Najnowsza wersja (4.4.2) systemu Android to niewątpliwie jedna z zalet LG L65. Dzięki niej mamy gwarancje, że smartfon jest wyposażony we wszystkie najnowsze funkcje, jakie oferuje producent systemu. Czym więc różni się ten model od topowych smartfonów? I dla kogo te różnice są na tyle mało istotne, że nie warto oglądać się za drogimi telefonami?
(Nie)mały ekran
LG L65 wyposażono w ekran o przekątnej 4,3 cala pracujący w rozdzielczości 800x480 pikseli. Wobec najnowszych trendów 4,3 cala to nie dużo, z drugiej strony LG L65 ma większy ekran niż iPhone 5s. W praktyce taka wielkość ekranu sprawia, że telefon można wygodnie obsługiwać jedną ręką - trzymając go w dłoni bez problemu sięgniemy kciukiem w każde miejsce ekranu. Wyświetlacz LG L65 został wykonany w technologii IPS, dzięki temu ma bardzo dobre kąty widzenia i dobre odwzorowanie barw. Pod tym względem LG nie ustępuje topowym smartfonom. Jedyna różnica dotyczy rozdzielczości - 800x480 pikseli to sporo mniej niż w drogich telefonach. Interfejs systemu został jednak dość dobrze do niej dopasowany - obraz jest szczegółowy i wyraźny.
-> Test: LG G3: ekran wspaniały
Wydajność i wyposażenie
Kolejnym elementem, na który zwracamy uwagę, kupując smartfon, jest szybkość i możliwości. LG L65 został wyposażony w dwurdzeniowy procesor Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 taktowany częstotliwością 1.2 GHz ze zintegrowanym układem graficznym Adreno 302. Linia Snapdragon ma teoretycznie trzy szybsze serie, jednak ten układ w połączeniu z dość dużą ilością pamięci operacyjnej (1 GB) działa nad wyraz sprawnie. Animacje systemowego interfejsu wyświetlane są płynnie, podobnie jak obsługa i przełączanie się pomiędzy kolejnymi oknami. Co więcej, okazuje się, że Snapdragon 200 poradzi sobie nawet z tak wymagającymi grami jak CSR Racing, Real Racing 3 czy Angry Birds Go. To możliwe, dzięki optymalnemu zestrojeniu podzespołów. Snapdragon 200 jest wystarczający do tworzenia trójwymiarowych animacji w rozdzielczości 800x480 pikseli. W przypadku topowych smartfonów z wyświetlaczami Full HD wymagane są dużo szybsze procesory! Dla osób chcących wykorzystać smartfon jako przenośną konsolę, problemem może okazać się 4 GB wbudowanej pamięci, z czego tylko 1,5 GB przeznaczone jest na aplikacje. Na szczęście tę niedogodność da się prosto rozwiązać - wystarczy dokupić kartę microSD.
Pod względem wyposażenia LG L65 wypada bardzo dobrze. Do realizacji połączenia internetowego mamy do dyspozycji modem 3G o maksymalnej prędkość 21 Mb/s lub moduł Wi-Fi pracujący w standardzie 802.11n. Oczywiście możemy również zamienić telefon w ruter 3G udostępniając na przykład w podróży internet mobilny dla innych użytkowników. LG ma wbudowany moduł Bluetooth i obsługuje technologię NFC. Możemy ją wykorzystać do prostej w realizacji wymiany danych pomiędzy dwoma telefonami (wystarczy je zbliżyć), nawiązywania połączeń (np. ze słuchawkami bluetooth) lub do płatności zbliżeniowych dzięki MyWallet.
W modelu tym znajdziemy również dwie aparaty. Ten lepszy umieszczono na tylnej części obudowy. Możemy wykorzystać go do fotografowania i nagrywania filmów. Ma matrycę o rozdzielczości 5 megapikseli i diodową lampę doświetlającą fotografowaną scenę. System autofocus działa dość szybko i skutecznie, co sprawia, że jakość fotek jest dość dobra. Tylko rozdzielczość nagrywanych filmów (800x480 pikseli) mogłaby być nieco lepsza. Tylna kamera idealnie sprawdza się przy wykonywaniu fotek, które udostępnimy później na Facebooku. Bez problemu zeskanujemy również dokumenty (na przykład za pomocą programu Cam Scanner). Tylna kamera nie zastąpi nam kompaktowej cyfrówki, ale jest wystarczająca do okazjonalnego fotografowania. Do nawiązywania wideorozmów służy przedni aparat o rozdzielczości VGA.
W praktyce
LG L65, tak jak i większość topowych smartfonów, wykonano z tworzywa sztucznego. Poszczególne części obudowy są dobrze spasowane, a jakość tworzyw sztucznych nie budzi zastrzeżeń. Chropowata powierzchnia tylnej klapki gwarantuje pewny chwyt i zapobiega przypadkowemu wyślizgnięciu się urządzenia z ręki. Szkło ochronne na wyświetlaczu zapewnia dobry poślizg. Dość łatwo przyjmuje odciski palców, ale z ich usunięciem nie ma problemu. Na uznanie zasługuje wydajność wbudowanego akumulatora - przy dość intensywnym korzystaniu z telefonu działa ponad 60 godzin. To dobry wynik! L65 wyróżnia się także dobrą jakością dźwięku płynącego ze słuchawki podczas rozmów telefonicznych. Zarówno poziom głośności jak i czytelność jest lepsza niż w przypadku wielu droższych smarfonów.
Warto pochwalić firmę LG za dopracowaną i przemyślaną nakładkę na system. Niewielkie, ale pomysłowe zmiany sprawiają, że L65 zyskuje wiele w porównaniu do konkurencji. Przykładem autorskich rozwiązań są na przykład gesty. Praktyczne: aby włączyć drzemkę budzika wystarczy obrócić smartfon - ten sam gest wycisza dzwonek informujący nas o nadchodzącym połączeniu. Innym funkcjonalnym dodatkiem jest funkcja oszczędzania energii i harmonogram podświetlania ekranu. Rekompensuje on brak czujnika oświetlenia i pozwala na przykład automatycznie przyciemnić ekran w godzinach nocnych.
Podsumowanie
LG L65 nie jest modnym gadżetem, nie jest również telefonem przeznaczonym dla komputerowych geeków. To dobry i niedrogi smarfon. Pod względem funkcjonalnym niczego mu nie brakuje (no może poza kartą microSD), jest dobrze wyposażony i działa dość szybko. LG L65 wydaje się być idealnym kandydatem do zastąpienia klasycznej komórki. Nieduża gęstość pikseli sprawia, że elementy na ekranie są duże i wyraźne. Wielkość i rodzaj czcionki systemowej możemy także dopasować do własnych preferencji. Model ten mogą więc wybierać osoby starsze mające kłopot ze wzrokiem. Brak fizycznej klawiatury to nie wada, a zaleta - obsługa telefonu za pomocą dotykowego interfejsu jest dużo bardziej intuicyjna. Osoby młode również nie powinny mięć powodów do narzekania - Facebook działa dobrze, strony internetowe są czytelne, a niewielki telefon na pewno zmieści się w kieszeni czy torebce.
Po dzisiejszej konferencji Samsunga, która miała miejsce podczas targów IFA 2014 w Berlinie, mogliśmy spodziewać się wiele. Na przykład tego, że firma pokaże swój nowy phablet, a więc Galaxy Note 4, co też zresztą uczyniła. Chyba nikt nie spodziewał się jednak tego, że południowokoreański gigant zaprezentuje światu urządzenie, które przynajmniej pod jednym względem będzie czymś absolutnie przełomowym, i mam tu na myśli wygięty ekran, który rozciąga się również na bocznym panelu obudowy.
Nietypowe rozwiązanie konstrukcyjne Samsunga Galaxy Note Edge najlepiej widać na zdjęciach. Ekran obejmuje również jedną z bocznych krawędzi smartfonu. Do czego ma to służyć? Na przykład do wygodnego i natychmiastowego odbierania powiadomień, śledzenia nagłówków w serwisach informacyjnych czy chociażby szybkiego uruchamiania wybranych aplikacji. A to zapewne tylko kilka z wielu rozwiązań, które przewiduje producent.
Jeśli zaś chodzi o podzespoły smartfonu, to pod tym względem niewiele różni się od zaprezentowanego również dziś Galaxy Note'a 4. Mamy tu do czynienia z 5,6-calowym wyświetlaczem Super AMOLED o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Procesor to czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 805 z zegarem 2,7 GHz, wspierany przez 3 GB pamięci RAM. Jest także 32 GB przestrzeni na dane, dwa aparaty: główny 16 Mpx i przedni 3,7 Mpx. System operacyjny to oczywiście Android 4.4 KitKat (z nakładką TouchWiz). Bateria ma pojemność 3000 mAh. Wymiary obudowy wynoszą 151,3 x 82,4 x 8,3 mm, a waga to 176 gramów. Jest także wsparcie dla LTE.
Samsung Galaxy Note Edge zadebiutuje na rynku jeszcze w październiku tego roku i będzie dostępny w czterech wariantach kolorystycznych: białym, brązowym, różowym i czarnym. Póki co nie wiadomo, kiedy smartfon trafi do Polski i ile będzie kosztował.
Źródło: Samsung
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
W przeciwieństwie do Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact, czyli absolutnie pierwszej ligi japońskiego producenta, Xperia E3 jest kierowana do nieco mniej wymagających i tych bardziej oszczędnych użytkowników, którzy nie potrzebują smartfonu za ponad 2 tysiące złotych.
Sony Xperia E3 została wyposażona w 4,5-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 854 x 480 pikseli, a za jej wydajność odpowiada czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 400 o częstotliwości taktowania 1,2 GHz, wspierany przez 1 GB pamięci RAM. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.4 KitKat.
Wewnętrzną pamięć flash Xperii E3 o objętości 4 GB można rozszerzyć o dodatkowe 32 GB przy pomocy karty microSD. Bateria o pojemności 2330 mAh ma zapewnić prowadzenie rozmów przez ponad 12 godzin. Smartfon dysponuje ponadto głównym aparatem fotograficznym z matrycą o rozdzielczości 5 megapikseli z funkcją HDR oraz przednią kamerą VGA. Wspiera również łączność WiFi, 3G, GPS i Blutetooth, posiada też wbudowane radio FM.
Budżetowa Xperia E3 odznacza się wymiarami 137,1 x 69,4 x 8,5 mm i wagą na poziomie 143 gramów. Trafi na rynek już pod koniec września, a jej cena wyniesie 699 zł. Smartfon zdecydowanie ma szanse powalczyć o uwagę zwolenników dolnej półki cenowej.
LG L65 - niedrogi smartfon z najnowszym Androidem - opinie i komentarze (23)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.