Mijający rok 2015 był dla Apple niezwykle bogaty w nowe produkty. Złożona rok wcześniej przez Tima Cooka obietnica, że firma zaprezentuje wiele nowych urządzeń i usług, faktycznie została dotrzymana. I choć patrząc z pewnej szerszej perspektywy rynku komputerów i urządzeń mobilnych, Apple nie pokazało niczego rewolucyjnego, udowodniło kolejny raz, że pewne rzeczy potrafi zrobić na tyle lepiej, by z sukcesem konkurować z innymi producentami czy dostawcami usług.

Wszystko zaczęło się z początkiem kwietnia od nowych bardzo cienkich i lekkich ultrabooków ze wskrzeszonej na tę okazję linii MacBook. W maszynach tych, które gabarytami przypominają iPady, Apple zastosowało ekrany Retina oraz klawiaturę o nowej konstrukcji klawiszy, z wyraźnie mniejszym ich skokiem, wprowadziło też w w nich gładziki z nową technologią Force Touch, wykrywającą stopień nacisku, oraz nowy standard USB typu C. Rewolucją w przypadku tego komputera jest zastosowanie tylko jednego portu (nie licząc gniazda słuchawkowego) służącego do komunikacji z peryferiami, jak i ładowania. 

Zobacz smartfony Apple w e-sklepie

Kilka tygodni później firma z Cupertino zaprezentowała oczekiwany od września ubiegłego roku zegarek Apple Watch. I choć była jednym z ostatnich dużych graczy na rynku urządzeń mobilnych, którzy zdecydowali się wprowadzić na rynek tego typu urządzenie, to z marszu została jego niekwestionowanym liderem. Pokazała, że smart zegarki mogą sprzedawać się nie w setkach tysięcy, a w milionach egzemplarzy, choć Apple Watch nie jest w żadnym razie konstrukcją rewolucyjną. Na pewno zadziałała tutaj marka Apple oraz świetnie zintegrowany ekosystem tego typu urządzeń. 

Apple TV 4. generacji - przede wszystkim aplikacje

Pod koniec czerwca ruszyła usługa Apple Music oferująca muzykę na żądanie. Tak jak w przypadku zegarków, tak i tym razem firma wchodziła na rynek już opanowany przez Spotify, Deezera, Pandorę. Na rynku funkcjonował także Tidal (wcześniej WiMP), oferujący muzykę w formacie bezstratnym. Usługa Apple miała i wciąż ma sporo wad, firma jednak przyciągnęła rzesze, oferując im trzymiesięczny okres próbny - na tyle długi, by przyzwyczaić do niej użytkownika, aby zdecydował się w niej zostać i za nią płacić. Jedną z wyraźnych zalet Apple Music są tworzone przez redakcję serwisu składanki, wpasowujące się niemal perfekcyjnie w gusta użytkowników. 

Wrzesień to z kolei premiera nowych iPhone'ów 6s i 6s Plus. Urządzenia zyskały szybsze procesory, lepsze czytniki linii papilarnych i aparat z matrycą o rozdzielczości 12 megapikseli, a także ekrany z technologią 3D Touch, będącą rozwinięciem wprowadzonej wiosną technologii Force Touch. Urządzenia rozpoznają kilka poziomów siły nacisku na ekran, odpowiednio reagując na to działanie. Wiele kontrowersji wzbudziła także nowa różowa wersja kolorystyczna tych urządzeń. Był to niewątpliwie dowód na to, że Apple coraz bardziej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

 

W nowe produkty obfitował także listopad. Pojawiła się czwarta generacja Apple TV. Urządzenie nie jest już tylko prostą przystawką telewizyjną. Stało się hubem domowej rozrywki, z możliwością instalowania aplikacji i gier oraz dostępem do usługi Apple Music. Nie jest ono jeszcze na tyle silne, by konkurować z konsolami najnowszej generacji, pojawiają się już jednak dla niego gry typowo konsolowe. 

Czego możemy się spodziewać po iPhone'ach 7?

Zdecydowanie największą nowością mijającego roku, jeśli chodzi o Apple, jest iPad Pro. Urządzenie z ekranem o przekątnej liczącej 12,9 cala posiada najmocniejszy procesor, 4 GB pamięci RAM. Nowości w systemie iOS 9, jak dzielenie ekranu pomiędzy dwie aplikacje, zostały przygotowane z myślą właśnie o nim. Z założenia ma być to urządzenie dla zawodowców, np. grafików korzystających ze specjalnego elektronicznego ołówka - Apple Pencil. Czy iPad Pro sprawdzi się w praktyce? To pokaże już rok przyszły.  

Podsumowanie 2015: kolejny rok należał do Apple - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się