wykonano go w technologii IPS LCD. Panel otacza, znana z innych modeli serii Q aktywna ramka – część nowego systemu sterowania smartfonem. Ekran oferuje bardzo duże kąty widzenia i nasycone kolory. Powinien sprawdzić się także nawet w dość intensywnym słońcu. Jego rozmiary dobrano tak, że mimo umieszczenia pod nim sprzętowej klawiatury obsługuje się go wygodnie, jedna ręką. Reakcji na dotyk nie można nic zarzucić – wszystko dzieje się w mgnieniu oka.
Pod wyświetlaczem mamy tradycyjnie jeden z najmocniejszych elementów każdego klasycznego BlackBerry – sprzętową klawiaturę QWERTY. Świetne rozwiązanie dopracowywane przez lata i tu sprawdza się doskonale. W Q5 zrezygnowano z metalowych progów, ale nie odbiło się to negatywnie na wygodzie użytkowania. Jest dokładnie tak jak zawsze czyli rewelacyjnie. Jeśli piszemy sporo SMS-ów czy e-maili to na rynku smartfonowym nie ma wielu rozwiązań, które mogły by doścignąć BlackBerry.
Tylny panel Q5 zarezerwowano dla aparatu cyfrowego. Wyposażono go w 5-megapikselową matrycę, autofokus oraz lampę błyskową. Wykonując zdjęcia można skorzystać z kilku trybów tematycznych, stabilizacji obrazu, mechanizmu wykrywania twarzy oraz geotagowania. Można nim robić zdjęcia o proporcjach 1:1, 4:3 oraz 16:9. Można w nim skorzystać także z trybu HDR. W kategorii wideo smartfon ten radzi sobie równie dobrze rejestrując obraz w standardzie Full HD przy 30 klatkach na sekundę. Nagrywanie wspomaga stabilizacja obrazu. 2-megapikselową, przednią kamerą również można nagrać filmy, i to w jakości HD 720p.
System operacyjny w modelu Q5 to najnowsza dostępna wersja nowego BlackBerry OS10 czyli 10.2. Nie korzysta on z fizycznych przycisków. Obsługę oparto na gestach wspieranych przez aktywna ramkę dookoła wyświetlacza. Użytkownicy klasycznych modeli z wcześniejszymi wersjami BlackBerry OS będą potrzebować chwili na przyzwyczajenie się do obsługi tego systemu – to fakt. Jednak po krótkim czasie jego obsługa wyda się im zupełnie naturalna – intuicyjność to wielka zaleta nowego systemu – i tu brawa dla BlackBerry po raz kolejny. Na przykład przeciągnięcie palcem od dolnej do górnej krawędzi ekranu powoduje zminimalizowanie aktywnej aplikacji. Odwrotny gest otwiera menu kontekstowe. Odblokowanie BlackBerry jest jeszcze prostsze - nie trzeba nic naciskać, wystarczy przesunąć palcem od dołu do góry ekranu.
Fabryczny zestaw aplikacji powinien zadowolić nawet najbardziej wybrednych użytkowników smartfonów. Są tu aplikacje dla mediów społecznościowych, odtwarzacz audio i wideo, przeglądarka zdjęć, szybka przeglądarka internetowa, pakiet biurowy Documents To Go, widżet pogodowy, cyfrowy kompas i szybki dostęp do sterowania głosowego, realizowany dedykowanym klawiszem. Są też tradycyjne opcje bezpieczeństwa, takie jak na przykład ochrona hasłem oraz możliwość oddzielenia danych służbowych od prywatnych.
Całość działa sprawnie i płynnie. Nic dziwnego – sercem BlackBerry Q5 jest dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4, pracujący z maksymalną częstotliwością 1,2 GHz. Wspomaga go aż 2 GB pamięci RAM. Na dane przeznaczono 8 GB pamięci. Dodatkowo mamy tu także gniazdo dla kart microSD. Niewymienna bateria o pojemności 2180mAh powinna wystarczyć na prawe 13 godzin rozmowy. BlackBerry może pozostawać w trybie gotowości maksymalnie 2 tygodnie.
Podsumowując, BlackBerry Q5 to świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią połączenie nowoczesnego systemu operacyjnego i ekranu dotykowego z jedną z najlepszych na świecie smartfonowych fizycznych klawiatur. Jest tu wszystko czego oczekiwać można od nowoczesnego smartfonu – świetny, intuicyjny system operacyjny, oszczędna i nie rzucająca się w oczy minimalistyczna stylistyka i rewelacyjna jakość wykonania. BlackBerry Q5 jest smartfonem, który aż chce się mieć przy sobie.
Co znajdziecie w pudełku?
Informacje ogólne |
Producent | RIM |
Model | BlackBerry Q5 |
System | 850/900/1800/1900 |
Pamięć zewnętrzna | microSD |
Pamięć wewnętrzna | 8 GB, 2 GB RAM |
Standardowy akumulator | 2180 mAh |
Wymiary [mm] | 120x66x10,8 |
Waga [g] | 120 |
UMTS | tak |
System operacyjny | BlackBerry 10 OS |
Procesor | Dwurdzeniowy 1,2 GHz |
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Jaki jest nowy BlackBerry, każdy widzi. Skoro Classic, to oczywiście nie mogło zabraknąć klasycznej w przypadku tej firmy, klawiatury QWERTY z doskonałymi, fizycznymi klawiszami. Klawiatury, należałoby dodać, która ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jednemu zaprzeczyć jednak się nie nada – wpisywanie tekstu przy jej pomocy zawsze będzie dużo wygodniejsze od stukania w ekran. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu, bo rzeczywiście pisze się na nim wygodnie.
Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia walorów estetycznych i tego czy w XXI wieku smartfon z 44 przyciskami (tak, policzyłem) jest wystarczająco 'trendy', by pokazywać się z nim w modnych miejscach, ale to już kwestia gustu i nie mnie to oceniać. Ważne, że jest wygodna i dobrze wykonana, za co Classikowi należy się pierwszy plus. O jego pozostałych zaletach i wadach przeczytacie w kolejnych akapitach tego testu.
Wygląd zewnętrzny i jakość wykonania
Tutaj bez większych niespodzianek: BlackBerry Classic to świetnie wykonany, solidny i masywny (i zarazem dość ciężki) telefon. Poszczególne elementy są ze sobą dobrze spasowane, dzięki czemu absolutnie nic tu nie trzeszczy ani nie skrzypi, a całość sprawia wrażenie sprzętu z najwyższej półki. Ostatnim telefonem, który zrobił na mnie podobne wrażenie, był… iPhone 6, i nie ma w tym choćby krzty przesady.
Oczywiście czym innym są poruszane już przeze mnie kwestie estetyczne, na co wpływ ma zastosowanie takiej a nie innej klawiatury. Albo ten telefon pokochacie, albo znienawidzicie. Abstrahując jednak od kwestii klawiatury, Classic to sprzęt miły dla oka. Estetyczne rozmieszczenie przycisków i slotów, a także niewielki obiektyw aparatu dodają mu uroku. Tylna część obudowy ma chropowatą fakturę, co w dotyku nie jest może tak przyjemne jak całkowicie gładka powierzchnia, ale za to utrudnia przypadkowe wyślizgnięcie się słuchawki. Coś za coś. Aha, tylnej klapki nie zdejmiecie – bo i niby po co ją zdejmować? – czyli pod tym względem Kanadyjczycy są już w XXI wieku.
Pod względem wyglądu BlackBerry Classic to, zgodnie z nazwą, udane nawiązanie do 'jeżynkowej' klasyki i odejście od tego, co w przypadku eksperymentalnego modelu Q10 niekoniecznie przypadło użytkownikom do gustu. Do tego konstrukcja jest naprawdę dobrze wykonana i przemyślana. Jest elegancko, solidnie i bez zastrzeżeń. Classic cieszy oko i będzie służył przez długie lata.
Pod względem stylistyki BlackBerry Classic to, zgodnie z nazwą, udane nawiązanie do 'jeżynkowej' klasyki i odejście od tego, co w przypadku eksperymentalnego modelu Q10 niekoniecznie przypadło użytkownikom do gustu. Do tego konstrukcja jest naprawdę dobrze wykonana i przemyślana.
Ekran i aparat
BlackBerry Classic posiada dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala. Niby niewiele, ale ze względu na swoje proporcje (ekran jest kwadratowy) przekłada się to na znacznie większą powierzchnię niż w, dajmy na to, iPhonie 4s, również 3,5-calowym. Obraz jest prezentowany w rozdzielczości 720 x 720 pikseli, a o jego jakości można powiedzieć, że jest całkiem przyzwoita. Rewelacji się nie spodziewajcie, ale zarówno ostrość, jasność i kontrast, jak i odwzorowanie kolorów stoją tu na dobrym poziomie. Dodatkowo telefon oferuje możliwość regulowania temperatury wyświetlanych barw.
Na bardzo wysokim poziomie stoją za to czułość i precyzja tego wyświetlacza, co ma niebagatelny wpływ na komfort i wygodę jego obsługi. Jeśli jednak liczyliście na możliwość wyłączenia dotykowej obsługi, to niestety muszę was rozczarować, bo BlackBerry ponownie nie zdecydowało się na implementację takiej, pożądanej przez niektórych użytkowników opcji. Cóż, takie to już 'dotykowe' mamy czasy.
A co z jakością zdjęć? Tutaj niestety jest już dużo bardziej przeciętnie, niż w przypadku wielu innych elementów Classika. Zastosowany w tym modelu aparat jest żywcem wyciągnięty z pierwszej generacji smartfonów BlackBerry, które na rynku debiutowały już dłuższy czas temu. Co za tym idzie, stosunkowo dobre zdjęcie tym telefonem zrobimy tylko i wyłącznie w maksymalnie optymalnych warunkach oświetleniowych.
Wydajność i podzespoły
Podobnie jak w przypadku aparatu, przestarzałe są również podzespoły Classika odpowiadające za jego wydajność, jednak dzięki bardzo dobrej optymalizacji systemu i natywnych aplikacji telefon działa naprawdę płynnie i bez niepotrzebnych zwolnień. W większości przypadków podczas obsługi urządzenia kompletnie nie czuć tego, że napędzają go bebechy pochodzące z innej epoki. Nawet sporo dostępnych dla Classica gier nie powoduje u niego zadyszki. Zaskoczenie? Niekoniecznie, bowiem BlackBerry to pod względem hardware’u i software’u naprawdę perfekcyjnie zoptymalizowany sprzęt.
Pewne problemy z wydajnością pojawiają się dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się zapędzić smartfon do pracy z niektórymi aplikacjami ze sklepików Google Play czy Amazon AppStore. Tutaj optymalizacja nie jest już sprzymierzeńcem, bo niektórym appkom zdarza się działać bardzo topornie. I niestety, trudno jest przewidzieć, które z nich będą z Classikiem współpracowały, a które niekoniecznie. To już kwestia prób i błędów oraz… przypadku.
Czyli podsumowując: w ekosystemie BlackBerry użytkownik jest całkowicie chroniony przez świetną optymalizację, jednak trudno jest przewidzieć konsekwencje opuszczenia bezpiecznych dla Classika rejonów. Jednak każdy, kto oczekuje od tego smartfonu niezawodności na co dzień i funkcjonalności w pracy, a niekoniecznie rozrywki, ten z pewnością się na nim nie zawiedzie. Typowy klasyk.
Podsumowanie
Prawdziwą rzadkością w smartfonach są dziś dedykowane przyciski służące do odbierania i kończenia połączeń, a ten telefon jednak je posiada. Uznajmy to za kolejny ukłon w stronę klasyki, której – nomen omen - Classic hołduje pod wieloma względami. I między innymi właśnie z tego powodu z całą pewnością znajdzie swoich wiernych zwolenników. To kawał naprawdę solidnego i specyficznego jak na 2015 rok, choć oczywiście nie pozbawionego wad sprzętu.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
BlackBerry 9720 – klasyka powraca - opinie i komentarze (3)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.