Jeśli marzycie o miejscu do bezpiecznego składowania oraz prostego udostępniania plików to rozważcie zakup dysku NAS. WD My Cloud EX2 to przykład takiego urządzenia. Jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

W moje ręce trafił niedawno egzemplarz niewielkiego serwera NAS marki WD (dawniej Western Digital). Model o nazwie My Cloud EX2 to niewielkie czarne pudełko, mieszczące dwa dyski 3,5”. WD okazało się bardzo pomocne i dostarczyło do testu dwa egzemplarze specjalnie przeznaczonych do serwerów nas dysków z serii Red (WD20EFRX), każdy o pojemności 2 TB. Oczywiście, jeśli macie już swoje dyski bez problemu je do takiego serwera zamontujecie.

Konstrukcja

Na tylnej ścianie obudowy serwera My Cloud EX2 znajdziemy gniazdo zasilania, przycisk resetu, dwa porty USB 3.0 do podłączenia dodatkowych zewnętrznych nośników danych oraz gniazdo Gigabit Ethernet. Dyski w prosty sposób montujemy od góry i pracują one w pozycji pionowej.

Zobacz smartfony w e-sklepie

Warto zwrócić uwagę na dziurkowane ścianki na górze i na dole pozwalające na swobodny przepływ powietrza i chłodzenie pracujących w środku dysków. Sama obudowa nie ma żadnych dodatkowych wentylatorów, zatem będziemy słyszeć wyłącznie okazjonalne ‘chrupanie’ dysków. Tutaj ujawnia się pierwsza zaleta: cisza.

Z przodu obudowy znajdziemy trzy niebieskie diody, z których pierwsza sygnalizuje działanie serwera, zaś pozostałe dwie są przyporządkowane do aktywności dysków. Pracą całości zarządza wbudowany jednordzeniowy procesor 1,2 GHz korzystający z 512 MB pamięci RAM.

Co potrafi to pudełko?

Najbardziej oczywista funkcja WD My Cloud EX2 to przechowywanie danych. W zależności od potrzeb możemy wybrać łączną przestrzeń obu dysków (tryb woluminów łączonych) albo zdecydować się na bezpieczniejszy tryb RAID 1, w przypadku którego na drugim dysku zapisywana jest lustrzana kopia danych z pierwszego. Jeśli jeden z dysków ulegnie awarii, odzyskamy dane z drugiego. Dodatkowo mamy do wyboru tryb RAID 0 przyspieszający zapis i odczyt danych oraz JBOD.

Poza tym serwer NAS od WD może pełnić rolę naszej osobistej chmury do udostępniania multimediów w domu oraz poza nim. Bez problemu odtworzymy z niego film, muzykę, otworzymy dokument, zarówno na stacjonarnym komputerze (Mac OS X i Windows), jak i tablecie lub smartfonie (iOS i Android). Za sprawą obsługi protokołu DLNA kompatybilne urządzenia RTV również uzyskają połączenie z WD My Cloud EX2.

Funkcjonalność serwera możemy poszerzyć za sprawą dodatkowych aplikacji. W bazie znajduje się obecnie kilkanaście pozycji, wśród których można znaleźć następujące narzędzia: Plex (serwer multimediów), Dropbox (składnica danych w chmurze), WordPress (system zarządzania treścią stron WWW), Transmission (klient sieci Torrent). Jak nietrudno zgadnąć, WD My Cloud EX2 ma wbudowaną funkcję serwera FTP oraz może samodzielnie pobierać dane przez protokół P2P.

Zarządzanie funkcjonowaniem serwera, kontami użytkowników oraz zawartością dysków odbywa się z poziomu panelu administracyjnego dostępnego przez przeglądarkę internetową lub stacjonarną aplikację. W przypadku urządzeń przenośnych można użyć do tego celu darmowej aplikacji mobilnej WD My Cloud App do pobrania ze sklepów App Store oraz Google Play. Interfejs graficzny jest dość intuicyjny. Producent ma na swojej stronie internetowej wygodny kreator wstępnej konfiguracji. Podłączenie serwera zajmuje dosłownie kilka minut.

Jak wygląda kwestia konsumpcji energii elektrycznej? Na szczęście producent dołożył starań, aby działający 24 godziny na dobę serwer zużywał absolutne minimum konieczne do funkcjonowania. Po zdefiniowanym przez użytkownika czasie automatycznie przechodzi w tryb uśpienia. Oczywiście, możemy też ustawić w jakich godzinach serwer będzie dostępny dla użytkowników, a potem automatycznie się wyłączy. Funkcja Wake On LAN pozwoli ponownie uruchomić dysk bez potrzeby fizycznego dotykania serwera.

Wydajność

Wykonałem na WD My Cloud EX2 kilka podstawowych testów. Wykorzystałem dwa dobrze znane benchmarki - ATTO Disk Benchmark oraz CrystalDisk Mark. Osiągnięte w obu programach wyniki są zbliżone do siebie i oscylują w okolicach nieco ponad 100 MB/s (odczyt) oraz 80 MB/s (zapis). Przy dużej liczbie plików o małym rozmiarze odczyt i zapis niestety lecą na łeb na szyję. Dodatkowo w takiej sytuacji procesor notuje większe obciążenie. Oczywiście, nie może być mowy o jakimkolwiek przeciążeniu. System sterujący pracą urządzenia nie doprowadzi do przegrzania lub zawieszenia transferu. Parametry pracy obu dysków (w tym temperaturę) możemy sprawdzać na bieżąco w panelu administracyjnym).

Podsumowanie

WD My Cloud EX2 okazuje się doskonale spełniać swoją rolę w środowisku domowym lub w małej firmie. Warto pochwalić produkt za szeroki asortyment funkcji, wygodny interfejs do administrowania, aplikacje mobilne oraz dodatkowe aplikacje. Mamy nadzieję, że liczba tych ostatnich będzie nadal rozszerzana. Od strony konstrukcji możemy się jedynie przyczepić do portów USB 3.0 na tylnej ściance, które są ustawione zbyt blisko siebie.

Cena WD My Cloud EX2 w zestawie z dyskami oscyluje w granicach 1300 - 1500 złotych. Samą stację bazową da się kupić za połowę tej ceny. Osobiście polecamy skorzystanie z pierwszej opcji. W ten sposób oszczędzamy sobie potencjalnych problemów z kompatybilnością dysków.

WD My Cloud EX2 - domowa składnica danych z ogromnym potencjałem - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

KassiaN
14-12-2015 - 21:36:31
Kto chce zarobic w necie parenascie $$$ dziennie?? Sposob jest prosty i dziala, wpiszcie sobie w google: room23a adfly
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

O tym jak światłowody, sieć i transmisja danych działają w sieci naszej sieci porozmawialiśmy z Eugeniuszem Kordiaszem, Kierownikiem Działu Rozbudowy Sieci Transmisyjnych.

Hanna Daniewska: Co jest w tej chwili najczęściej wykorzystywane do transmisji danych?

Eugeniusz Kordiasz: Najnowocześniejszym medium stosowanym do transmisji danych w sieciach telekomunikacyjnych jest światłowód (ang. Fiber Optic Cable). Jest on obecnie bardzo chętnie stosowany do budowy sieci szkieletowych (sieć łącząca 12 głównych miast w Polsce) i agregacyjnych (sieć, która podłącza mniejsze miasta do sieci szkieletowej) ze względu na możliwości przesyłania sygnału na duże odległości oraz bardzo dużą maksymalną przepustowość łącza. Kolejną ważną zaletą światłowodu jest to, że jest obojętny na zakłócenia elektromagnetyczne, szumy oraz jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niestety, technologia ta ma też wady: nie jest tania, a kable światłowodowe charakteryzują się niewielką elastycznością. Nie można ich wyginać pod dowolnym kątem.

Jak to działa?

Transmisja danych za pomocą światłowodu polega na wysyłaniu za pomocą lasera lub diody LED wiązki świetlnej. Impulsy świetlne odbierane są po drugiej stronie przez elementy światłoczułe np. fotodiody. Dla usprawnienia przesyłania danych stosuje się zazwyczaj dwa przewody kierunkowe. Jest to tak zwana praca w trybie full-duplex.


HD: A jak sytuacja wygląda w PTC?

EK: W PTC wykorzystujemy światłowody do budowy transmisyjnej sieci szkieletowej, łączącej duże miasta, a w nich nasze obiekty centralowe. Ponadto wykorzystujemy je do budowy sieci agregacyjnej, łączącej tzw. punkty agregujące ruch. Sieć agregacyjna jest w wielu punktach połączona z siecią szkieletową. Łącza światłowodowe wykorzystujemy w naszej sieci, budując również sieci dostępowe w dużych ośrodkach. Polega to na tym, że przy ich pomocy łączymy w struktury pierścieniowe najważniejsze obiekty w miastach: centrale, nasze salony, galerie handlowe, miejskie punkty agregujące ruch oraz same stacje bazowe GSM/UMTS.

HD: Czyli zdarzyło się niemożliwe... Wspominałeś, że to dość droga technologia.

EK: Tak, ale w przypadku wymaganych dużych przepływności w sieci szkieletowej i agregacyjnej nie ma innej alternatywy. Również w sieci dostępowej przy niewielkich odległościach pomiędzy stacjami bazowymi to tańsza technologia niż łącza mikrofalowe. Sieci światłowodowe PTC budujemy w różnych modelach, zawsze kierując się potrzebami ruchowymi, możliwościami fizycznymi oraz analizą finansową rozwiązania technicznego.
Istniejące modele rozbudowy sieci światłowodowej to krótkoterminowa dzierżawa, leasing finansowy lub kupno istniejących zasobów oraz budowa lub współdzielona budowa z partnerem światłowodów w dzierżawionej lub własnej kanalizacji. Wybieramy zawsze z możliwych modeli rozwiązanie najbardziej korzystne dla PTC.  W ciągu ubiegłego roku powiększyliśmy swoją sieć światłowodową o ponad 2500 km do w sumie ponad 8000 km. Dzięki temu kolejne stacje bazowe podłączane są do dotychczasowej infrastruktury światłowodowej, co zapewnia możliwość dostarczania klientom najwyższej jakości usług szerokopasmowych oraz gwarantuje niezbędną pojemność sieci transmisyjnej dla dynamicznie rosnącego ruchu mobilnego internetu.

O światłowodach, sieci i transmisji danych - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

T-Mobile oferuje klientom biznesowym usługę proDysk zabezpieczającą ich dane z komputerów i urządzeń mobilnych przed utratą. Rozwiązanie oferuje automatyczny backup danych z komputerów stacjonarnych, laptopów oraz urządzeń mobilnych, a także możliwość współdzielenia plików za pośrednictwem mobilnego konta w bezpiecznej przestrzeni chmury obliczeniowej T-MobileCloud.

proDysk to nowa usługa dostępna dla klientów biznesowych T-Mobile w bezpiecznej chmurze obliczeniowej (tzw. cloud computing) T-MobileCloud. Oferuje ona zabezpieczenie wrażliwych danych przed ich bezpowrotną utratą z komputerów stacjonarnych, laptopów oraz urządzeń mobilnych. Jest to możliwe dzięki automatycznemu tworzeniu kopii zapasowych w bezpiecznej chmurze obliczeniowej T-MobileCloud.

Usługa proDysk oferuje transmisję danych poza limitami posiadanymi przez klientów w ramach pakietów w usłudze blueconnect. Oznacza to, że dane transferowane pomiędzy urządzeniami klientów a serwerami T-MobileCloud nie będą zmniejszały pakietów danych zakupionych przez klientów.

Całkowite zautomatyzowanie tworzenia kopii zapasowych pozwala oszczędzić czas oraz wyeliminować błędy, które mogą się pojawić, gdy za proces ten odpowiada człowiek. Rozwiązanie pozwala na kompleksową konfigurację backupu – zaplanowanie jego harmonogramu i filtrów określających, które pliki zostaną dodane lub wyłączone z procesu synchronizacji.

proDysk i Comarch ERP iFaktury24

W serwisie pojawiły się już poradniki dotyczące naszych nowych usług. Zapraszamy do zapoznania się z nimi:

Tworzenie kopii zapasowych dzięki usłudze proDysk jest całkowicie bezpieczne, a dane przechowywane w chmurze T-MobileCloud są w pełni chronione, dzięki szeregowi  zabezpieczeń. Przesyłane są one za pomocą szyfrowanego połączenia SSL 128-bit – analogicznego do tego wykorzystywanego przez banki. Na straży bezpieczeństwa danych stoją także m.in. klucz szyfrujący AES 256-bit, replikacja danych i zewnętrzna lokalizacja serwerów backupu.

Usługa proDysk umożliwia również udostępnianie wybranych plików innym użytkownikom, poprzez przekazanie pełnego lub częściowego dostępu do zasobów na platformie. Co więcej, określone zasoby współdzielić może kilku użytkowników tak, by wszyscy pracownicy firmy mieli do niego kontrolowany dostęp. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest dwustronna synchronizacja pracy – współdzielenie zasobów i praca grupowa na dokumentach. proDysk posiada wiele zaawansowanych funkcjonalności, które sprawiają, że nie jest on jedynie alternatywą dla FTP, ale także wielopłaszczyznowym narzędziem pracy w chmurze obliczeniowej T-MobileCloud. Wśród najciekawszych funkcji biznesowych wyróżnić można tworzenie kopii baz danych z oprogramowania klasy ERP i programów pocztowych oraz wersjonowanie dokumentów, które pozwala na odzyskanie wcześniej zapisanych wersji plików do 20 wersji wstecz.

Z usługi korzystać można na trzy sposoby – z poziomu przeglądarki www, poprzez aplikację na urządzenia przenośne lub program instalowany bezpośrednio na komputerze. Instalacja, a także konfiguracja proDysku jest intuicyjna.

Więcej informacji o usłudze proDysk można uzyskać na platformie T-MobileCloud pod adresem: www.t-mobilecloud.pl

<p>Zainteresował Was proDysk? Zobaczcie jak działa!</p>

T-MobileCloud oferuje bezpieczne dane z usługą proDysk - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Miejsca na dane nigdy za wiele - mimo rozwoju technologii to zdanie jakimś cudem nie traci na ważności. Dlatego przyglądamy się ciekawemu gadżetowi, z którego może skorzystać praktycznie każdy posiadacz smartfonu lub tabletu. Poznajcie przenośny bezprzewodowy dysk WD My Passport Wireless.

WD (Western Digital) to uznana marka w świecie nośników danych. Przez użytkowników rozpoznawana głównie za sprawą twardych dysków w komputerach stacjonarnych i notebookach, wykonuje kolejny ruch w stronę świata mobilnego. W nim wszystko odbywa się bezprzewodowo i bez barier w oprogramowaniu. WD My Passport Wireless zdaje się spełniać oba warunki. Ale z czym mamy tak naprawdę do czynienia?

Co to jest?

Seria My Passport Wireless składa się z trzech modeli przenośnych twardych dysków o pojemnościach 500 GB, 1 TB oraz 2 TB. W środku znajdziemy tradycyjną konstrukcję talerzową 2,5” znaną z notebooków. Egzemplarz jaki otrzymaliśmy do testów ma pojemność 1 TB. Poszczególne warianty różnią się od siebie jedynie wysokością obudowy i wagą. Szerokość i długość obudowy (86 x 127 mm) pozostają bez zmian.

Mimo oznaczenia dysku jako bezprzewodowy, na boku znajdziemy gniazdo do podpięcia kabla USB 3.0. Nie jesteśmy zatem ograniczeni do kontaktu wyłącznie z urządzeniami mobilnymi. Niewielki slot na kartę pamięci SD ujawnia kolejne zastosowanie dysku. To bardzo wygodne i nadal rzadko spotykane rozwiązanie, które spodoba się posiadaczom lustrzanek cyfrowych.

Plastikowe pudełko o masie 270 gramów wsparte na miniaturowych gumowych nóżkach zapobiegających ślizganiu wygląda estetycznie, mieści się w bocznej kieszeni plecaka i może pracować na wewnętrznej baterii do 5-6 godzin. W trybie czuwania jest w stanie dawać oznaki życia po kilkunastu godzinach. Ładowanie odbywa się przez port USB lub ładowarkę sieciową (w zestawie). Reasumując: do backupu, przechowywania i udostępniania multimediów ten produkt z punktu widzenia mobilnego użytkownika wydaje się idealny.

Gniazdo USB 3.0, włącznik oraz przycisk WPS do szybkiego łączenia z siecią Wi-Fi

Jak to działa?

Działa bezbłędnie i to nie tylko na smartfonie i tablecie z Androidem. Komunikuje się bez problemu z iPadem oraz iPhonem, a także komputerami PC i Mac. Co ciekawe, dysk możemy zamienić w hotspot Wi-Fi, przez który wszystkie podłączone do niego urządzenia (maksymalnie 8) otrzymają dostęp do internetu. Oczywiście, gadżet sam z siebie go nie oferuje, dlatego w otoczeniu musi się znajdować jakieś źródło - router Wi-Fi lub telefon z mobilnym pakietem danych.

Szybkość przesyłania plików zależy głównie od szybkości sieci Wi-Fi, ale ponieważ WD My Passport Wireless wspiera standard 802.11n, jest zdolne do szybkiego działania. Jakby jeszcze było mało, możemy strumieniować bezprzewodowo wideo w jakości HD z dysku do czterech urządzeń jednocześnie. Dzięki wsparciu dla technologii DLNA skorzystają na tym posiadacze kompatybilnego sprzętu RTV. Możemy uczynić z tego niewielkiego pudełka domowe centrum mutlimedialne.

Proces konfiguracji i zarządzania danymi wspomagają mobilne aplikacje WD My Cloud dostępne w sklepie Google Play oraz App Store. W przypadku komputerów możemy wykorzystać przeglądarkę internetową oraz aplikację stacjonarną. Interfejs jest prosty w obsłudze i spolszczony, zatem odpada bariera językowa. Posiadając elementarną wiedzę o komputerach i telefonach możemy podłączyć dysk w bardzo krótkim czasie.

Slot na kartę pamięci SD widoczny na bocznej krawędzi dysku

Interfejs do zarządzania dyskiem z poziomu przeglądarki internetowej

Podsumowanie

Czy w przypadku WD My Cloud Wireless jest się do czego przyczepić? Moim zdaniem plastikowa obudowa dysku nie wydaje się dostatecznie odporna na dłuższe używanie w terenie. Z kolei obudowa z trwalszego aluminium pewnie podniosłaby cenę, a poza to materiał doskonale odprowadzający ciepło, zatem samo pudełko mogłoby nam ogrzewać obiad w plecaku.

Kolejny zarzut może stanowić cena. WD My Passport Wireless w wersji 1TB to koszt około 700 zł (na podstawie danych ze Skąpiec.pl). To dość sporo biorąc pod uwagę pojemność, ale warto pamiętać, że płacimy za sensowny pakiet funkcji ułatwiających codzienne używanie składnicy danych w terenie.

Osobiście trudno mi będzie rozstać się z tym niewielkim pudełkiem. Wygoda jakiej dostarcza bardzo szybko przyzwyczaja do siebie użytkownika. Gadżet sprawdza się w wielu zastosowaniach i w środowisku, gdzie kilka osób może mieć swobodny dostęp do multimediów. Polecam, o ile macie wolne zasoby finansowe i cenicie sobie komfort.

WD My Passport Wireless - coś więcej, niż przenośny dysk - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się