Firefox OS, czyli otwarty system operacyjny stworzony przez Fundację Mozilla, jest już tuż za rogiem. Postanowiliśmy więc przybliżyć jego krótką historię i pokazać Wam, od czego to wszystko się zaczęło.

Android, iOS i Windows Phone – te mobilne systemy operacyjne już na dobre zadomowiły się na rynku i mają wierne grono swoich oddanych fanów. Być może właśnie dlatego znaleźliśmy się na etapie, w którym potrzebujemy jakiegoś dodatkowego gracza, który przyniesie ze sobą coś świeżego i zaproponuje nowe, nietypowe rozwiązania na tym nieco już przewidywalnym poletku urządzeń mobilnych. Takim nowym, idealnie nadającym się do tego graczem jest Firefox OS, czyli system operacyjny przygotowany przez Korporację Mozilla, który już lada moment rozpocznie swoją ekspansję. Zanim jednak przyjrzymy mu się bliżej, zobaczmy, od czego to wszystko się zaczęło.

Uwolnić net!

Fundację Mozilla, czyli organizację non-profit, powołano do życia 15 lipca 2003 roku. Jej celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych. W chwili obecnej jako „projekt Mozilla” rozumiemy działalność Korporacji Mozilla, która została stworzona w 2005 roku jako główne źródło finansowania fundacji. Jej głównymi produktami są przeglądarka netowa Mozilla Firefox oraz klient pocztowy Mozilla Thunderbird, czyli popularne programy, które są stale rozwijane i wspierane przez ochotników z całego świata.

Wszystko to dzieje się nie z myślą o pieniądzach dla konkretnych korporacji, a dla dobra ogółu i użytkowników. Właśnie to odróżnia Mozillę od innych, zamkniętych i ściśle kontrolowanych platform. Najbardziej ogólnym celem fundacji i projektu Mozilla jest uwolnienie netu, czyli sprawienie, by stawał się on coraz bardziej innowacyjny, dostępny dla wszystkich i przyjazny użytkownikom. Pieniądze na prowadzenie swojej działalności Fundacja Mozilla, jako organizacja non-profit, czerpie jedynie ze sprzedaży płyt z oprogramowaniem, ubrań i maskotek z logo swoich produktów, usług płatnego wsparcia technicznego oraz istotnych dotacji od osób prywatnych i firm.

Tak wyglądać będzie Firefox OS. Jesteście go ciekawi?

Firefox OS to propozycja dla osób, które poszukują nietypowych rozwiązań i chcą posmakować czegoś nowego, co niekoniecznie jest dostępne na platformach innych producentów. Z jednej strony wsparcie dla Firefoksa OS zapowiadają naprawdę duże i znane firmy, a z drugiej pozostanie on systemem innowacyjnym i otwartym na ciągły rozwój.

Smartfon z Firefox OS już dostępny w naszej ofercie

Alcatel One Touch Fire możesz mieć w abonamencie, w Mix, Mix z internetem oraz ze starterem T-Mobile na kartę. Sprawdź!

Przeglądarka szybka i przyjemna

Celem przyświecającym powstaniu Firefoksa było stworzenie zupełnie nowej przeglądarki internetowej. Programiści z całego świata postawili sobie za cel zaprojektowanie aplikacji nie obciążającej zbytnio komputera i łatwej do pobrania poprzez net. Miała być szybka i przyjazna dla użytkownika, a jej struktura miała ułatwić jej ciągłe ulepszanie i możliwość dostosowywania dla indywidualnych potrzeb użytkowników. Mówiąc krótko, filozofia przyświecająca Mozilli zakładała stworzenie i rozwijanie produktów wolnych od zasad i ograniczeń rządzących innymi platformami. I dokładnie to samo możemy powiedzieć o systemie operacyjnym Firefox OS, który został zbudowany na identycznych zasadach, co jego udani prekursorzy.

W tej chwili przeglądarka netowa Mozilla Firefox pod względem popularności jest trzecią na świecie i pierwszą w Polsce. Fakt ten został zauważony, bowiem znaleźliśmy się w gronie krajów, w których w pierwszej kolejności zostanie udostępniony system operacyjny Firefox OS. Będzie on wspierany na świecie przez największych operatorów oraz producentów telefonów, do których przemawia idea otwartego i sprzyjającego rozwojowi systemu, który zaproponuje coś świeżego w stosunku do tego, co oferują inne, ściśle kontrolowane produkty dostępne na globalnym rynku.

Alcatel One Touch Fire z Firefox OS już niedługo tylko w naszej sieci!

Firefox OS rusza na podbój smartfonów

Firefox OS to odpowiedź Mozilli na najnowsze trendy w technologii, wymuszające przenoszenie wiodących produktów netowych na platformy mobilne. System operacyjny rozwijany przez Korporację Mozilla będzie wykorzystywał aplikacje napisane przy użyciu otwartych technologii HTML5, tym samym stając niejako w opozycji do platform z natywnym API. Firefox OS serwuje po prostu inne, raczej niespotykane podejście do tematu produktów mobilnych. Nie oznacza to jednak, że system stoi na uboczu głównego nurtu, bo wsparcie dla niego zapowiedziało już wiele dużych firm, producentów i organizacji, takich jak Facebook, Twitter, ZTE, Alcatel, LG, Sony, Qualcomm, Wikipedia, Disney czy T-Mobile, które zamierzają wesprzeć go swoimi produktami.

Podsumowując, Firefox OS to propozycja dla osób, które poszukują nietypowych rozwiązań i chcą posmakować czegoś nowego, co niekoniecznie jest dostępne na platformach innych producentów. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt, iż ma on być dostępny przede wszystkim na stosunkowo tanich, ogólnodostępnych urządzeniach, a jednocześnie oferować możliwości, których ogrom będzie uzależniony tylko i wyłącznie od inwencji i chęci niezależnych programistów i twórców aplikacji. Z jednej strony wsparcie dla Firefoksa OS zapowiadają naprawdę duże i znane firmy, a z drugiej pozostanie on systemem innowacyjnym i otwartym na ciągły rozwój. Właśnie dlatego trzymamy kciuki za ten system i będziemy przyglądać mu się z uwagą. Jesteśmy ciekawi, dokąd zaprowadzi go taka a nie inna strategia. Z całą pewnością potęgi Mozilli nie można lekceważyć.

Wyjątkowy konkurs

Firefox Flicks to kolejna już odsłona konkursu organizowanego przez Mozillę. W tym roku Mozilla zachęca wszystkich do tego, aby pomóc jej "zmobilizować" innych ludzi. Mozilla czeka na filmy o mocy internetu na urządzeniach mobilnych. Więcej o konkursie znajdziecie tutaj.

<p><em>Zapraszamy do obejrzenia naszej wideo-recenzji Alcatel One Touch Fire - pierwszego smartfona z Firefox OS!</em><br /><br /></p>

<p><em>Zobaczcie relację z debiutu Alcatela One Touch Fire w naszym salonie!</em></p>

<p><em>Firefox OS - poznajcie go lepiej!</em></p>

Firefox OS. Jak to wszystko się zaczęło? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

RedakcjaT-Mobile-Trendy
21-11-2013 - 13:57:30
Informujemy, że wykryte zostały błędy po aktualizacji Alcatel OT Fire. Błędy mogą objawiać się między innymi kasowaniem listy kontaktów i restartowaniem telefonu. Firma Alcatel wraz z firmą Mozilla pracują aktualnie nad rozwiązaniem problemu. W najbliższym czasie poinformujemy o statusie prac nad poprawą błędu. W tej chwili aktualizacja jest wstrzymana.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przyzwyczajenia dotyczą także płacenia rachunków – można wysłać przelew przez Internet, zapłacić gotówką na poczcie lub w kasie sklepu, złożyć stałe zlecenie itd. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli masz telefon na abonament, to standardem dla Ciebie jest fakt, że co miesiąc należy opłacić fakturę. Zapewne masz również swój sposób na płatności. Możesz jednak nie wiedzieć, że są też inne. Warto je poznać, bo za każdą z nich kryją się dodatkowe korzyści.

Polecenie zapłaty

Rachunki płacą się same, dosłownie! Nie musisz pamiętać o terminie płatności, stać w kolejce na poczcie lub w banku. Jeśli masz rachunek bankowy, zlecasz T-Mobile pilnowanie Twojego terminu płatności. Operator sam musi wystąpić do banku o zapłacenie faktury dokładnie w terminie płatności. Prowizje za Polecenie Zapłaty są niższe niż za przelewy i opłaty pocztowe. Masz kontrolę nad rachunkami i płatnościami, ponieważ dalej dostajesz fakturę, a gdy nie odpowiada Ci wysokość obciążenia, możesz odwołać pojedynczą płatność  – bez haczyków!

Każda z metod płatności ma swoje plusy. Czasem jednak warto wypróbować też inne, dając sobie jeszcze więcej.

Płatność gotówką

Żyjesz w biegu i załatwiasz kilka spraw jednocześnie? Teraz przy okazji zakupów możesz opłacać gotówką rachunki sieci Era. Udostępniliśmy już prawie dziewięć tysięcy placówek: Via - Moje Rachunki, Unikasa, TransKasa, EURONET i PayTel (prowizja wynosi max. 1,99 zł). Punkty są zlokalizowane w miejscach łatwo dostępnych i często odwiedzanych np. supermarketach, sklepach osiedlowych, kioskach i na stacjach benzynowych.

Stałe obciążenie ROR

Raz złożona dyspozycja stałego zlecenia obciążania ROR gwarantuje opłatę rachunków tak długo, jak zechcesz. Nie musisz pilnować terminów, płatności reguluje za Ciebie bank. T-Mobile przekazuje do Twojego banku kopię faktury wraz z poleceniem przelewu w celu zrealizowania płatności, a ty co miesiąc otrzymujesz oryginał faktury.

Przelew lub wpłata gotówkowa w banku

Sposób dla tradycjonalisty – przelew bankowy. Do każdego rachunku dołączamy druk polecenia przelewu z wysokością kwoty do uregulowania i niezbędnymi informacjami potrzebnymi do dokonania przelewu. Ta forma płatności wiąże się niestety z koniecznością pamiętania o terminie zapłaty.

Jak to się może opłacać? - opinie i komentarze (12)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

wandzia
05-12-2011 - 03:22:57
jak to napisaliście że przez wiele narzędzi komunikacji informowaliście o zamknięciu ery premia, szkoda, że ta informacja nie dotarła do setek albo i tysięcy klientów, bo jest wielu takich co czyją sie okadzeni. można było taką informacje wysłać smsem albo wydrukować na fakturze, tyle, że trzeba patrzeć, że część ma polecenia zapłaty tak jak i ja i nie wiem jak której części dawaliście taką informację a na stronę ery nie mam powodów wchodzenia i śledzenia co tam piszecie, bo taka informacja powinna być jasna i wyraźnie napisana w dostępnym miejscu, albo puszczona smsem albo na fakturze a jednak nie wiele osób o tym wiedziało, ja tak jak napisałam<strong> ŻĄDNEJ </strong>informacji na ten temat nie dostałam, dowiedziałam się od pana z punktu jak poszłam reklamować ilość punktów jaką dostałam na fakturze wydrukowanej w dniu 13.11 to po co taka informacja poszła do mnie, że mam tyle punktów jak już nie można z nich skorzystać bo skoro wy wydrukowaliście 13.11 a do 15 można było wykorzystać punkty. a nim wysłaliście i nim doszedł list to już było po fakcie więc po co taka informacja znalazła się na tej fakturze ??
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
06-12-2011 - 14:19:28
Wando, prosimy Cię o skontaktowanie się z BOA. Tam Twoja sprawa zostanie rozwiązana ;-) Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
wandzia
05-12-2011 - 03:14:21
a ja nie dostałam ŻADNEJ informacji na temat, że era premia zostaje zlikwidowana i że trzeba do któregoś wymienić na nagrody, a czemu nie wszyscy dostali takie informacje ? tak ciężko wam wysłać własnie do wszystkich użytkowników smsa ?? jakieś bzdury wysyłacie a ważne informacje są zatajane, i co z tym fantem zrobić ?? zbierałam punty bo do końca roku mam umowę i chciałam mieć jakaś sporą zniżkę na nowy telefon a teraz wy macie moje punkty a ja zastanawiam się czy dalej z wami zostać, może macie jakaś ciekawą propozycję ?? czekam
  (0)
Odpowiedz
dido
29-11-2011 - 20:59:23
Chciałam dodoać swoją opinię na temat utaty punktów w premii...otrzymałam jednego sms gdzieś w wakacje,że punkty można wykorzystać do kiedyś tam pod koniec roku, czyli jak się właśnie doinformowałam do 15listopada...Jestem w erze od lat, uważam, że należy mi się coś więcej za lata współpracy a punkty przepadły niesłusznie. Albo mogli się jako T posilić na jeszcze jakąś eske 3 tyg. temu. Zmieniam sieć jak tylko mi się umowa dobiegnie końca. Żegna T
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
30-11-2011 - 11:32:06
Dodo, jedyne co możemy doradzić to kontakt z BOA. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
llllllllll
23-11-2011 - 13:26:01
"RedakcjaT-Mobile-Trendy Przykro nam, ale nagrody można było odbierać do 15 listopada br. włącznie. Klienci byli o tym informowani za pomocą wielu narzędzi komunikacji od lipca do listopada włącznie, m.in. na www.erapremia.pl." A nie można było wysłać SMS-a, tak, jak w przypadku przypomnienia o niezapłaconej fakturze. T-mobile to jakaś dziwna firma; przejmują dużego operatora telefonii<strong> a nie potrafią zmienić logo u klientów ze starą kartą simm</strong>. To ma być technika 21 wieku? Kompromitacja!. Jak się nie da zmienić logo w starej karcie, można zmienić kartę, koszt kilku zł. Ale to za dużo dla T-mobile. A Era Premia? Szkoda gadać. Chciałem punkty przeznaczyć na cele charytatywne, ale T-mobile pazerne na te parę groszy, mi to uniemożliwiło. I tak się kończy moja wieloletnia przygoda z Erą.
  (0)
Odpowiedz
RedakcjaT-Mobile-Trendy
21-11-2011 - 13:23:35
Przykro nam, ale nagrody można było odbierać do 15 listopada br. włącznie. Klienci byli o tym informowani za pomocą wielu narzędzi komunikacji od lipca do listopada włącznie, m.in. na www.erapremia.pl. Jedyne co możemy w obecnej sytuacji zaproponować to kontakt z konsultantem Biura Obsługi Abonenta. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
koliber
20-11-2011 - 17:37:55
To złodziejstwo, że punkty z programu ERA PREMIA przepadły i nie można ich już wykorzystać. Nie wysyłaliście tez żadnego ostrzenia poza pierwsza informacją o wygaśnięciu programu 6 września, że punkty też tracą ważność.
  (0)
Odpowiedz
K.Łachodiak
25-10-2011 - 10:32:38
Mam polecenie zapłaty przez mój bank
  (0)
Odpowiedz
Monkia
13-09-2011 - 00:04:14
Te minuty są do wszystkich, ale otrzymuje się je tylko przez 6 miesięcy od momentu uruchomienia polecenia zapłaty.
  (0)
Odpowiedz
maria
24-06-2011 - 22:05:32
Mam pytanie czy te minuty sa do Wszystkich czy tylko do ery
  (0)
Odpowiedz
salata
08-02-2011 - 14:16:44
Ja od bardzo dawna korzystam z polecenia zapłaty. Nie muszę pamiętać o żadnych terminach płatności, bo faktura płaci się praktycznie sama. Do tego mam dodatkowe minuty i smsy od Ery. Polecam to rozwiązanie wszystkim, którzy mają rachunek bankowy.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wbudowana aplikacja Zdjęcia umożliwia nam korygowanie zrobionych zdjęć, a nawet pogląd na żywo efektów. Zobaczmy jak z niej skorzystać.

Tryb burst

Jeśli chcemy sfotografować szybko poruszający się obiekt trudno nam będzie „złapać” aparatem odpowiedni moment. Najlepiej skorzystać z trybu burst, który wykonuje bardzo szybką serię zdjęć. A później możemy wybrać najlepsze ujęcie. Tryb burst działa najszybciej na iPhone’ie 5S, ale obsługują go również starsze smartfony Apple z iPhone’em 4 włącznie. Starsze modele robią serie zdjęć wolniej. Żeby skorzystać z trybu burst wystarczy... przytrzymać dłużej palec na ekranowym przycisku robienia zdjęć bądź na wspomnianym niżej fizycznym przycisku zwiększania głośności. Telefon będzie wykonywał zdjęcia tak długo jak przycisk pozostanie wciśnięty. Warto upewnić się, że iPhone wyostrzył fotografowany obiekt przed użyciem trybu burst. 

Przycisk zwiększania głośności jako spust migawki

To całkiem znana funkcja, ale nie wszyscy o niej wiedzą. Jeśli chcemy wykonać zdjęcie iPhone’em nie musimy korzystać z ekranowego przycisku spustu migawki. Równie dobrze możemy użyć fizycznego przycisku zwiększania głośności, który znajdziemy na lewym boku telefonu. Dlaczego warto z niego korzystać? Minimalizuje to drgania telefonu i pozwala wykonać lepsze, ostrzejsze zdjęcie. Gdy dotykamy palcem ekranu w celu wykonania zdjęcia telefon siłą rzeczy może być przez ułamek sekundy w którym zdjęcia zostanie wykonane niestabilny. A to może pogorszyć jakość zdjęcia, szczególnie gdy fotografujemy w ciemnym otoczeniu. 

Tryb burst pozwala wybrać najlepsze ujęcie podczas fotografowania szybko poruszającego się obiektu

Włącz siatkę trójpodziału

Jednym z sekretów robienia dobrych zdjęć jest poprawna kompozycja. Już podczas kadrowania powinniśmy pamiętać o regule trójpodziału, polegającej na umieszczeniu fotografowanego obiektu w odpowiednim miejscu kadru. Nie zawsze bowiem umieszczenie takiego obiekty w środku, jak to zazwyczaj się robi, jest wskazane. Włączenie siatki trójpodziału umożliwia nam łatwiejsze skorzystanie z reguły, polegającej na zachowaniu odpowiednich proporcji w kadrze, i przypomni o tym że nie zawsze warto kadrować w środku. Pamiętajmy, żeby główne obiekty umieszczać w punktach przecięcia się linii dzielących kadr, tak zwanych mocnych punktach. Z kolei na liniach możemy umieszczać na przykład duże elementy kadru - horyzont czy budynek albo inaczej mówiąc linie krajobrazu.

W iOS 7 siatkę trójpodziału włączymy w Ustawieniach, w pozycji Zdjęcia i aparat, gdzie trzeba włączyć opcję Siatka.

Siatka trójpodziału pomaga komponować ciekawe kadry

Skorzystaj z filtrów

iOS 7 oferuje zestaw interesujących filtrów. Możemy z nich skorzystać zarówno podczas robienia zdjęcia - mamy wtedy do dyspozycji podgląd działania efektu na żywo, jak i później. Podczas robienia zdjęcia wystarczy wcisnąć ikonę trzech zachodzących na siebie kółek, by przejść do podglądu live na którym zobaczymy efekty działania wszystkich filtrów obok siebie.

Na wykonanym już zdjęciu filtr możemy nałożyć przechodząc do trybu Edycja z widoku konkretnego zdjęcia. Umieszczona w dolnej części ekranu ikona tych samych zachodzących na siebie trzech kółek przełączy nas do trybu nałożenia filtru. Dostępne są następujące efekty:

  • Mono
  • Tonalne
  • Noir
  • Wygaszone
  • Chromowe
  • Proces
  • Transfer
  • Błyskawiczne

Jak robić dobre zdjęcia w iOS? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dokładnie 10 lat temu, 23 kwietnia 2005 roku na nikomu wtedy nieznanym serwisie YouTube pojawił się pierwszy film.

W momencie kiedy to piszę pierwsze wideo opublikowane w serwisie YouTube ma niemal 20 milionów wyświetleń i ponad 135 tysięcy komentarzy. Kto by pomyślał, że niewinna wizyta w ogrodzie zoologicznym zarejestrowana przez jednego z założycieli serwisu rozpocznie prawdziwą rewolucję?

YouTube założyło trzech byłych pracowników firmy PayPal, Chad Hurley, Steve Chen oraz Jawed Karim. Chłopak na poniższym filmie zatytuowanym Me at the zoo (Ja w ogrodzie zoologicznym) to Jawed Karim. Publiczna beta serwisu pojawiła się w maju 2005, a oficjalny start YouTube nastąpił kilka miesięcy później, w listopadzie. Co ciekawe, domena youtube.com została aktywowana już 14 lutego 2005.

Po dekadzie YouTube jest niekwestionowanym liderem i chwali się ponad 300 godzinami materiałów wideo przesyłanymi z każdą minutą na serwery serwisu. Ma ponad miliard użytkowników, 75 wersji językowych, a niemal połowa odwiedzin pochodzi z urządzeń mobilnych.

Sto lat! Niech żyje nam!

YouTube ma 10 lat! A wszystko zaczęło się od tego filmu - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

FFlynn
24-04-2015 - 08:58:12
100 lat YouTube!
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się