Smartfony to świetne i bardzo przydatne urządzenia, ale przy intensywnym użytkowaniu bateria wymaga częstego ładowania. Użytkownicy, którzy wyposażą się w kompaktową przenośną ładowarkę, nie muszą obawiać się rozładowania telefonu w najmniej oczekiwanym momencie.

 • Design
  9
 • Funkcjonalność
  10
 • Łatwość instalacji
  10

+ Plusy

 • estetyka wykonania i cztery wersje kolorystyczne
 • małe rozmiary i niska waga
 • kompatybilność z urządzeniami wszystkich producentów
 • łatwość użytkowania

- Minusy

 • stosunkowo niewielka pojemność baterii

Nokia DC­-18 ­ to przenośna ładowarka Nokii, mogąca pełnić rolę banku zapasowej energii dla każdego smartfonu czy tabletu, także tych bez logo fińskiego koncernu na obudowie. Warunkiem jest, aby wykorzystywał standard microUSB. Ładowarka przyda się na przykład podczas dłuższej podróży, czy w każdej innej sytuacji, w której możemy mieć ograniczony dostęp do gniazdka elektrycznego.

Dużymi zaletami gadżetu jest jej poręczna konstrukcja i efektowny wygląd. Urządzenie waży zaledwie 65 gramów i ma wymiary 57 x 57 x 14.9 mm, dzięki czemu po wrzuceniu do plecaka czy torby zajmuje bardzo mało miejsca i nie stanowi zbędnego ciężaru. Jeśli zaś chodzi o design, to z pewnością przypadnie on do gustu fanom minimalistycznych kształtów, bo ta ładowarka to po prostu małe i zgrabne, plastikowe pudełeczko o kwadratowych ścianach i prostokątnych bokach. W dodatku występuje w czterech kolorach: niebieskim, białym, czerwonym i żółtym, a więc każdy może wybrać coś dla siebie. Nokia w modelu DC­18 zadbała więc nie tylko o to, by gadżet był praktyczny, ale również po prostu ładnie się prezentował i miał wyrazisty charakter.

Tego typu ładowarkę ładujemy w domu, a następnie przy jej pomocy ładujemy dowolne urządzenie, które jest kompatybilne ze standardem microUSB. Mam tu na myśli nie tylko smartfony i tablety, o których wspomniałem już wcześniej, ale również aparaty fotograficzne, kamery, przenośne odtwarzacze muzyki, czytniki ebooków i inne. Nokia DC-­18 to zatem gadżet całkowicie uniwersalny.

Nokia DC-18

Ładowanie wybranego urządzenia odbywa się poprzez kabelek microUSB, który jest wbudowany w ładowarkę na stałe. Po jego wysunięciu włącza się ona automatycznie, co sygnalizują znajdujące się na jednej ze ścian diody, pełniące jednocześnie rolę wskaźnika naładowania. Z drugiej strony obudowy znajduje się natomiast wejście microUSB, z którego wyprowadzany jest dodatkowy kabelek z końcówką USB, służący do ładowania samej ładowarki, na przykład poprzez port USB w komputerze. Taki kabelek jest dołączany do zestawu z urządzeniem. Można go jednak z powodzeniem zastąpić dowolną ładowarką wykorzystującą standard microUSB i dzięki temu naładować nasz powerbank przy użyciu gniazdka elektrycznego.

Nokia DC­-18 posiada wbudowany akumulator o pojemności 1720 mAh. Naładowanie go do pełna zajmuje ok. 3,5 godziny, natomiast wykorzystanie całej zmagazynowanej w nim mocy trwa ok. 2 godzin. W zupełności wystarcza to do uzupełnienia energii prawie do pełna w większości popularnych smartfonów, wyposażonych w baterie o standardowej pojemności. Taka pojemność nie jest może powalająca, ale z pewnością pozostaje adekwatna do niskiej ceny samego gadżetu i jego niewielkich rozmiarów.

Nokia AC-60

Przy okazji testu przenośnej ładowarki Nokia DC­-18 postanowiliśmy wspomnieć o jeszcze innej ciekawej ładowarce od fińskiego producenta - modelu Nokia AC-60. To na pierwszy rzut oka klasyczna ładowarka sieciowa. Wyróżnia się jednak inteligentnym sposobem ładowania, który zapewnia maksymalną efektywność.

Prąd wyjściowy 1,5 A umożliwia o 35% szybsze ładowanie wyczerpanej baterii przez pierwsze 30 minut. Dzięki temu cały proces przebiega zauważalnie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych ładowarek sieciowych.

Uniwersalna szybka ładowarka USB Nokia AC-­60 również jest kompatybilna z urządzeniami dowolnej marki. Waży zaledwie 33 gramy, dzięki czemu jest lekka i poręczna. Jest sprzedawana w zestawie z kablem, który z jednej strony jest zakończony końcówką USB, służącą do połączenia go z samą ładowarką, a z drugiej ­ microUSB, którą wykorzystujemy do szybkiego ładowania wybranych urządzeń wykorzystujących ten standard.

Zbyt szybko rozładowująca się bateria nie musi być aż tak dużym kłopotem, jeśli postanowimy wyposażyć się w niedrogie, praktyczne gadżety, które przyjdą z pomocą, gdy nasz smartfon straci energię, odmawiając współpracy w najmniej oczekiwanym momencie.

Nokia DC-­18 ­- przenośna ładowarka przyda się w podróży - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność
nick
07-07-2015 - 19:39:12
kom
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Chcąc oderwać się od pędzącej rzeczywistości często wybieramy wypoczynek na łonie natury. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na egzotyczną wyprawę w głąb amazońskiej puszczy, zwykły obóz w malowniczo położonej miejscowości, czy w końcu oddamy się żeglarskiej pasji, smartfon z Androidem może być niezastąpionym kompanem w podróży.

Moduł GPS, odpowiedzialny za wskazanie naszej aktualnej pozycji, stanowi standardowe wyposażenie każdego smartfona z Androidem. To dzięki niemu nawigacja samochodowa poprowadzi nas krok po kroku do celu, zostaną wyświetlone informacje pogodowe dla danej miejscowości, a wyszukiwarka uwzględni naszą pozycję prezentując pobliskie restauracje. To tylko niektóre z możliwości jakie daje GPS. Podczas podróży w nieznane smartfon może poprowadzić nas do celu i zastąpić prawdziwą mapę. W Markecie można kupić kilka zaawansowanych nawigacji, ale do okazjonalnego użytkowania wcale nie musimy tego robić. Od niedawna nawigacja Google dostępna jest również w Polsce. Jedyne koszty jakie są ponoszone to te związane z transferem danych. Nasi Klienci mogą jednak nabyć pakiet danych i nie martwić się o koszty transmisji.

Maverick umożliwia dostęp do kilkunastu różnych map.

Wybierając się na górską wycieczkę Mapy Google nie spełnią się w roli wygodnej mapy topograficznej. Zastąpić ją jednak może Maverick, który umożliwia dostęp do kilkunastu różnych map. „Ale przecież można włączyć warstwę terenu w mapach Google” – ktoś mógłby słusznie zauważyć. Rzeczywiście można, ale mnogość trybów i rodzajów podglądu pozostaje w tyle za produktem firmy Code Sector. Ponadto każdą pieszą wędrówkę możemy zapisać, a poszczególne punkty na mapie opisać. Każdy tzw. waypoint może zawierać zdjęcie i krótką informację tekstową. Tak opisanym miejscem można się później pochwalić wśród znajomych, którzy otrzymają odnośnik do mapy, współrzędne, zdjęcie i opis. W programie zaimplementowano również wygodny kompas i szybkościomierz.

GPS Essential to nie jest zwykły kompas...

Aby szybko odnaleźć się w przestrzeni często wystarczy zwykły kompas. Można je podzielić na te proste, przypominające prawdziwe kompasy, i te zaawansowane wykorzystujące równocześnie wiele czujników smartfona. Do pierwszej grupy można zaliczyć takie programy jak Tiny Compass i Orienteer, których zadanie jest proste – wskazanie kierunku północnego. Do drugiej grupy można zaliczyć GPS Essentials, Ulysse Gizmos i Tricorder. Możliwości oferowane przez te programy znacznie wykraczają poza obszar zwykłego kompasu. Dość powiedzieć, że wskazanie kierunku to tylko jedna z nielicznych opcji, wśród których znajdziemy także poziomice i mierniki pola magnetycznego.

Wytrawni żeglarze z pewnością wiedzą jak zawiązać węzeł bramszotowy, wantowy i refowy. Jednak początkujący mogą mieć z tym jeszcze nieco kłopotów. Knots Guide, Knot Guide to wygodne przewodniki, dzięki którym nauczysz się wiązać najtrudniejsze węzły. Angielskie opisy tekstowe mogą być nieco „zapętlone”, ale na szczęście uzupełniają je grafiki prezentujące sposób prawidłowego wiązania.

Fot. Android Market: Tiny Compass, GPS Essentials.

Android – Twój kompan w podróży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

JTT MyCharger USB Pro to przenośna ładowarka, dzięki której podczas dłuższej podróży już nigdy nie zostaniemy zaskoczeni przez nagle rozładowującego się smartfona.

Podejrzewam, że każdemu z Was przynajmniej raz zdarzyło się zostać niemile zaskoczonym przez nagle rozładowanego smartfona. To świetne i użyteczne gadżety, ale długość ich pracy na baterii nie zawsze jest taka, jakbyśmy chcieli.

Na szczęście z pomocą przychodzą urządzenia takie jak JTT MyCharger USB Pro. To przenośna i niedroga ładowarka, która umożliwia naładowanie smartfona bez dostępu do gniazdka elektrycznego. Urządzenie jest zasilane dwoma bateriami AA i to właśnie od nich pochodzi energia przekazywana smartfonowi.

Ładowarka JTT MyCharger USB Pro kosztuje 19 dolarów, ale jeśli zechcecie ją zamówić, miejcie jeszcze na uwadze dodatkowe koszty podatkowe.

Naładuj smartfona w podróży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Z telefonem komórkowym czy smartfonem większość z nas nie rozstaje się nawet podczas wakacyjnego wypoczynku. A jakie jeszcze gadżety możemy zabrać ze sobą w podróż, by nieco ją sobie umilić bądź też zwyczajnie uprościć?

Wakacyjne gadżety. Co warto zabrać ze sobą w podróż? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się