Chmura jest dość szerokim pojęciem, ale w odniesieniu konkretnie do zdjęć jest to miejsce do przechowywania kopii zapasowej naszych fotografii. Kopia zapasowa z natury jest czymś niezwykle przydatnym i nie bez powodu mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopię zapasową i na tych, którzy będą ją robić.

Dlaczego warto?

Bo nigdy nic nie wiadomo. Pewnego razu zabrałem na wakacje świetnego fotograficznego smartfona, który zapisywał wszystkie zdjęcia na kartę pamięci. Po powrocie do domu chciałem zgrać zdjęcia i pech chciał, że karta się uszkodziła - fotki były nie do odratowania. To był jedyny raz, kiedy nie miałem włączonej funkcji przekazywania zdjęć do chmury i bardzo tego żałowałem.

Poza tym jednym przypadkiem mam włączoną opcję, gdzie wszystkie zdjęcia a nawet screenshoty przesyłam za pomocą specjalnej usługi jak tylko mój telefon połączy się z siecią WiFi. Posiadacze wielkich pakietów internetowych mogą pokusić się o przekazywanie zdjęć po sieci komórkowej.

Oprócz bezpieczeństwa wysyłanie zdjęć do chmury wiąże się ze sporą wygodą. Posiadając kilka urządzeń mamy dostęp na każdym do dowolnego zdjęcia, które zrobiliśmy wcześniej. Ponadto po zrobieniu zdjęcia zasiadając do komputera ono czeka tam już na nas – w przeglądarce albo nawet w specjalnym folderze na dysku komputera (tak jest np. domyślnie w Dropboxie i One Drive). Dzięki temu nie musimy podłączać telefonu kablem do komputera żeby zrzucić fotografie.

Dropbox

Wspomniany Dropbox to jedna z najlepszych usług tego typu. Jest dość prosta i pozwala dodatkowo na łatwe współdzielenie się folderami i plikami.

W przypadku zdjęć ogromne znaczenie ma fakt, że Dropbox najszybciej synchronizuje fotografie między urządzeniami, co w tym przypadku może mieć kluczowe znaczenie dla użytkownika.

One Drive

OneDrive jest usługą Microsoftu, która ostatnio jest domyślnie instalowana na najnowszych smartfonach Samsunga. Działa na tej samej zasadzie co Dropbox, przy czym użytkownicy Samsunga mogą liczyć na dodatkowe 100 GB przestrzeni dyskowej w chmurze.

Usługa może być szczególnie wygodna dla posiadaczy komputerów z Windowsem, w których to nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania.

Google Zdjęcia

Usługa Google nie działa może tak szybko jak Dropbox, ale zaskakuje funkcjonalnością.

Aplikacja Zdjęcia jest jednocześnie zaawansowaną przeglądarką zdjęć z wbudowanym asystentem, który może automatycznie tworzyć Historie dnia w formie prezentacji, animacje GIF, kolaże a nawet podrasować nasze fotki.

Ponadto w swojej najnowszej wersji zachwyca bardzo dobrze działającą wyszukiwarką zdjęć – wystarczy w niej wpisać np. psy, nazwę miejscowości, kwiaty, zachód słońca, ślub, mosty, żywność, koncerty itp., a aplikacja wyszuka wszystkie zdjęcia tego typu. To o tyle przydatne, że po latach kolekcjonowania zdjęć w chmurze będziemy je mogli potem łatwo odnaleźć w tym bałaganie.

Fot. Fotolia

Czym jest chmura i dlaczego warto zapisywać do niej zdjęcia? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

O tym jak światłowody, sieć i transmisja danych działają w sieci naszej sieci porozmawialiśmy z Eugeniuszem Kordiaszem, Kierownikiem Działu Rozbudowy Sieci Transmisyjnych.

Hanna Daniewska: Co jest w tej chwili najczęściej wykorzystywane do transmisji danych?

Eugeniusz Kordiasz: Najnowocześniejszym medium stosowanym do transmisji danych w sieciach telekomunikacyjnych jest światłowód (ang. Fiber Optic Cable). Jest on obecnie bardzo chętnie stosowany do budowy sieci szkieletowych (sieć łącząca 12 głównych miast w Polsce) i agregacyjnych (sieć, która podłącza mniejsze miasta do sieci szkieletowej) ze względu na możliwości przesyłania sygnału na duże odległości oraz bardzo dużą maksymalną przepustowość łącza. Kolejną ważną zaletą światłowodu jest to, że jest obojętny na zakłócenia elektromagnetyczne, szumy oraz jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niestety, technologia ta ma też wady: nie jest tania, a kable światłowodowe charakteryzują się niewielką elastycznością. Nie można ich wyginać pod dowolnym kątem.

Jak to działa?

Transmisja danych za pomocą światłowodu polega na wysyłaniu za pomocą lasera lub diody LED wiązki świetlnej. Impulsy świetlne odbierane są po drugiej stronie przez elementy światłoczułe np. fotodiody. Dla usprawnienia przesyłania danych stosuje się zazwyczaj dwa przewody kierunkowe. Jest to tak zwana praca w trybie full-duplex.


HD: A jak sytuacja wygląda w PTC?

EK: W PTC wykorzystujemy światłowody do budowy transmisyjnej sieci szkieletowej, łączącej duże miasta, a w nich nasze obiekty centralowe. Ponadto wykorzystujemy je do budowy sieci agregacyjnej, łączącej tzw. punkty agregujące ruch. Sieć agregacyjna jest w wielu punktach połączona z siecią szkieletową. Łącza światłowodowe wykorzystujemy w naszej sieci, budując również sieci dostępowe w dużych ośrodkach. Polega to na tym, że przy ich pomocy łączymy w struktury pierścieniowe najważniejsze obiekty w miastach: centrale, nasze salony, galerie handlowe, miejskie punkty agregujące ruch oraz same stacje bazowe GSM/UMTS.

HD: Czyli zdarzyło się niemożliwe... Wspominałeś, że to dość droga technologia.

EK: Tak, ale w przypadku wymaganych dużych przepływności w sieci szkieletowej i agregacyjnej nie ma innej alternatywy. Również w sieci dostępowej przy niewielkich odległościach pomiędzy stacjami bazowymi to tańsza technologia niż łącza mikrofalowe. Sieci światłowodowe PTC budujemy w różnych modelach, zawsze kierując się potrzebami ruchowymi, możliwościami fizycznymi oraz analizą finansową rozwiązania technicznego.
Istniejące modele rozbudowy sieci światłowodowej to krótkoterminowa dzierżawa, leasing finansowy lub kupno istniejących zasobów oraz budowa lub współdzielona budowa z partnerem światłowodów w dzierżawionej lub własnej kanalizacji. Wybieramy zawsze z możliwych modeli rozwiązanie najbardziej korzystne dla PTC.  W ciągu ubiegłego roku powiększyliśmy swoją sieć światłowodową o ponad 2500 km do w sumie ponad 8000 km. Dzięki temu kolejne stacje bazowe podłączane są do dotychczasowej infrastruktury światłowodowej, co zapewnia możliwość dostarczania klientom najwyższej jakości usług szerokopasmowych oraz gwarantuje niezbędną pojemność sieci transmisyjnej dla dynamicznie rosnącego ruchu mobilnego internetu.

O światłowodach, sieci i transmisji danych - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Co możemy zrobić, żeby szybko zwolnić kilka GB danych w pamięci telefonu, a przy okazji nie stracić zdjęć oraz filmów?

Aparaty w smartfonach zastępują nam dziś standardowe cyfrówki. Bardzo dobra jakość obrazu wystarcza do robienia setek zdjęć oraz filmów. Niestety po krótkim czasie okazuje się, że na naszym telefonie nie ma już miejsca na kolejne uwiecznione momenty z naszego życia.

Jeśli jesteśmy posiadaczami smartfonu z Androidem, który ma możliwość rozszerzenia pamięci podręcznej za pomocą karty pamięci to sprawa jest dość prosta.

1. Zakładamy, że karta microSD znajduje się już w telefonie. Jeśli nie, slot na taki nośnik jest zazwyczaj umieszczony na bocznej krawędzi telefonu lub pod tylną klapką obudowy.

2. Teraz musimy wejść w Ustawienia, a następnie wybieramy pozycję Pamięć.

3. Przewijamy ekran na sam dół i wybieramy drugą pozycję od końca, czyli Prześlij dane na kartę SD.

4. W nowym oknie zaznaczamy typy plików, które chcemy przesłać na kartę i klikamy na Prześlij. Po chwili nasze zdjęcia powinny znajdować się na karcie pamięci.

Jak przenieść zdjęcia oraz filmy na kartę pamięci? - opinie i komentarze (33)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Paweł
22-09-2018 - 12:34:24
Mam tel. Alcatel pixi 4 i menu trochę się różni według tego opisu i po prostu nie udało mi się przemieść muzyki z telefonu na kartę pamięci. Proszę o kilka wskazówek.