Cukier a zdrowie - ile razy słyszeliśmy, żeby nie jeść go w nadmiarze? "Nie jedz tyle słodyczy, bo będziesz chory!" Cóż, okazuje się, że takiemu smęceniu wcale nie jest daleko od prawdy. Najnowsze badania sugerują, że jest on dla naszego mózgu równie niezdrowy, co ekstremalny stres lub molestowanie seksualne.

Wiadomo nie od dziś, że cukier służy w przemyśle spożywczym nie tylko smakowi, ale wręcz uzależnieniu konsumentów. Dosłownie. Badania na Connecticut College wykazały, że heroina oraz kokaina jest od niego mniej uzależniająca, co mnie osobiście mocno zszokowało. Zawsze zdawałem sobie sprawę z tego, że napady chętki na coś słodkiego są podyktowane uczuciem nagrody, jakie budzi się w mózgu po zjedzeniu takiej "przekąski", ale w momencie gdy stawia się twarde narkotyki niżej w piramidzie uzależnień - zaczynam dostrzegać powagę sytuacji.

Słodkie napoje są niezdrowe nie tylko dla naszych zębów i talii, ale również, jak się okazuje, i dla mózgu. Zmiany, jakie zaobserwowano w części odpowiedzialnej za kontrolowanie emocji i funkcji poznawczych, były bardziej złożone i rozległe niż te spowodowane przez przeżycie ekstremalnie stresującej sytuacji we wczesnych latach życia.

Powszechnie uznaje się, że szkodliwe doświadczenia z dzieciństwa źle wpływają na zdrowie psychiczne i niosą ze sobą ryzyko chorób lub zaburzeń w dorosłym życiu. Wiele traumatycznych przeżyć, jak na przykład wypadki, katastrofy naturalne (choćby trzęsienia ziemi), molestowanie czy nawet przemoc, powodują wystawienie dziecka na działanie tak zwanego hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Cukier a zdrowie - na przykładzie szczurów

Część szczurów wystawiono na stres w okresie od drugiego do dziewiątego dnia życia, a następnie z powrotem pozwolono im rozwijać się normalnie. Efektami były między innymi większe rozdrażnienie oraz niepokój. Następnie obydwie grupy gryzoni (pozbawione stresu oraz poddane mu) podzielono na kolejne podgrupy: dwie otrzymały nielimitowany dostęp na przykład do wody (oraz innych zdrowych napojów), podczas gdy pozostałe dostały dodatkowo możliwość picia roztworu, w którym 25% stanowił cukier.

Badania dały wiele wniosków, jednak potwierdziły również główne przypuszczenia: wystawienie gryzoni na działanie stresu we wczesnych etapach ich życia było dla nich tak samo niezdrowe, jak dieta oparta w dużej mierze o cukier. Hippokamp, czyli część mózgu odpowiadająca za pamięć oraz reakcje na stres, zmieniał się w obydwu przypadkach w podobny sposób, oczywiście na niekorzyść posiadaczy.

Takie efekty oznaczają nie tylko zmniejszenie tolerancji na stresujące sytuacje, ale również zaburzenia funkcji poznawczych czy częste występowanie niepokoju (co z kolei może prowadzić nawet do powstania paranoi). Co najciekawsze, zdolności genu odpowiadającego za tworzenie nerwów, Neurod1, również zostały ograniczone w podobny sposób w przypadku gryzoni wystawionych na działanie stresu i/lub dietę cukrową.

Tak więc pamiętajcie - mniej słodyczy to nie tylko lepszy wygląd i samopoczucie, ale również zdrowszy mózg!

Cukier a zdrowie - dlaczego jest dla mózgu równie niezdrowy co ekstremalny stres? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Naukowcy z San Diego stworzyli słuchawki, które dosłownie stymulują mózg.

Dużo się mówi i pisze o tym, że muzyka oddziałuje na mózg w mniej lub bardziej bezpośredni sposób. Na naszych łamach pojawiły się nawet dwa teksty to zjawisko wyjaśniające. Ale innowatorzy stojący za startupem Nervana idą jeszcze dalej. Stworzyli słuchawki, które faktycznie uwalniają neuroprzekaźniki w mózgu, by aktywować ośrodek przyjemności. Wykorzystują przy tym niską stymulację elektryczną, zsynchronizowaną z muzyką. W ten sposób w mózgu pobudzone zostają rejony wyzwalające serotoninę, dopaminę, oksytocynę, czyli hormony szczęścia. Prawdziwy odlot.

Słuchawki podłączane są do tzw. Nervana Generatora albo jakiegokolwiek odtwarzacza muzyki. Użytkownicy komentują ich działanie jak delikatne łaskotanie. Zdaje się, że gdy słuchawki Nervana na dobre wejdą do użytku, słuchanie muzyki i czerpanie z tego przyjemności, wejdzie na zupełnie nowy poziom.

Nervana Headphones: odlot w słuchawkach - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

DJMatio
12-02-2016 - 15:48:07
Te słuchawki to jest odkrycie kolejnej nowej możliwości na świecie można teraz czuć muzyke nie tylko uszami ale i też całym sobom.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wszystko dlatego, że przeglądarka Chrome dla Androida będzie wspierała beacony. Co to takiego i do czego może służyć?

Google oficjalnie zapowiedział, że aktualizacja przeglądarki Chrome na Androida, nad którą obecnie trwają prace, umożliwi automatyczną komunikację smartfona z beaconami. Obecnie jest ona możliwa tylko wówczas, gdy użytkownik zainstaluje aplikację nadawcy wiadomości za pośrednictwem beaconów. A czym one właściwie są?

To pojęcie doskonale znane osobom, zainteresowanym nowoczesnymi rozwiązaniami marketingowymi. Beacony są bowiem niewielkimi nadajnikami, które wysyłają sygnał radiowy i komunikują się z urządzeniami mobilnymi za pomocą Bluetooth.

Zajrzyj do e-sklepu i sprawdź ceny smartfonów!

Łatwo można sobie wyobrazić, do czego da się wykorzystać takie rozwiązanie. Wysyłanie istotnych informacji pasażerom na lotniskach, opisów eksponatów zwiedzającym w galeriach czy muzeach, ale także - reklam klientom centrów handlowych. Ci ostatni mogą otrzymać wprost na swojego smartfona kod rabatowy czy informacje o promocjach, gdy tylko znajdą się w pobliżu sklepu czy punktu usługowego.

Teraz trzeba spełnić dwa warunki – świadomie zainstalować aplikację takiego punktu oraz mieć włączony Bluetooth w telefonie. Po aktualizacji Chrome wystarczy już tylko to ostatnie. Bluetooth w smartfonie ma zresztą włączone coraz więcej osób ze względu na parowanie smartwatchy i opasek fitness z telefonem.

Czy nasze smartfony zaleją reklamy? Może się tak przez chwilę zdarzyć, a potem na pewno pojawi się rozwiązanie, które będzie temu zapobiegać lub pozwoli selekcjonować przekaz.

Fot. Fotolia

 

 

Nasze smartfony zaleją reklamy? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Samsung Galaxy S5 Neo - sprawdź ceny!
Podziel się