Nowe iPhone'y , pewnie też i iPady. Czy to jednak wszystko, czym zaskoczy nas w tym roku Apple? Możliwe, że nie i w rzeczywistości spodziewamy się także innych produktów powiązanych z rynkiem mobile. Co już wiemy o nowościach Apple, które przygotowywane są na ten rok? Sprawdźmy!

Nowe iPhone'y

iPhone jest sztandarowym produktem Apple, który przynosi do skarbonki firmy z Cupertino około 70% wszystkich dochodów. W tym roku spodziewamy się co najmniej trzech nowych smartfonów z iOS. Najpierw 4-calowego iPhone'a 6c, a potem dwóch iPhone'ów 7.

iPhone 6c prawdopodobnie zostanie pokazany w marcu tego roku. Smartfon ma mieć 4-calowy ekran pokryty szkłem 2.5D, a jego sercem ma być procesor Apple A8 lub A9. Trudno powiedzieć, w kontekście iPhone'ów 6 ciągle dostępnych w ofercie, na który układ SoC zdecydowało się Apple. Procesor będzie wspomagany przez 1 lub 2 GB pamięci RAM, a dane będzie można przechowywać na 16 lub 32 GB (albo 16 lub 64 GB) pamięci flash. Nowością ma być moduł NFC, który znamy z iPhone'ów 6/6s z obsługą usługi Apple Pay. Z pewnością pojawi się także szybszy skaner linii papilarnych w przycisku Touch ID, nieco pojemniejsza bateria oraz, być może, odświeżone wzornictwo względem iPhone'a 5s z 2013 roku. W przypadku kamer nie spodziewajmy się rewolucji. Zapewne iPhone 6c dostanie te same aparaty, które znajdują się w modelu 5s. Smartfon ma kosztować około 500 dolarów.

Zobacz iPhone'y w e-sklepie

We wrześniu oczekujmy iPhone'ów 7. W tym przypadku spodziewamy się znacznie więcej udoskonaleń. Smartfony mają ponownie być dostępne w wersjach z ekranami o przekątnej 4,7" i 5,5". Sercem telefonów będzie procesor Apple A10, na temat którego mamy na razie niewiele wiadomości. SoC będzie wspomagany przez co najmniej 2 GB pamięci operacyjnej RAM (plotki sugerują 3 GB w modelu Plus). Natomiast dane zapewne będziemy mogli przechowywać na 32, 64 lub 128 GB pamięci flash. iPhone 7 z pewnością dostanie ulepszony aparat fotograficzny iSight. W przypadku 4,7" modelu spodziewamy się technologii OIS, której brakuje w 6 i 6s. Ponadto iPhone 7 ma nie mieć złącza jack audio, o czym w sieci ostatnimi czasy jest coraz głośniej. Jego rolę ma przejąć wtyk Lightning. Obudowa nowych iPhone'ów ma być cieńsza (o około milimetr) względem smartfonów z 2014 i 2015 roku. Apple z pewnością jeszcze czymś zaskoczy w iPhone'ach 7, pewnie pod kątem oprogramowania. Czym? O tym przekonamy się z czasem.

iPad Air 3

Jest niemal pewne, że w tym roku pojawi się nowy iPad z 9,7-calowym ekranem Retina. iPad Air 2 pochodzi z 2014 roku, a więc w ciągu kilku najbliższych miesięcy pewnie pojawi się jego następca.

Sugeruje się, że iPad Air 3 może zostać pokazany już w marcu, ale nie otrzyma ekranu z technologią 3D Touch, która znamy z iPhone'ów 6s. Podobno Apple opracowuje to rozwiązanie z myślą o większych urządzeniach i jego implementacja w nowym iPadzie jest mało prawdopodobna.

iPad Air 3 z pewnością otrzyma szybszy procesor, ale czy będzie to układ A9X znany nam z iPada Pro? Trudno przewidzieć. Być może Apple będzie chciało zachować tak szybki układ SoC na razie tylko dla 12,9-calowego iPada. Spodziewajmy się jednak innych udoskonaleń, w tym obejmujących szybszą pamięć flash na dane oraz nieco lepszego aparatu fotograficznego.

Apple Watch 2

Kolejną nowością jest smartwatch Apple Watch 2. Nie ukrywajmy, inteligentne zegarki to nie ich zwykłe odpowiedniki ze wskazówkami i będą miały krótszą żywotność. Jeśli dopiero co kupiliście Apple Watcha, to szykujcie się do zmiany w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Nowy zegarek z watchOS zostanie pokazany w marcu tego roku, a jego sprzedaż rozpocznie się w drugim kwartale roku.

Maska Neuroon w finalnej wersji z nowymi funkcjami

Dokładna specyfikacja techniczna Apple Watcha 2 nie jest znana. Na pewno pojawi się lepszy mikrokomputer, który zastąpi Apple S1, więcej możliwości z zakresu komunikacji (choć na wbudowany modem 3G/4G nie ma raczej co liczyć), a pewne plotki wskazują także na implementację kamery Facetime i nowych czujników, nad którymi nie udało się sfinalizować pracy przy Apple Watchu pierwszej generacji. Na więcej informacji musimy jeszcze poczekać. Z pewnością miłym dodatkiem będzie bateria, która pozwoli na dłuższą pracę, gdyż ta ze smartwatcha z 2015 roku pozostawia sporo do życzenia.

Nowe słuchawki

Pod koniec zeszłego tygodnia w sieci pojawiły się informacje, jakoby Apple przygotowywało nowe słuchawki. Co najmniej dwie różne pary. Pierwsze to nowe EarPods, które mają mieć wtyczkę Lightning. Te słuchawki powinny trafić do pudełek z nowymi iPhone'ami 7.

Znacznie ciekawiej zapowiadają się jednak drugie słuchawki - AirPods. Te mogą być pozbawione jakichkolwiek kabli. To oznacza, że możemy spodziewać się gadżetu w stylu Motorola Hint. Słuchawki mają komunikować się poprzez Bluetooth i zaoferują nowy system redukcji szumów. Poza tym mają umożliwiać wykonywanie połączeń telefonicznych z użyciem głosu, z użyciem Siri. Cena słuchawek AirPods na pewno nie będzie mała i pewnie przekroczy kwotę 200 dolarów.

Co przygotowuje Apple na ten rok? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Karo
15-01-2016 - 07:46:51
ja np , mam iPhona 6s i jestem bardzo zadwolona. Co do tego czy ma mieć złącze czy nie to się okaże...
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Gorąca Wyprzedaż w T-Mobile. Sprawdź!

Apple od początku kojarzone jest z rewolucyjnymi i nowatorskimi produktami. Nic w tym dziwnego. Jeden z założycieli - Steve Wozniak - stworzył pierwszy z prawdziwego zdarzenia komputer osobisty.

Później firma jako pierwsza wprowadziła na rynek komputery z graficznym interfejsem użytkownika - Lisa i Macintosh, idąc ścieżką wytyczoną przez inżynierów laboratorium PARC firmy Xerox, w której Jobs miał okazję przyjrzeć się komputerowi Xerox Alto. Wiele lat później Apple znowu dało światu nowe rewolucyjne produkty, jak iPoda, iPhone'a i iPada. Każde z tych urządzeń nie było pierwszym w swojej kategorii. Przenośne odtwarzacze mp3 istniały już na rynku od jakiegoś czasu, były jednak nieporęczne i miały zdecydowanie za małą pojemność.

Smartfony Apple w ofercie indywidualnej T-Mobile!

Smartfony Apple w ofercie T-Mobile dla biznesu!

Apple mając świadomość ich wad wyeliminowało je i stworzyło urządzenie, które wraz ze sklepem muzycznym iTunes zrewolucjonizowało rynek muzyczny. Podobnie było w przypadku iPhone'a. Smartfony istniały już na rynku od wielu lat, a prym na nim wiedli tacy producenci, jak Nokia, BlackBerry, HTC ale i Microsoft. Urządzenia tych producentów oraz napędzające je systemy były w pewnym stopniu równie nieporęczne, jak wspomniane wyżej odtwarzacze mp3. Zaprezentowany w styczniu 2007 roku iPhone zmienił zarówno same urządzenia, jak i cały rynek.

Od prezentacji iPhone'a smartfony zmieniły wygląd, funkcje oraz docelową grupę użytkowników, stopniowo wypychając tradycyjne telefony komórkowe. Wielcy gracze, którzy nie dostosowali się do zapoczątkowanych przez Apple zmian, ponieśli spektakularną porażkę.

Nie można im jednak odmówić jednego - byli pionierami. Apple w pewnym stopniu poszło utartym już szlakiem. Tam gdzie oni się zatrzymali, tam zaczęło się nowatorstwo Apple. iPad także nie był pierwszym tabletem na rynku, ale to o wyznaczył ścieżkę, którą podążali pozostali producenci. Co ciekawe, poszli oni dalej niż Apple.

Kolejne produkty, jak zegarek Apple Watch czy tablet iPad Pro, nie są już tak nowatorskie. Apple idzie ścieżką wydeptaną już przez Pebble'a, Samsunga, Motorolę, HTC czy Mirosoft. Smart zegarki pojawiły się na rynku na długo przed prezentacją Apple Watcha. A duże 12-calowe i większe tablety, które mają służyć profesjonalistom dostępne są na rynku od kilku lat. Wspomnieć tutaj wypada choćby o Surface Pro Microsoftu. 

Podsumowanie 2015: kolejny rok należał do Apple

Paradoksalnie, choć szlak przetarła konkurencja, to jednak kolejny raz Apple będzie nim kroczyć w glorii chwały. Apple Watch, choć nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji - no może pełną integracją z ekosystemem urządzeń Apple - jest już teraz najlepiej sprzedającym się smart zegarkiem na rynku i będzie takim w przyszłym roku. Podobnie będzie z dużymi tabletami. Podejrzewam, że to co nie udało się Microsoftowi, czyli przekonanie użytkowników do swoich dużych tabletów (a właściwie do komputerów PC o formie tabletu) może udać się w przyszłym roku właśnie Apple. Sztuka ta może być możliwa m.in. dlatego, że iPad Pro mimo wszystko nie jest komputerem Mac z dotykowym ekranem i bez klawiatury. iPad Pro to dalej iPad, tyle że na sterydach, pozwalający na więcej niż jego mniejsi bracia. 

Sukces Apple to nie tylko magia, ale też doskonała - choć oczywiście nie wolna od błędów - analiza rynku i dostępnych na nim urządzeń i usług. Apple nie musi tak naprawdę wytyczać nowych szlaków. Może iść tymi już przetartymi, ważne jednak by oferowany na ich końcu produkt, był pod każdym względem bardziej dopracowany od często pionierskich konstrukcji konkurencji. 

W 2016 roku Apple pójdzie szlakiem przetartym przez konkurencję - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Najnowszy iPhone 6s w T-Mobile!
Podziel się