Największa różnica w stosunku do testowanej przez nas wcześniej Lumii 950 tkwi w rozmiarze ekranu oraz jednostce obliczeniowej. Lumia 950 XL wymaga naprawdę dużych dłoni - telefon ma aż 5,7 cala przekątnej (Lumia 950 ma 5,2 cala). W środku zamiast 6-rdzeniowego chipsetu Qualcomm Snapdragon 808 mamy mocniejszy 8-rdzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 810. Ponieważ generuje on nieco więcej ciepła, żeby poradzić sobie z jego odprowadzaniem, Microsoft po raz pierwszy zastosował technologię chłodzenia cieczą.
Konstrukcja i jakość wykonania
W przeciwieństwie do większości konkurencyjnych flagowców, Microsoft zdecydował się na zastosowanie wytrzymałego plastiku zamiast aluminium lub szkła oraz swobodny dostęp do wnętrza i baterii. Nie umniejsza to w żadnym stopniu jakości wykonania oraz stylistyki. Wszystko jest dobrze spasowane i nie trzeszczy. Chroniony powłoką Gorilla Glass 4 ekran AMOLED dysponuje oszałamiającą rozdzielczością Quad HD (1440 x 2560 pikseli) i charakteryzuje go doskonałe odwzorowanie kolorów, widoczność pod szerokimi kątami oraz możliwość ręcznego dostosowania wielu parametrów obrazu.
Na tylnej ściance znajdziemy nieco wystający ponad obrys obudowy aparat Pure View z matrycą 20 MP i obiektywem Carl Zeiss korzystający z doświetlenia aż trzema diodami LED. Podobnie jak w Lumii 950 Dual SIM, na dole znajdziemy port ładowania zgodny ze standardem USB-C, zatem wtyczkę można do niej podłączać w obu pozycjach. Ładowarkę USB-C znajdziemy w komplecie. Na prawym boku umieszczono fizyczny dwustopniowy spust migawki, zaś przycisk włączania znajduje się między regulatorami głośności. Dość nietypowo, ale po pewnym czasie można się do tego ustawienia przyzwyczaić.
Microsoft Lumia 950 XL Dual SIM w ofercie indywidualnej T-Mobile!
Microsoft Lumia 950 XL Dual SIM w ofercie T-Mobile dla biznesu!
Specyfikacja, wydajność, system
Wspomniany wcześniej Snapdragon 810 (4 x Cortex-A57 2 GHZ oraz 4 x Cortex-A53 1,5 GHz) korzysta z 3 GB pamięci RAM oraz układu graficznego Adreno 430. Wbudowane 32 GB miejsca na dane można dodatkowo rozbudować o nawet 200 GB dorzucając kartę microSD. Mobilna wersja Windows 10 nie ma najmniejszych problemów z szybkim funkcjonowaniem i nawet w najbardziej wymagających grach nie poddaje się jakiemukolwiek lagowaniu.
Optymalizacja systemu była od zawsze jedną z najmocniejszych cech mobilnych okienek. Dzięki temu nawet telefony o słabszej konfiguracji chodziły bez zająknięcia. Tutaj może być tylko lepiej. Podobnie jak w systemie iOS, aplikacje działające w tle są po prostu chwilowo zawieszane, dzięki czemu nie obciążają pamięci.
Poruszanie się po kafelkowym interfejsie Windows 10 jest przyjemne i szybkie do oswojenia. Uwagę zwraca wiele ciekawych trików (przytrzymując dłużej przycisk Windows aktywujemy tryb obsługi jedną dłonią). W sklepie z aplikacjami znajdziemy masę dodatkowego oprogramowania, a skoro producentem jest Microsoft, dostajemy od razu pakiet oprogramowania biurowego Office. Wbudowana bateria 3340 mAh dzięki technologii szybkiego ładowania w zaledwie 30 minut odzyskuje połowę energii.
Foto i wideo
Jakość zdjęć oraz filmów rejestrowanych przez smartfon Microsoft Lumia 950 XL Dual SIM możemy określić jednym słowem: żyleta. Nawet w trudnych warunkach oświetleniowych aparat doskonale daje sobie radę dobrze odwzorowując fotografowane scenerie oraz obiekty. Co ważniejsze, większość podstawowych parametrów można regulować ręcznie, zatem nawet bardziej zaawansowani znajdą tu coś dla siebie.
Podsumowanie
Microsoft Lumia 950 XL Dual SIM to nie jest smartfon dla każdego. Swojemu użytkownikowi jest w stanie zaoferować bardzo wiele, a w połączeniu z dodatkowymi akcesoriami stać się pełnoprawnym komputerem stacjonarnym dzięki trybowi Continuum. Amatorzy fotografowania i filmowania będą z niego zachwyceni, podobnie z entuzjastami mobilnego grania na najwyższym poziomie.
Zgrabny wygląd, solidna specyfikacja, mnóstwo ciekawych funkcji, no i świetnie zapowiadający się system operacyjny Windows 10 – Lumia 950 i Lumia 950 XL zapowiadały się na smartfony, dzięki którym Microsoft stanie wreszcie w pierwszej lidze, ramię w ramię z flagowcami od innych topowych producentów. Znamy już odpowiedź na pytanie, jak wypadł mniejszy wariant.
Design i jakość wykonania
Pierwsze wrażenie po wzięciu Lumii 950 do ręki jest takie: smartfon jest ładny, cienki, bardzo lekki i pomimo dość zaostrzonych krawędzi obudowy – przyjemnie leży w dłoni. Jest też bardzo elegancki i już przy pierwszym kontakcie sprawia wrażenie sprzętu z kategorii premium.
Jak najbardziej pozytywne wrażenia wizualne zaburza jedynie zbyt duży obiektyw aparatu, znajdujący się na tylnej klapie obudowy. I choć Microsoft starał się bardzo, by nadać temu elementowi stylu, otaczając go wyraźnym aluminiowym pierścieniem, to aparat nadal wygląda znacznie gorzej niż subtelna kamerka iSight znana z iPhone’a.
Jeśli zaś chodzi o jakość wykonania, to stoi ona na bardzo wysokim poziomie. Ekran, obudowa i przyciski sprawiają wrażenie solidnych, a poszczególne elementy są ze sobą dobrze spasowane.
Nieco zaskakuje jedynie materiał, z którego wykonana została tylna klapka obudowy. Bo choć po urządzeniu z tej półki cenowej można byłoby spodziewać się, że będzie do aluminium, to Microsoft zdecydował się postawić na tworzywo sztuczne. Tworzywo bardzo dobrej jakości i przyjemne w dotyku, ale jednak sztuczne. Urządzeniu z segmentowi premium trochę to jednak nie przystoi. Zdejmowalna tylna klapka jest natomiast odpowiednio gruba i wysokiej jakości.
Microsoft Lumia 950 Dual SIM w ofercie indywidualnej T-Mobile!
Microsoft Lumia 950 Dual SIM w ofercie T-Mobile dla biznesu!
Jedną z najciekawszych nowości w Lumii 950 jest Windows Hello, czyli skaner tęczówki oka, służący do odblokowywania telefonu. Co ciekawe, technologia rodem z filmów science-fiction działa zaskakująco dobrze i rzadko zdarza się, by skaner nie zadziałał za pierwszym razem.
Wyświetlacz i aparaty fotograficzne
Lumia 950 została wyposażona w ekran o przekątnej 5,2 cala, który wyświetla obraz w rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli. Odpowiednio duże zagęszczenie pikseli powoduje, że obraz jest szczegółowy, wyraźny i nawet z bardzo bliska nie straszy żadnymi niedoskonałościami. Kolory są świetnie odwzorowane, czerń głęboka, a kąty widzenia bardzo szerokie.
Obraz jest nie tylko miły dla oka, ale również bardzo jasny, dzięki czemu nawet w pełnym słońcu ze smartfonu korzysta się bardzo komfortowo. Pod względem jakości wyświetlacza w nowej Lumii Microsoft spisał się na medal. To najwyższa półka, czyli tak, jak w przypadku flagowców być powinno.
Sporo dobrego można powiedzieć również o głównym aparacie fotograficznym, który już od pierwszych zapowiedzi wyrasta na jedną z największych zalet nowych Lumii. Kamerka o rozdzielczości 20 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu, przysłoną f/1.9 oraz matrycą BSI o rozmiarze 1/2.4 cala sprawia, że pod względem jakości zdjęć Lumia 950 to jeden z absolutnie najlepszych smartfonów dostępnych na rynku.
Zdjęcia są niesamowicie szczegółowe, mają bardzo nasyconą i zarazem subtelną kolorystykę. Wyglądają po prostu obłędnie, i to nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych – lampa błyskowa składająca się z trzech diod LED powoduje, że nawet w nocy Lumia 950 potrafi wykonać imponującą fotografię. Zauważalnie gorzej wypada 5-megapikselowa kamerka znajdująca się na froncie, oferuje przeciętną jakość obrazu.
Specyfikacja i wydajność
Za wydajność 5,2-calowej Lumii 950 odpowiada sześciordzeniowy procesor Snapdragon 808, wspierany przez aż 3 GB pamięci operacyjnej RAM. Taka specyfikacja sprawia, że pod względem szybkości i kultury pracy smartfon spokojnie dorównuje swoim konkurentom z górnej półki. Urządzenie działa płynnie, nie zwalniając ani na moment. Za przetwarzanie grafiki odpowiada z kolei układ Adreno 430, który bez trudów radzi sobie z każdą grą i aplikacją dostępną w wirtualnym sklepiku Windowsa. Lumia 950 to smartfon na lata. Wysoką specyfikację uzupełniają 32 GB pamięci flash, do wykorzystania na dane. Microsoft nie zapomniał też o slocie na karty pamięci.
Jedną z najciekawszych nowości jest Windows Hello, czyli skaner tęczówki oka, służący do odblokowywania telefonu. Co ciekawe, technologia rodem z filmów science-fiction działa zaskakująco dobrze i rzadko zdarza się, by skaner nie zadziałał za pierwszym razem. Mam jednak wątpliwości, czy taka technologia – jak najbardziej ciekawa i imponująca – na dłuższą metę okaże się wygodniejsza i praktyczniejsza od skanera linii papilarnych, którego w nowych Lumiach zabrakło.
Microsoft Lumia 950 Dual SIM w ofercie indywidualnej T-Mobile!
Microsoft Lumia 950 Dual SIM w ofercie T-Mobile dla biznesu!
System operacyjny
Lumia 950 pracuje pod kontrolą długo wyczekiwanego Windowsa 10, wobec którego fani Microsoftu mieli bardzo wysokie oczekiwania. System rzeczywiście imponuje mnogością funkcji, ale trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Microsoft trochę za bardzo pospieszył się z wypuszczeniem go na rynek i zainstalowaniem w swoich nowych urządzeniach. System działa co prawda szybko i płynnie, ale niestety na tym etapie brakuje mu stabilności.
Niewątpliwie Windows 10 jako system operacyjny ma bardzo duży potencjał. Przede wszystkim z uwagi na obecność wielu ciekawych funkcji. Jedną z nich jest tryb Continuum, w ramach którego Lumia 950 może zostać podłączona do monitora, myszki i klawiatury, stając się tym samym komputerem stacjonarnym. Niestety na tym etapie nowy mobilny Windows sprawia jeszcze wrażenie oprogramowania dość niedopracowanego. Z pewnością jednak Microsoft będzie chciał naprawić te niedociągnięcia poprzez aktualizacje.
Podsumowanie
Lumia 950 to niewątpliwie imponujący smartfon, plasujący się w czołówce swojego segmentu. Elegancki wygląd, porządne wykonanie, wysoka wydajność, przełomowy skaner tęczówki oka, rewelacyjny ekran i tak samo dobry aparat główny – to wszystko robi bardzo dobre wrażenie. Z drugiej strony mamy jednak plastikową obudowę i niedopracowane oprogramowanie, co powoduje pewien dysonans poznawczy. I o ile obudowa pozostaje kwestią gustu (wszak nie jest to najważniejszy element w tego typu urządzeniach), tak Windows 10 wymaga naprawy. Gdy Microsoft się z tym upora, jego miejsce w pierwszej lidze będzie niezagrożone.
Microsoft Lumia 950 XL Dual SIM - recenzja. Czy Microsoft jest gotów na nowy rok? - opinie i komentarze (0)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.