Samsung Galaxy Y to członek jednej z najpopularniejszych i szeroko rozpoznawalnej linii, największego obecnie producenta smartfonów na świecie. Tym kompaktowym modelem modelem Samsung celuje w rosnące potrzeby nie tylko młodych posiadaczy smartfonów, ale także tych, którzy dopiero mają ochotę rozpocząć swoją przygodę z tymi urządzeniami. Stąd też oznaczenie tego modelu literą Y - „young”.
Samsung Galaxy Y jest niewielki, lecz już na pierwszy rzut oka można poznać, że jest blisko spokrewniony z Galaxy S II. W lekko zaokrąglonej na rogach obudowie o charakterystycznym dla smartfonów Samsunga rozkładzie przycisków pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest dotykowy, 3-calowy wyświetlacz, o rozdzielczości QVGA 320 x 240 pikseli, wykonany w technologii TFT LCD. Po włączeniu telefonu serwuje on naszym oczom ostry i wyraźny obraz o nasyconych i soczystych wręcz kolorach.
Obudowa za sprawą designu, słusznie kojarzącego się z Galaxy S II, precyzji z jaką ją wykonano oraz doborowi materiałów budzi zaufanie co do jakości tego smartfonu. Ramka otaczająca telefon jest metalowa, a całość bardzo dobrze leży w dłoni. Spora zasługa w tym tylnej pokrywy z wypukłym wzorem utrudniającym przypadkowe wysunięcie się telefonu z ręki. Przy tym Galaxy Y jest bardzo lekki – waży tylko 97,5 g.
Pod wyświetlaczem znajdziemy tradycyjnie dla Samsunga trzy przyciski – klawisz menu, klawisz wyszukiwania oraz klawisz strony domowej, tzw. Home. Ponad ekranem umieszczono głośnik telefonu oraz czujnik zbliżeniowy. Na górnej krawędzi smartfonu znajdują się dwa najczęściej używane gniazda – uniwersalny port micro USB oraz typowe dla współczesnych urządzeń 3,5 mm gniazdo słuchawkowe, dzięki któremu do Galaxy Y podłączymy nie tylko dedykowany do tego modelu zestaw ale każde, nawet najbardziej profesjonalne słuchawki. Czuły mikrofon znajduje się na dolnej części obudowy. Na jej prawej, krawędzi umieszczono przycisk włączający i wyłączający smartfon, służący także do resetowania oraz blokowania ekranu przed przypadkowym dotykiem. Na lewej krawędzi umieszczono podwójny przycisk sterowania głośnością urządzenia. Również po lewej stronie, ale już pod łatwo zdejmującą się solidną, choć wykonaną z plastiku tylną pokrywą, znajduje się gniazdo kart pamięci w obowiązującym standardzie microSD (w komplecie z telefonem otrzymujemy kartę o pojemności 2 GB, ale smartfon doskonale poradzi sobie z kartami o pojemności do 32 GB, zapewniającym tym samym dużą ilość miejsca na chociażby własnoręcznie wykonane fotografie). Aparat cyfrowy zamontowany w tylnej części obudowy dysponuje matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli, co nie przeszkadza mu w wykonywaniu zdjęć o bardzo przyzwoitej jakości. Dysponuje przy tym detekcją uśmiechu, kilkoma trybami scenerii, korektą jasności, regulacją balansu bieli, samowyzwalaczem oraz możliwością rejestrowania sekwencji wideo w rozdzielczości QVGA, także w trybie dostosowanym do wysłania jej jako wiadomość MMS.
Smartfony, telefony do zadań specjalnych
Od kilku miesięcy używasz smartfona i wiesz już, że można dzięki niemu wygodnie przeglądać strony, odbierać pocztę, korzystać z aplikacji. Czy to już wszystko? Zapraszamy do zapoznania się z bardziej zaawansowanymi funkcjami smartfonów!
Po włączeniu Samsunga Galaxy Y wszystkich, którzy mieli już do czynienie ze smartfonami wyposażonymi w system Android czeka miła niespodzianka. Smartfon Samsung Galaxy Y już fabrycznie wyposażony jest w najnowszą wersję Androida Gingerbread, oznaczoną numerem 2.3.5, doposażoną w graficzny interfejs TouchWiz. Wszystkie elementy umieszczone na jednym z trzech początkowo dostępnych ekranów są mimo niezbyt dużych wymiarów wyświetlacza wyraźnie widoczne.
Galaxy Y to smartfon wyraźnie nastawiony na młodszych, aktywnych społecznościowo użytkowników. Na pokładzie znajdziemy jedną ze specjalności Samsunga – Social Hub. Funkcjonalność ta integruje i ułatwia korzystanie ze wszystkich portali społecznościowych. Dzięki niej nie trzeba się osobno logować na konto na Facebooku, Twitterze czy MySpace, pod ręką jest także skrzynka e-mail, terminarze w serwisach społecznościowych, komunikatory oraz oczywiście wiadomości SMS i kontakty. Szybkiej komunikacji sprzyja także intuicyjna w obsłudze klawiatura ekranowa, którą można łatwo dostosować do swoich potrzeb zmieniając jej układ. Do dyspozycji jest także Swype - rewelacyjna metoda wprowadzania tekstu. Oczywiście z naszych ulubionych serwisów można korzystać także w tradycyjny sposób, za pośrednictwem wbudowanej przeglądarki, obsługującej także technologię Flash, dzięki czemu przeglądane strony wyglądają dokładnie tak samo jak na ekranie komputera. Tej metodzie sprzyja także szybkość Galaxy Y. Procesor taktowany zegarem o częstotliwości 823 MHz zapewnia mu wystarczające osiągi, nie nie tylko do standardowych zastosowań telefonu, ale także do solidnej porcji rozrywki w postaci gier. Dostęp do nich oraz do niemal niezliczonej ilości oprogramowania dają Android Market oraz sklep Samsung Apps.
Pakietowi łączności oferowanemu przez małego Samsunga nie można nic zarzucić. Do dyspozycji użytkownika oddano wszystkie niezbędne elementy. Jest wsparcie dla szybkiej transmisji danych w standardzie HSDPA 7,2 Mb/s, jest Bluetooth w wersji 3.0, jest USB 2.0 oraz moduł Wi-Fi 802.b/g/n, który może funkcjonować także jako ruter, udostępniając połączenie innym urządzeniom. Galaxy Y nie zapomniano także wyposażyć w moduł A-GPS (korzysta z niego zainstalowana fabrycznie mobilna, zintegrowana z serwisem facebook nawigacja osobista NaviExpert, dzięki której można bezpłatnie przeglądać mapę Polski, lokalizować ciekawe miejsca czy omijać korki na drogach ), akcelerometr oraz cyfrowy kompas.
Podsumowując Samsung Galaxy Y to intuicyjny w obsłudze smartfon, oferujący w kompaktowych rozmiarach wiele przydatnych funkcjonalności, który można polecić nie tylko młodym użytkownikom, do których jest skierowany, ale także wszystkim tym, którzy potrzebują praktycznego i niedużego urządzenia.
Informacje ogólne |
Producent | Samsung |
Model | Galaxy Y (S5360) |
System | 850/900/1800/1900 |
Pamięć zewnętrzna | microSD (max. 32 GB) |
Pamięć wewnętrzna | 160 MB |
Standardowy akumulator | 1200 mAh |
Maksymalny czas rozmów* [min] | 380 |
Maksymalny czas czuwania* [godz] | 540 |
Wymiary [mm] | 104x58x11,5 |
Waga [g] | 97,5 |
UMTS | tak |
System operacyjny | Android |
Procesor | 832 MHz |
<p><em>Czy wiesz, że każdy smartfon działa w trybie online? W tym poradniku dowiecie się dlaczego Internet w telefonie przydaje się nie tylko wtedy, gdy przeglądamy strony. Pracuje dla nas także wtedy, gdy nawet o nim nie myślimy. Zaczynając przygodę ze smartfonami warto pamiętać, że najwięcej korzyści z tych wszechstronnych urządzeń zyskujemy, gdy jesteśmy na stałe podłączeni do sieci. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego przewodnika, który podpowie Wam jak najlepiej wykorzystać podłączony do Internetu telefon.</em></p>
Już przy poprzedniej wersji smartfona Galaxy S, Samsung postawił poprzeczkę dość wysoko. Smartfon okazał się hitem sprzedaży w wielu krajach na całym świecie. Przed producentem stanęło poważne wyzwanie, którego efektem jest model Galaxy S II. Czy sprostał rosnącym oczekiwaniom użytkowników?
To co zachwyca od pierwszego kontaktu z Galaxy S II to jego niewielka waga (116 gramów). Do tego smartfon ma większy ekran od poprzednika i jest od niego cieńszy (8,5 mm). Ekran dotykowy o przekątnej 4,3 cala to oczywiście Super AMOLED Plus (480 x 800 pikseli) o doskonałej widoczności pod praktycznie dowolnym kątem. Pod ekranem niezmieniony od poprzedniej wersji system sterowania. Warto pamiętać, że Galaxy S II to jeden z pierwszych smartfonów z dwurdzeniowym procesorem (Cortex-A9 1,2 GHz). Jeszcze parę lat temu jednostki o podobnej mocy obliczeniowej można było spotkać w niektórych stacjonarnych komputerach.
Jednak możliwości tej bestii widać pierwszy raz w kwestii obsługi multimediów. Wbudowany aparat cyfrowy o rozdzielczości aż 8 MP (szerokokątny obiektyw, lampa LED, autofocus), do tego możliwość rejestracji filmów w jakości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę, akceleracja sprzętowa przy odtwarzaniu klipów 1080p w technologii Flash - to wszystko i wiele innych czyni z Samsunga Galaxy S II niezwykle trudnego do pobicia zawodnika. Oczywiście, nie musimy się martwić, czy którakolwiek z gier dostępnych w Android Markecie będzie chodzić na nim płynnie. Otóż będzie raczej na nim ‘śmigać’.
Zajrzyjmy teraz na chwilę głębiej i zobaczmy, co jeszcze Galaxy S II ma nam do zaoferowania (a nie jest tego mało). Nowa wersja interefjsu graficznego TouchWiz 4 gwarantuje jeszcze większą wygodę korzystania ze wszystkich widżetów oraz funkcji urządzenia. Niektórymi możemy sterować za pomocą gestów. Nie licząc dostępu do nieprzebranych zasobów Android Marketu, zestaw aplikacji preinstalowanych w Galaxy S II daje wiele możliwości. Pakiet biurowy, organizer, nawigacja z mapami Google, a nawet własny serwer internetowy (Kies Air). Oczywiście nie mogło zabraknąć integracji z internetowymi społecznościami.
Miejsca na nowe programy nie zabraknie. Smartfon ma 16 GB wewnętrznej pamięci, którą dodatkowo można rozszerzyć za pomocą karty pamięci microSD. W zakresie komunikacji nie ma powodów do narzekań. Całe mnóstwo nowoczesnych technologii, w tym opcjonalne wsparcie dla NFC, AllShare do wygodnego dzielenia się multimediami w domu, do tego oczywiście HDMI. Brawa należą się wbudowanej przeglądarce internetowej, która maksymalnie upraszcza surfowanie po sieci.
Razem z telefonem w pudełku znajdziecie ładowarkę, kabel USB, zestaw słuchawkowy i oczywiście baterię.
Podsumowując, Samsung Galaxy S II ma ogromny potencjał. Jeśli złapiecie go w swoje dłonie, nie będziecie chcieli go z nich wypuścić. Wielofunkcyjność, szybkość działania robią ogromne wrażenie. Do tego jakość wykonania nie pozostawia złudzeń co do tego, że mamy do czynienia z najlepszym co może nam obecnie zaoferować rynek smartfonów.
DANE TECHNICZNE
Producent | Samsung |
Model | Galaxy SII (I9100) |
System | GSM 850/900/1800/1900 UMTS 850/900/1900/2100 |
Pamięć zewnętrzna | microSD |
Pamięć wewnętrzna | 16 GB, 1 GB RAM |
Standardowy akumulator | Li-Ion 1650 mAh |
Wymiary [mm] | 125,3x66,1x8,49 |
Waga [g] | 116 |
UMTS | tak |
System operacyjny | Android 2,3 |
Procesor | Dual Core 1,2 GHz |
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Kto powiedział, że telefony komórkowe odchodzą do lamusa? Zaprzeczeniem tego może być Nokia 515, w której pierwszą rzeczą przyciągającą uwagę jest jakość wykonania. Spasowanie poszczególnych elementów nie budzi zastrzeżeń. Korpus telefonu wykonano z aluminium. Okazuje się, że posiadacze prostszych komórek mogą również poczuć się wyjątkowo.
Mimo braku funkcji dotyku niewielki ekran modelu 515 (2,4 cala przekątnej) pokryto szkłem Gorilla Glass 2 dla zapewnienia dodatkowej ochrony.
Można pomyśleć, że Nokia 515 jest w stanie wytrwać o wiele więcej, niż typowy smartfon ze średniej półki i jest w tym wiele prawdy. Znajdująca się poniżej ekranu klawiatura została wykonana z poliwęglanu, co powinno zagwarantować długi czas bezawaryjnej pracy. Jej obsługa nie nastręcza żadnych trudności, a system nawigacji wykorzystuje tradycyjny centralnie umieszczony pod ekranem duży wielokierunkowy przycisk. Całość działa sprawnie i nawet osoba o większych dłoniach poradzi sobie z 515-tką.
Nokia 515 to ciekawa i całkiem funkcjonalna komórka. Sprawdzi się zarówno jako główny, jak i dodatkowy telefon dla bardziej aktywnych posiadaczy smartfonów. Ze względu na segment, w jakim się znajduje ma swoje oczywiste ograniczenia, ale dla większości typowych użytkowników są one praktycznie niedostrzegalne.
Ciekawie wygląda procedura montowania karty microSIM. W zestawie z telefonem otrzymujemy specjalne narzędzie do otwierania obudowy. Niektórym może się to rozwiązanie nie spodobać. Wichajster jest bardzo mały i dość łatwo go zgubić, a bez niego nie dostaniemy się do środka 515-tki. Obok gniazda dla karty microSIM znajdziemy miejsce dla karty pamięci microSD, co w wypadku takiego urządzenia jest nie tyle zaletą, co koniecznością.
Nokię 515 można w pewnym sensie potraktować również jako dodatek do już posiadanego smartfonu. Jest to możliwe za sprawą funkcji przekazującej kontakty z bardziej zaawansowanych urządzeń z Windows Phone 8 lub Androidem na pokładzie. Na pewno przyda się w miejscach, gdzie dostęp do źródeł energii elektrycznej jest ograniczony.
Bateria 515-tki wystarczy na maksymalnie 33 dni w stanie czuwania. W ramach dodatkowych funkcji, o jakich warto wspomnieć Nokia 515 ma wbudowaną cyfrówkę 5 MP z doświetleniem diodą LED i trybem wykonywania zdjęć panoramicznych oraz systemem rozpoznawania twarzy. Nie należy się spodziewać ostrych jak żyletka zdjęć, ale z pewnością ucieszy mniej wymagających.
Łączność ze światem zapewnia moduł HSDPA oferujący łączność 3G o maksymalnej szybkości 7,2 Mbps. Do pełni szczęścia zabrakło Wi-Fi, ale mamy za to Bluetooth do bliskiej komunikacji i na osłodę radio FM z RDS.
Podsumowując, Nokia 515 to ciekawa i całkiem funkcjonalna komórka. Sprawdzi się zarówno jako główny, jak i dodatkowy telefon dla bardziej aktywnych posiadaczy smartfonów. Ze względu na segment, w jakim się znajduje ma swoje oczywiste ograniczenia, ale dla większości typowych użytkowników są one praktycznie niedostrzegalne.
<p><em>Zobacz naszą wideorecenzję Nokii 515</em></p>
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Sony Xperia Z1 Compact to mniejsza wersja znanego modelu Xperia Z1 zaprezentowanego kilka miesięcy wcześniej. Telefon zadebiutował na rynku na początku tego roku i zrobiło się o nim głośno ze względu na unikalny manewr producenta - wsadzenie dokładnie tych samych podzespołów do nieco mniejszej formy. Zazwyczaj przy produkcji mniejszej wersji specyfikacja ulega odchudzeniu. W przypadku Xperii Z1 Compact największa zmiana to mniejsza przekątna dotykowego ekranu - zaledwie’ 4,3 cala.
Kiedy bierzemy Xperię Z1 Compact do ręki, w pierwszej chwili wydaje nam się za mała. To chyba kwestia przyzwyczajenia do rosnących ekranów flagowych telefonów i ekspansji phabletów. Urządzeniem swobodnie możemy się posługiwać jedną dłonią. Sztywna metalowa ramka dookoła obudowy skrywa wszystkie niezbędne porty pod zabezpieczonymi gumą gniazdami. Smartfon jest odporny na wodę oraz kurz, czego nie omieszkaliśmy niejednokrotnie sprawdzić. Xperia Z1 Compact nie boi się porządnego zanurzenia - certyfikat IP58 w końcu do czegoś zobowiązuje. Przy tak ‘symbolicznej’ przekątnej zastanawia nieco niewykorzystana przestrzeń pod ekranem (tym bardziej, że nie ma na niej żadnych przycisków). Jednym z niewielu minusów telefonu jest skłonność do zbierania zarysowań na obudowie. Obie strony Xperii Z1 Compact są pokryte specjalną foliową warstwą, którą na szczęście można wymienić. My jednak sugerujemy zaopatrzenie się w futerał zaraz po zakupie.
Xperia Z1 Compact to propozycja dla tych, którzy nie lubią przerośniętych ‘cegiełek’, jednak nie chcą rezygnować ze wszystkich możliwości nowoczesnego sprzętu.
Wnętrze smartfonu kryje nadzwyczaj wydajne komponenty - chipset Snapdragon 800 z czterordzeniowym procesorem Krait 400 (2,2 GHz) oraz układ graficzny Adreno 330. To wszystko korzysta z 2 GB pamięci RAM, a dla użytkownika przygotowano 16 GB miejsca na dane. W benchmarkach Sony Xperia Z1 Compact pokazuje pazura. Niewiele ustępuje wynikami najlepszym obecnie dostępnym na rynku flagowcom. Nie boi się filmów w wysokiej jakości, czy najbardziej wymagających gier. Wydana jakiś czas temu aktualizacja do najnowszej wersji Androida 4.4.2 (KitKat) poprawia stabilność i wygodę obsługi. Warto również pamiętać o dodatkowych funkcjach, które do telefonu regularnie sprowadza sam producent (niedawno pojawiła się możliwość rozmywania tła
Samsung Galaxy Y - mały ciałem, wielki duchem - opinie i komentarze (565)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.