Konstrukcja
Na pierwszy rzut oka urządzenie istotnie wydaje się być ogromnym. Duży ekran, jaki zwykle spotyka się w laptopach, otoczony jeszcze typową dla iPada ramką, sprawia początkowo wrażenie, że mamy do czynienia z ciężkim olbrzymem i na takie obciążenie przygotowują się też dłonie. Użytkownika spotka jednak miła niespodzianka. iPad Pro jest cienki i na tyle dobrze wyważony, że da się go trzymać jedną ręką, choć jego waga jest większa od wszystkich poprzednich modeli iPadów.
Ze względu na jego rozmiary zdecydowanie lepiej korzysta się z niego trzymając go w obu dłoniach lub opierając na blacie biurka lub jakimś stojaku. Apple przygotowało nawet dla iPada Pro specjalne etui z klawiaturą, dzięki któremu upodabnia się on trochę do laptopa, albo tabletu Surface od Microsoftu. Nawet z klawiaturą Magic Keyboard iPad Pro to jednak dalej iPad, a nie laptop.
Duży ekran iPada Pro nadaje się świetnie do konsumpcji treści, zwłaszcza książek, magazynów, stron internetowych, ale i filmów, w przypadku których sprawdzają się też cztery głośniki.
Najnowsze smartfony Apple w T-Mobile - sprawdź ofertę dla klientów indywidualnych
Najnowsze smartfony Apple w T-Mobile - sprawdź ofertę dla biznesu
Forma nowego urządzenia przypomina ubiegłorocznego iPada Air 2. Wszystkie przyciski położone są w tych samych miejscach. Tyczy się to też gniazda Lightning. Nowością jest specjalne gniazdo "Smart Connector" pozwalające na dołączenie wspomnianej wyżej klawiatury oraz cztery głośniki, rozmieszczone przy krańcach krótszych boków. Dźwięk wydobywający się z tego modelu jest zdecydowanie lepszej jakości od wszystkich innych modeli iPadów. W zależności od tego czy iPad Pro trzymany jest pionowo, czy poziomo, system odpowiednio zmienia ustawienie głośników, tak jak przełącza ekran w odpowiedni tryb pracy.
Wrażenia z używania
Pracując na iPadzie Pro ustawionym poziomo z ekranem podzielonym pomiędzy dwie aplikacje ma się wrażenie, że są to tak naprawdę dwa 9,7 calowe iPady ustawione obok siebie. W rzeczywistości jednak Apple nie zdecydowało się na takie wydawać by się mogło proste podwojenie powierzchni. Ważniejszym było zachowanie odpowiednich proporcji ekranu oraz gęstości pikseli na cal (wynoszącej 264 ppi) przy wyraźnym zwiększeniu rozdzielczości. Ekran iPada Pro posiada więcej pikseli od tego, który montowany jest w 15-calowym MacBooku Pro. Wspomnieć też wypada, że Apple zastosowało w nowym iPadzie zmienną częstotliwość odświeżania, co pozwala zaoszczędzić cenną energię. W zależności od tego co dzieje się na ekranie wynosi ona 30 lub 60 klatek na sekundę. Zastosowana w iPadzie Pro bateria pozwala na 10 godzin pracy na jednym ładowaniu.
Duży ekran nadaje się świetnie do konsumpcji treści, zwłaszcza książek, magazynów, stron internetowych, ale i filmów, w przypadku których sprawdzają się też wspomniane wyżej cztery głośniki. To także świetne narzędzie dla grafików, czy osób pracujących ze specjalistycznymi aplikacjami, np. wszelkiej maści programami graficznymi czy muzycznymi. Urządzenie działa bardzo wydajnie, a to dzięki zastosowanemu procesorowi A9X i 4 gigabajtom pamięci RAM.
Wydaje się, że największym ograniczeniem tego urządzenia jest system iOS 9. Apple co prawda rozbudowało go o funkcje pozwalające na pracę na dwóch aplikacjach, brakuje jednak możliwości otworzenia obok siebie dwóch okien tego samego programu. Problem ten można jednak obejść, np. otwierając obok siebie dwa różne programy służące do realizacji tych samych celów.
Podsumowanie
iPad Pro to urządzenie, które może zainteresować zarówno biznes, jak i osoby kreatywne, pozwalając im w wielu sytuacjach zastąpić dwa urządzenia - laptopa i tablet - jednym.
Większy ekran Retina
iPad Pro ma wyróżniać się na tle innych iPadów większym ekranem Retina. Jego przekątna to rzekomo 12,9 cala. Oczywiście, jak to w przypadku tabletów marki Apple bywa, tu również będziemy mieć do czynienia z ekranem o proporcjach 4:3. Jest bardzo możliwe, że firma z Cupertino zwiększy rozdzielczość. Obecnie w iPadach stosowane są ekrany QXGA, czyli o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Referencje znajdujące się w kodzie iOS 9 sugerują nam wyświetlacz o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli. Przy przekątnej 12,9 cala przełoży się to na gęstość pikseli na poziomie 263 ppi. To praktycznie tyle samo co w 9,7-calowym iPadzie Air, gdzie jest to 264 ppi.
Spodziewamy się również, że iPad Pro otrzyma wsparcie dla technologii Force Touch, która znajdzie się także w tegorocznych iPhone'ach 6s. Rozwiązanie to ma przede wszystkim zapewnić szybszy dostęp do popularnych akcji w aplikacjach i ma działać na zasadzie reakcji na siłę przyłożonego palca na ekranie. Nie zabraknie również możliwość pracy z aplikacjami na podzielonym ekranie.
Mocne podzespoły
Apple przyzwyczaiło nas już do tego, że w iPadach umieszcza naprawdę mocne podzespoły. Nie inaczej będzie w przypadku 12,9-calowego iPada Pro. Sercem tabletu będzie zapewne procesor A9(X). Spodziewamy się jednostki centralnej z trzema rdzeniami Cyclone lub innymi opracowanymi przez Apple. Układ SoC będzie wspomagany przez 2 GB pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR4. Takie połączenie sprawi, że otrzymamy wydajne urządzenie. Części z was może się wydawać: jak urządzenie z 3-rdzeniowym procesorem może być szybsze niż te z 8-rdzeniowymi SoC? W przypadku iGadżetów Apple dużą rolę odgrywa optymalizacja oprogramowania. To przekłada się na płynne działanie urządzeń bez potrzeby ciągłego zwiększania liczby rdzeni CPU.
Z kamerą iSight 8 Mpix i czterema głośnikami
iPad Pro otrzyma podobne podzespoły co iPad Air 2. Spodziewamy się więc implementacji przycisku Touch ID, aparatu fotograficznego 8 Mpix z tyłu obudowy (ale raczej bez diody doświetlającej LED) czy kamery FaceTime z przodu. Dane zapewne będziemy mogli przechowywać na 32, 64 lub 128 GB miejsca (bez możliwości rozbudowy za pomocą kart microSD). Jest mało prawdopodobne, że w ofercie pojawi się iPad Pro z 16 GB pamięci flash na dane.
iPad Pro ma mieć jednak kilka nowości. Po pierwsze, tablet ma mieć aż cztery stereofoniczne głośniki. Następnie, jest bardzo możliwe, że w iPadzie Pro zostanie zaimplementowane odwracalne złącze USB typu C, które znamy już z 12-calowych MacBooków. Całość ma być zamknięta w obudowie grubszej od tej z iPada Air 2.
Z rysikiem Apple Pen?
Apple od lat patentuje różne rozwiązania związane z rysikami, ale do tej pory nie ma w ofercie takiego akcesorium. Możliwe, że to ulegnie zmianie wraz z premierą iPada Pro, którego ekran prawdopodobnie będziemy mogli obsługiwać rysikiem. Apple rzekomo testuje Apple Pen już od 2011 roku. Gadżet ma mieć moduł Bluetooth i będzie komunikował się drogą bezprzewodową. Zapowiada cię ciekawe.
Kiedy i za ile?
Apple może zaprezentować iPada Pro już w trakcie konferencji, która odbędzie się w pierwszej połowie września. Wtedy mamy zobaczyć nowe iPhone'y 6s. Innym terminem debiutu może być październik, gdyż Apple upodobało sobie od kilku lat ten miesiąc dla premier nowych iPadów. Cena tabletu nie jest znana, ale z pewnością nie będzie niska. Ponadto rysik z pewnością nie będzie w zestawie i za Apple Pen trzeba będzie dopłacić.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Twitter nierzadko dostarcza nam ciekawych informacji na temat nowych produktów, których nie ma jeszcze w sprzedaży. Nie inaczej jest tym razem. W serwisie pojawiły się informacje na temat polskich cen iPada Pro. Jak zapewne się domyślacie, za 12,9-calowy tablet Apple będzie chciało niemało. I rzeczywiście, bo polskie ceny iPada Pro przedstawiają się następująco:
iPad Pro z 32 GB pamięci i Wi-Fi - 3999 złotych;
iPad Pro ze 128 GB pamięci i Wi-Fi 4699 złotych;
iPad Pro ze 128 GB pamięci i LTE - 5299 złotych.
Jak nietrudno zauważyć, ceny iPada Pro będą zbliżone do cen MacBooka Air z 11,6-calowym ekranem. iPad Pro jest nowym tabletem Apple, którego sprzedaż rozpocznie się w listopadzie. Urządzenie ma 12-calowy ekran Retina o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli, procesor Apple A9X, 4 GB pamięci operacyjnej RAM, 32 lub 128 GB miejsca na dane (bez możliwości rozbudowy), kamerkę Facetime do wideo rozmów, aparat fotograficzny 8 Mpix, cztery głośniki oraz złącza Lighting i Smart Connector. Nie zabrakło także Wi-Fi w standardzie 802.11ac, modułu Bluetooth 4.2, przycisku Touch ID oraz jacka audio 3,5 mm. Wbudowana bateria 38,5 Wh ma zapewnić około 10 godzin pracy.
Źródło: twitter (@blasskriss)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Na rynku mamy zatrzęsienie tabletów, jednak tylko kilka z nich wzbudza gorące dyskusje. Do takich z pewnością należą iPady, a najnowszy iPad Pro zdecydowanie wyróżnia się na tle poprzedników.
iPad Pro charakteryzuje się nietuzinkowym designem i prostotą obsługi, dobrze znaną użytkownikom urządzeń Apple'a. Wyświetlacz Retina, będący znakiem jakości Apple, w najnowszym tablecie ma przekątną aż 12,9 cala i mieści 5,6 mln pikseli, a więc najwięcej spośród wszystkich urządzeń z systemem iOS. Dzięki temu obrazy, oglądane nawet w rozdzielczości 4K, są jeszcze wyraźniejsze.
iPhone 6s Plus 64 GB - sprawdź ofertę w e-sklepie
Niespotykaną wydajność zapewnić ma nowy 64-bitowy procesor A9X, który stanowi wyzwanie dla większości przenośnych komputerów PS. Użytkownicy systemu iOS9 docenią jeszcze lepszą współpracę pomiędzy wszystkimi urządzeniami Apple'a – mogą rozpocząć pracę np. na iPhonie, szybko przenieść ją na iPada Pro, a skończyć na Macbooku.
Cztery nowe głośniki hi-fi, które zintegrowano z obudową, mają za zadanie dostarczyć nowe muzyczne wrażenia. Nowa kamera iSight pozwoli tworzyć filmy w rozdzielczości 729p, także w technologii poklatkowej oraz w zwolnionym tempie. Dla zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa przy korzystaniu z osobistego tabletu, iPad Pro pozwala użyć odcisku palca jako hasła zarówno do odblokowania urządzenia, jak i do potwierdzenia zakupów w AppStore czy iTunes.
Ulepszono także technologię Multi-Touch, świetnie znaną użytkownikom Apple'a, dzięki czemu korzystanie z tabletu jest proste, łatwe i wygodne.
Najciekawszymi nowinkami są specjalnie dostosowane do iPada Pro klawiatura i rysik. Ten ostatni spodoba się wszystkim kreatywnym, a klawiatura pozwoli wygodnie pracować z edytorem tekstu czy aplikacjami do montażu filmów i muzyki.
Obudowa iPada Pro, mimo dużego wyświetlacza, jest lekka i smukła – ma grubość zaledwie 6,9 mm i waży 713 gramów. To sprawia, że tablet dobrze leży w dłoni i jest niezwykle wygodny w użytkowaniu.
Apple TV czwartej generacji - przede wszystkim aplikacje
iPad Pro dostępny będzie w pierwszej kolejności w ofercie dla nowych klientów biznesowych. Z myślą o nich przygotowana została specjalna taryfa, w ramach której klienci otrzymają nielimitowany dostęp do Internetu w technologii LTE, a w pozostałych technologiach pakiet 30 GB danych miesięcznie. Cena abonamentu wynosić będzie 200 zł netto przy umowie na 36 miesięcy. Opłata startowa za urządzenie wynosić będzie 499 zł brutto.
Oczywiście iPad Pro dostępny będzie także w standardowych taryfach: w cenie 2499 zł brutto (w opcji SILVER z limitem 5 GB) lub 2699 zł brutto (w opcji GOLD z limitem 30 GB). Cena abonamentu wynosić będzie 115 zł.
30 listopada iPad Pro dostępny będzie także w ofercie skierowanej do klientów przedłużających umowę. Oprócz warunków wynikających z oferty podstawowej, będą oni mogli skorzystać dodatkowo z jednej z poniższych propozycji:
- zniżki na urządzenie (nawet do 400 zł w zależności od wybranej taryfy)
- podwójnego pakietu danych poza LTE (do 60 GB)
- usługi Norton 360 aż na 3 stanowiska na cały okres trwania umowy.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
iPad Pro - recenzja. Największy w rodzinie. Największy hit? - opinie i komentarze (0)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.