Samochody elektryczne w inteligentnych miastach to przyszłość, która rozgrywa się na naszych oczach.

Popyt na samochody napędzane jedynie przez silniki elektryczne był początkowo niewielki – analogicznie jak w przypadku nowoczesnych technologii. W 2010 r. sprzedano w Europie jedynie około 3 tys. takich aut. W kolejnych latach rynek dynamicznie wzrastał – w 2011 r. ich sprzedaż zwiększyła się do mniej więcej 14 tys., a w 2012 r. – do ponad 22 tys. Prognozowana sprzedaż globalna w 2018 r. wyniesie już 2,7 mln aut!

Należy podkreślić, że popularność zdobywają nie tylko elektryczne czy hybrydowe samochody osobowe, ale także np. autobusy miejskie. Obecnie w ofercie każdego renomowanego producenta autobusów przeznaczonych do transportu publicznego, w tym np. firmy Solaris Bus & Coach SA, znajdują się takie pojazdy. Potwierdzeniem tezy o wzroście popularności autobusów elektrycznych może być przetarg rozpisany przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie na dostawę dziesięciu autobusów elektrycznych.

 Inteligentne miasto

Pojazdy elektryczne oraz nowoczesna infrastruktura wspierana przez zaawansowane technologie telekomunikacyjne są jednym z elementów składających się na ideę tzw. inteligentnego miasta. Podczas tegorocznego kongresu Mobile World w Barcelonie Deutsche Telekom wspólnie z władzami włoskiej Pizy ogłosił uruchomienie projektu „Pisa Start Smart City”. Dzięki jego realizacji zostaną wprowadzone nowoczesne rozwiązania informatyczne, które ułatwią kierowcom wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych, zostaną uruchomione systemy zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym, a także zostanie opracowana całościowa koncepcja rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych dla miasta. Deutsche Telekom opracuje i wdroży rozwiązanie, które będzie zapewniało dane o liczbie miejsc parkingowych w systemie zarządzania parkowaniem w centrum miasta. 

Współpraca między Deutsche Telekom a władzami miasta obejmuje również stworzenie serwisu umożliwiającego analizę danych o ruchu drogowym w celu jego optymalizacji. System zostanie wprowadzony w zabytkowym centrum Pizy, tylko kilkaset metrów od symbolu miasta – Krzywej Wieży. 

Miasta przyszłości - czy tak niedługo będą wyglądać? 

Projekt wprowadzany w Pizie obejmie także system inteligentnego sterowania ulicznym oświetleniem. Dzięki temu będzie możliwe ograniczenie kosztów energii zużywanej do oświetlenia nawet o 70 proc.

Rozwiązanie wdrażane w Pizie jest unikatowe. W przyszłości system będzie można rozwijać, tworząc otwartą sieć obejmującą wiele aspektów zarządzania miastem, począwszy od inteligentnych systemów pomiarowych (smart metering), przez systemy wspomagające parkowanie, stacje ładowania samochodów elektrycznych czy sterowanie ruchem ulicznym, skończywszy na monitoringu komunikacji miejskiej. 

-> Latające samochody: s-f czy bliska przyszłość

-> Miasta przyszłości już dziś! Orwell na ulicach? 

-> Android w samochodzie ma się coraz lepiej. Razem z Audi i Nvidią

Pojazdy kontrolowane

Rozwiązania wdrażane w Pizie są kolejnymi doświadczeniami grupy Deutsche Telekom. W 2007 r. z władzami miasta Friedrichshafen w Niemczech zawarła ona umowę na rozwój i wdrażanie nowoczesnych technologii w ramach programu: „Connected Life and Work”. W jego ramach dotychczas zrealizowano ponad 50 projektów pilotażowych obejmujących wdrożenie nowoczesnych i inteligentnych technologii dotyczących różnych obszarów życia, od podstawowych, jak np. bezprzewodowy dostęp do szerokopasmowego internetu, przez inteligentne opomiarowanie sieci energetycznych i rozwiązania wspierające edukację czy służbę zdrowia, po np. systemy udostępniania mieszkańcom samochodów elektrycznych na zasadach zbliżonych do funkcjonujących już w Polsce stacji wypożyczania rowerów miejskich. 

System umożliwia także bieżące monitorowanie lokalizacji pojazdów oraz ich stanu technicznego, przez co zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Systemy służące do monitorowania położenia i parametrów technicznych pojazdów dostępne są już dziś. T-Mobile rozwija technologie umożliwiające kontrolę pojazdów wyposażonych w odpowiednie moduły, które są w stanie czuwać nad m.in. takimi parametrami jak prędkość czy zużycie paliwa.

Polski rynek motoryzacyjny dopiero poznaje nowoczesne technologie, jednak jak pokazują doświadczenia innych rynków, użyteczność tych rozwiązań sprawia, że stają się dość popularne. Niestety bez wsparcia finansowego i politycznego technologie te nie będą wykorzystywane na większą skalę. Brak wsparcia finansowego przy zakupie ekologicznych pojazdów powoduje, że liczba samochodów elektrycznych sprzedawanych w Polsce jest śladowa w przeciwieństwie do innych rynków europejskich, np. norweskiego, gdzie w październiku 2013 r. elektryczne auto okazało się najlepiej sprzedającym się modelem, wyprzedzając modele aut z silnikami spalinowymi oraz napędem hybrydowym. Tak duża sprzedaż samochodu elektrycznego jest efektem wprowadzonego pakietu zachęt obejmującego zerową stawkę VAT i podatku drogowego, którymi objęto samochody zasilane alternatywnymi źródłami napędu, oraz znacznie niższymi kosztami użytkowania.

Rozwój rynku aut napędzanych elektrycznie jest uzależniony od wielu czynników, w tym w dużej mierze od systemów wsparcia wprowadzanych przez rządy poszczególnych państw. Jednocześnie rosnąca świadomość ekologiczna oraz coraz bardziej restrykcyjne wymogi środowiskowe wpływają na wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami.

Elektryczne auta w inteligentnych miastach - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W dobie rosnących cen paliw, wszechobecnych korków i permanentnego braku miejsc parkingowych jedynym rozwiązaniem dla miłośników czterech kółek wydaje się mikrosamochód.

Widok Smarta na drodze dzisiaj nikogo nie dziwi. Ale gdy dwanaście lat temu samochód ten wchodził do sprzedaży, wszyscy się zastanawiali kto zechce go kupić. Na zachodzie Europy pochodzące ze stajni Mercedesa autko szybko jednak znalazło swoich fanów. Polacy do tego typu pojazdów przekonują się dopiero teraz.Smart z założenia jest autem dwuosobowym z bagażnikiem pozwalającym na zapakowanie jedynie siatek z zakupami. Niewielki silnik o mocy 52 KM zapewnia przyzwoite osiągi i bardzo niski poziom zużycia paliwa (często nie więcej niż 3 l/100 km). Jednak największym atutem pojazdu jest… możliwość ustawiania go w poprzek miejsc parkingowych. W godzinach szczytu wydatnie ułatwia to znalezienie wolnego kawałka chodnika.Pojęcie samochodu czteromiejscowego na nowo zdefiniowała z kolei Toyota. Model iQ nokautuje przeciwników w miejskim ringu nie tylko dzięki inspirującemu wzornictwu i przełomowym innowacjom, ale przede wszystkim dzięki obszernej kabinie (zmieszczą się w niej trzy osoby dorosłe i dziecko), nadzwyczajnej zwinności na zatłoczonych ulicach i parkingach, minimalnej emisji CO2 i wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa. Mierząc poniżej trzech metrów, Toyota IQ jest najkrótszym na świecie, produkowanym seryjnie autem z czterema siedziskami.Mikrosamochody to rozwiązanie stosowane nie tylko przez klientów indywidualnych, ale również przez firmy. iQ zaczyna powoli wypierać z flot firm ochroniarskich model Yaris. Z kolei Smart to sztandarowy pojazd reporterów kanałów miejskich telewizji. Dla jednych jak i drugich liczy się bowiem przede wszystkim czas dojazdu do celu i oszczędność paliwa.

 

 

Smart symbolem XXI w.? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W poprzednim tygodniu do oferty T-Mobile weszła Nokia Lumia 710, a wszystkim fanom piłki nożnej zaproponowaliśmy grę Liga-T-Mobile oraz prenumeratę MMS z wiadomościami o T-Mobile Ekstraklasie.

  • Na początku zeszłego tygodnia nasza oferta poszerzyła się o kolejnego wspaniałego smartfona. Chodzi oczywiście o Nokia Lumia 710 z Windows Phone 7,5 na pokładzie. Telefon ten posiada m.in wydajny procesor 1,4 GHz oraz aparat 5 Mpix. Więcej o nim znajdziecie tutaj.
  • Ruszyła także Liga T-Mobile, a więc gra, w której możesz wcielić się w piłkarskiego menadżera. Poprowadź więc swoją drużynę do boju i wygraj nagrody pieniężne. Wszystkie informacje o zasadach i regulaminie gry znajdziecie tutaj.
  • W miniony weekend rozgrywki wznowiła T-Mobile Ekstraklasa. Dla tego też utworzyliśmy dla Was specjalną usługę - T-Mobile Ekstraklasa MMS. Możecie teraz zaprenumerować MMSy z informacjami o naszej krajowej lidze i o swojej ulubionej drużynie. Co zrobić aby zamówić prenumeratę? Sprawdź tutaj!
  • W naszej ofercie pojawiły się także markowe akcesoria w supercenach! Czekają na Was zestawy słuchawkowe, etui i pokrowce na smartfony oraz zestawy głośnomówiące. Wszystkie produkty zobaczyć możecie tutaj.

Co nowego w T-Mobile? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jakie technologie według specjalistów upowszechnią się w motoryzacji i co będziemy im zawdzięczać? Przyjrzyjmy się najważniejszym rozwiązaniom z zakresu bezpieczeństwa, które już niebawem mają szanse masowo trafić do samochodów.

Ostrzeżenie przed zderzeniem z przodu i automatyczne hamowanie

Świetne rozwiązanie, które pomoże nam uniknąć kolizji przedniej – jak wiemy, wystarczy chwila nieuwagi, by przeoczyć moment, w którym powinniśmy już hamować. Technologia jest w stanie zachować najwyższą uwagę przez cały czas, dzięki radarom kontrolującym zachowanie obiektów przed nami. Gdy kierowca pojazdu jadącego przed naszym samochodem nagle zahamuje, zostaniemy od razu zaalarmowani intensywnym sygnałem dźwiękowym. Układy te często wspomagane są przez automatyczny elektryczny hamulec, który, w zależności od zaawansowania użytej technologii, potrafi wspomóc proces hamowania lub hamować całkowicie automatycznie, aż do zatrzymania.

Kontrola jazdy pasem ruchu

System kamer lub czujników innego rodzaju – na przykład radarów – może kontrolować to, co się dzieje nie tylko przed nami, ale też z każdej innej strony samochodu. W najprostszych wersjach, stosowanych dzisiaj w coraz przystępniejszych cenowo samochodach, pojazd jest w stanie określić, czy nie zbaczamy z toru jazdy, poprzez analizę poziomego oznakowania jezdni – czyli linii na drogach. Jeśli więc nagle zaczniemy zjeżdżać z drogi nie włączając kierunkowskazu (co może sugerować że robimy to celowo), zostaniemy ostrzeżeni intensywnym dźwiękiem. W luksusowych samochodach, takich jak nowy Mercedes-Benz klasy S czy Infiniti Q50 komputer ma dodatkowo możliwość skorygowania toru jazdy samochodu, czyli inaczej mówiąc – wykona za nas ruch kierownicą, a dodatkowo uwzględni – na przykład – pojazdy nadjeżdżające innym pasem z prędkością wyższą od naszej.

System wykrywania pojazdów w martwym polu lusterek bocznych

To przekleństwo każdego kierowcy: zerkamy w lusterko boczne, nie widzimy w nim żadnego pojazdu, zaczynamy więc zmieniać pas i… słyszymy trąbienie. Okazuje się, że na pasie, który uznaliśmy za pusty, jednak jechał samochód, tylko znalazł się w tak zwanym martwym polu – strefie, której lusterko nie obejmuje. Najbezpieczniej jest więc podczas zmiany pasa obrócić głowę do tyłu i upewnić się, że nic na nim nie jedzie. Nie jest to jednak łatwe, szczególnie dla niezbyt zaawansowanych kierowców, ani wygodne. Niebezpiecznym sytuacjom mają zaradzić czujniki montowane na bokach pojazdu – wykryją one pojazd, nawet jeśli go nie widzimy w lusterku. I oczywiści ostrzegą nas dźwiękiem, a w bardziej zaawansowanych wersjach – samochód zmieni swój tor jazdy, tak by na pewno uniknąć kolizji.

Współczesne samochody są wręcz naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Coraz lepsza ochrona rowerzystów i pieszych

Pieszy czy rowerzysta często nie ma szans w starciu z samochodem. Producenci pojazdów starają się zminimalizować urazy podczas tego rodzaju wypadków nie tylko poprzez odpowiednie ukształtowanie przednich elementów nadwozia, ale też… poduszkę powietrzną dla pieszych, którą stosuje Volvo. Szwedzka firma wprowadziła też system automatycznego hamowania w przypadku możliwości kolizji z pieszym lub rowerzystą. Obraz z kamer i dane z radaru zamontowanego w samochodzie poddane analizie przez komputer, wywołują automatyczne hamowanie.

Pomocne smartfony

Prowadząc samochód nie musimy już jednym okiem zerkać na mapę. W ogóle nie musimy zerkać na mapę, nawet tę wyświetlaną na ekranie naszego smartfonu. Darmowe nawigacje, od Google, czy Nokii czy choćby płatny NaviExpert poprowadzą nas w drodze za pomocą komend głosowych. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Niestety, w większości smartfonów nie ma jeszcze w pełni działającej funkcji rozpoznawania mowy po polsku, która umożliwiałaby dyktowanie SMS-ów czy e-maili podczas jazdy. Producenci smartfonów nie oferują takich rozwiązań, ale możemy spróbować użyć aplikacji dostarczonych przez firmy zewnętrzne, jak np. Smart Voice Assistant dla Androida czy Voice SMS dla iPhone’a.

Producenci samochodów i smartfonów od dłuższego czasu pracują nad możliwością kontroli naszego smartfonu, jako serca centrum multimedialnego w samochodzie, poprzez ekran dotykowy i przyciski wbudowane w deskę rozdzielczą. Oznacza to, że telefon możemy zupełnie odłożyć na bok, a najważniejsze jego funkcje będą dostępne za pośrednictwem wyposażenia samochodu, np. radia. Tak właśnie działa Apple’owski CarPlay, który umożliwia sterowanie połączeniami, wiadomościami, muzyką czy nawigacją poprzez sprzęt w samochodzie i oferuje też zewnętrzne aplikacje. Podobnie ma działać zaprezentowany niedawno przez Google Android Auto.

Niestety, tego rodzaju udogodnienia spotkamy tylko w najnowszych modelach samochodów. Rozwiązaniem jest zatem nabycie radioodbiornika kompatybilnego z CarPlay. Jeśli mamy zamiar często rozmawiać przez telefon podczas jazdy, warto zainwestować w dobrej jakości zestaw głośnomówiący, który możemy zamontować na przykład na osłonie przeciwsłonecznej. Urządzenie połączymy z telefonem bezprzewodowo poprzez Bluetooth. Pamiętajmy też, że większość producentów dostarcza zestawy słuchawkowe, które pozwalają bezpiecznie prowadzić i rozmawiać.

Nowe technologie w samochodach dbają o bezpieczeństwo - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się