Smartfony stały się nudne jak tablety? Możliwe, bo ciągła pogoń za coraz szybszymi podzespołami i ekranami o większej rozdzielczości na dłuższą metę mija się z celem. Na szczęście, jest technologia, zapoczątkowana już w tym roku, która ma szansę wnieść naprawdę świeży powiem na rynku smartfonów już w przyszłym roku. Jest nią Force Touch, które w 2016 roku ma szansę pojawić się w urządzeniach bardzo wielu producentów. I wiele wskazuje na to, że tak się stanie!

Na początku września tego roku, w trakcie targów IFA 2015 w Berlinie, Chińczycy z Huawei zaprezentowali Mate S - pierwszego smartfona na świecie, którego ekran wyposażono we wsparcie dla technologii Force Touch. Kilka dni później własną, znacznie bardziej udaną, zaprezentowało Apple, które pokazało światu iPhone'y 6s z technologią 3D Touch. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku będzie to przewodni trend na rynku smartfonów.

Zdaje się to potwierdzać raport serwisu Digitimes z ubiegłego tygodnia. Tajwańskie źródła odpowiedzialne za dostawy komponentów twierdzą, że w przyszłym roku znacząco wzrosną zamówienia na elementy dla skanerów linii papilarnych oraz ekranów z technologią Force Touch. Zainteresowanie komponentami dla Force Touch wykazuje coraz więcej firm z Azji, w tym FocalTech, Elan czy Goodix. Co wcale nie powinno dziwić. Jeśli zapotrzebowanie będzie wielkie, to firmy te zarobią na tym krocie. Wszak ktoś najpierw musi wyprodukować takie podzespoły i dostarczyć je producentom smartfonów.

Digitimes nie wymienia z nazwy żadnych producentów smartfonów, którzy mogą interesować się ekranami z Force Touch. Niemniej, z plotek krążących po sieci wynika, że interesują się tym m.in. Samsung oraz Xiaomi, a więc giganci rynku smartfonów. Jest bardzo możliwe, że Force Touch pojawi się już w Galaxy S7 oraz nowym flagowcu Chińczyków z linii Mi.

iPhone 6s w T-Mobile - KUP TERAZ w ofercie indywidualnej!

iPhone 6s w T-Mobile - KUP TERAZ w ofercie dla biznesu!

Krokiem do przodu w celu masowej implementacji Force Touch jest rozwiązanie Synaptics w postaci ClearForce. Firma wierzy, że jej technologia pozwoli na masową implementację Force Touch w smartfonach nie tylko od Apple. Technologia, technologią, ale to nie wszystko. Bardzo ważnym elementem, a w zasadzie głównym kluczem do sukcesu, jest jeszcze właściwe oprogramowanie. Najlepszym tego przykładem jest 3D Touch w połączeniu z systemem iOS 9. Nie ukrywajmy, ale to właśnie Apple zaprezentowało wykorzystanie Force Touch z prawdziwego zdarzenia. W porównaniu do tego, co pokazało Huawei w Mate S. Chyba, że ktoś bardziej preferuje funkcję wagi na ekranie zamiast możliwość uzyskiwania do dodatkowych funkcji oprogramowania.

Zdaje się, że w przyszłym roku rzeczywiście możemy spodziewać się wysypu smartfonów z systemem Android, które będą miały ekrany reagujące na siłę nacisku. Niestety, jest jeden poważny problem. Android sam w sobie musi zostać przygotowany pod kątem wykorzystania tej technologii. Początkowe wsparcie już się znajduje w oprogramowaniu Google, ale do pełni szczęścia jeszcze daleko. Kolejnej odsłony Androida po Marshmallowie możemy jednak spodziewać się dopiero na przełomie lata i jesieni 2016 roku. To oznacza, że producenci smartfonów będą na początku próbowali implementować wsparcie dla Force Touch na własną rękę. Domyślamy się, że z różnym skutkiem. Jednym wyjdzie to lepiej, a innym gorzej. Co nie zmienia faktu, że pierwsze kroki są ważne i sprawią, że Force Touch z czasem stanie się nowym trendem na rynku smartfonów.

Force Touch może wnieść w 2016 roku świeży powiew na rynku smartfonów - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wszystko wskazuje na to, że w 2012 roku możemy się spodziewać smartfonów wyposażonych w procesory dwa razy wydajniejsze niż najszybsze dziś oferowane na rynku.

Jak donosi koreański serwis Maeli Business Newspaper, Samsung ma zamiar wprowadzić w przyszłym roku rozwiązania zwiększające wydajność smartfonów, zbliżając je do poziomu oferowanego dziś przez komputery. Dwurdzeniowy procesor, prawdopodobnie bazujący na strukturze aktualnie produkowanych układów, ma być taktowany zegarem o częstotliwości przekraczającej 2 GHz.

Rozwiązanie to, choć bardziej skomplikowane niż budowa jednordzeniowego układu taktowanego zegarem o częstotliwości 4 GHz, ma być jednak bardziej praktyczne, jeśli chodzi o zastosowanie go w smartfonach.

Jak nieoficjalnie twierdzi, wysoko postawione w strukturach Samsunga źródło, układy te będą najprawdopodobniej oferowane pod znaną marką Exynos, a producent nie zamierza ich rezerwować wyłącznie dla siebie.

Samsung Galaxy I9100 S II dysponować ma procesorem taktowanym zegarem o częstotliwości 1,2 GHz...

 

 

 

 

Źródło: Maeli Business Newspaper

fot. Samsung. samsung.com/ru

z kolei 4-calowy Samsung Galaxy S Plus ma mieć na pokładzie 1,4 GHz procesor

2 GHz w smartfonie? Być może już za rok! - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

sloboda
19-04-2011 - 15:15:13
Po wam 2 ghz procesor w smartphonie?!Do Gier?! Chcielibyście grać Crysisa 2 na fonie?! A Xbox, PS3 + PC na co służy?! Nie możecie wytrzymać dopóki nie wrócicie do domu ?!... Dzieci małe..
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W ofercie T-Mobile pojawi się pięć nowych smartfonów. Wśród nich będzie Nokia Lumia 900, najnowocześniejszy telefon fińskiego producenta z Windows Phone.

Powiew świeżości. Nowości w T-Mobile - opinie i komentarze (6)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

laguna
07-12-2013 - 14:53:55
witam. wszystko ladnie pieknie rozpisujecie sie na temat Noki Lumi 920 a nie macie jej w sprzedazy.w styczniu wygasa mi umowa i bylbym zainteresowany zakupem w/w telfonu.Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
08-12-2013 - 13:25:16
Smartfon ten jest w naszej ofercie. To, że nie ma go w sklepie internetowym, nie oznacza, że nie ma go w salonach.
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
08-12-2013 - 13:25:48
Ten smartfon jest w naszej ofercie. Jego brak w sklepie internetowym nie oznacza braku w salonach.
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
08-12-2013 - 13:25:51
Ten smartfon jest w naszej ofercie. Jego brak w sklepie internetowym nie oznacza braku w salonach.
  (0)
Odpowiedz
wojarosz
06-08-2012 - 16:43:40
Czy AllShare Cast Dongle bedzie do kupienia jak akcesorium do GS3 czy będzie z nim w zestawie??
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
10-08-2012 - 16:58:33
Wojarosz, będzie do kupienia już wkrótce. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Cechą nowych iPhone'ów, która wielu przyprawia o ekscytację, jest ekran reagujący różnie w zależności od siły nacisku. Znaleźli się pierwsi twórcy aplikacji, którzy wykorzystali tę cechę.

iPhone 6s to wprawdzie tylko nieco poprawiona wersja poprzedniego, ale ma jedną nową cechę – funkcję 3D Touch. Odpowiada ona za rozpoznawanie siły nacisku na wyświetlacz, co wykorzystał już Apple, ale także inni twórcy aplikacji, jak np. Instagram. Dołączają do nich kolejni.

Zobacz iPhone'y w e-sklepie

I tak jeden z nich zaprezentował demo aplikacji, która w oparciu o wspomniane 3D Touch, jest w stanie zrobić z iPhone'a 6s wagę. Ponieważ smartfon rozpoznaje niuanse w sile nacisku, może służyć do ważenia małych przedmiotów.

Na wideo ważone są śliwki i wprawdzie iPhone nie podaje ich wagi - zamiast tego sygnalizuje, która jest cięższa - ale to być może szczegół do dopracowania. W końcu smartfon dostępny jest na rynku od niedawna, więc twórcy aplikacji mieli niewiele czasu na oswojenie się z nowymi możliwościami.

 

 

Warto dodać, że pomysł z ważeniem przedmiotów na ekranie reagującym na siłę nacisku nie jest nowy. Pojawił się już podczas konferencji Huawei, na której został zaprezentowany pierwszy smartfon z tą funkcją – Huawei Mate S. Wówczas także chodziło o owoce – w tym wypadku o pomarańcze.

Przeczytaj test: iPhone 6s - poprawiony ideał

 

iPhone 6s jako waga? To możliwe (wideo) - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się