27.01.2015

iPad kończy 5 lat!

Dokładnie 27 stycznia 2010 roku miała swoją premierę pierwsza generacja iPada – urządzenia, które zmieniło oblicze dzisiejszego rynku urządzeń mobilnych.

I nie są to słowa na wyrost, niezależnie od tego, czy ktoś darzy Apple sympatią czy wręcz przeciwnie. Mimo że wielokrotnie w mediach branżowych pojawiały się głosy, że to nie koncern z Cupertino wynalazł pierwszy na świecie tablet, to jednak on zrobił zaoferował go użytkownikom w odpowiedniej postaci i w optymalnym czasie, oswajając ich wcześniej z ideą dotykowego wyświetlacza i aplikacji dzięki iPhone'owi. To sprawiło, że sam Apple sprzedał oszałamiającą ilość pierwszego i kolejnych iPadów, a inni producenci zaczęli tworzyć własne urządzenia tego typu.

Zobacz test: iPhone 6 Plus: wielki jak nigdy

iPad pierwszej generacji trafił na amerykański rynek 3 kwietnia 2010 roku – początkowo jedynie w wersji z Wi-Fi. 30 kwietnia w sprzedaży pojawił się także iPad z Wi-Fi i 3G. Europejska premiera przypadła na 28 maja, a polska – dopiero na 30 listopada 2010 roku (wcześniej tablet sprzedawany był u nas nieoficjalnie).

Urządzenie zostało wyposażone w 9,7-calowy multidotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, podświetlany diodami LED, pokryty warstwą odporną na zarysowania. Jego sercem był 1 GHz procesor Apple A4, a wbudowana pamięć wewnętrzna wynosiła – w zależności od wariantu – 16, 32 lub 64 GB. Nad pracą iPada czuwał iOS 5.

iPad (2010)

Wystarczyło 80 dni na sklepowych półkach, aby iPad sprzedał się w ilości 3 milionów sztuk, z czego już w pierwszy weekend – w ilości 300 tys. sztuk. Do czasu premiery drugiej generacji iPada (2 marca 2011), pierwsza sprzedała się w ilości 15 milionów sztuk. Drugi iPad już w pierwszy weekend znalazł milion nabywców, a być może byłoby ich więcej gdyby nie braki w sklepach, pod którymi ustawiały się z wyprzedzeniem niebotyczne kolejki.

Zobacz test: iPhone 6 - większy, szybszy, lepszy

7 marca 2012 roku nowy CEO Apple'a – Tim Cook - zaprezentował iPada trzeciej generacji, nazwanego po prostu iPadem 3. Nowością był tu nie wygląd, ale ekran Retina, czyli wyświetlający obraz w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. W pierwszy weekend sprzedało się 3 mln egzemplarzy tabletu, czyli trzykrotnie więcej niż w przypadku pierwszego iPada.

iPad Air 2 i iPad mini 3 (2014)

23 października 2012 roku Apple pokazał nie jednego, ale dwa iPady: iPada 4 oraz iPada mini, czyli wersję urządzenia z ekranem o przekątnej 7,9 cala. Chociaż zmarły CEO Apple'a – Steve Jobs – nie był zwolennikiem oferowania mniejszego niż 9,7-calowy ekran w tablecie, klienci mieli swoje zdanie. Do końca roku Apple sprzedał dwa razy więcej iPadów mini niż zakładały prognozy firmy – około 12 milionów sztuk.

iPad Air 2 dla klientów indywidualnych
iPad Air 2 dla klientów biznesowych

22 października 2013 roku Apple pokazał iPada Air, czyli piątą już generację większego tabletu. Zmniejszona waga, grubość obudowy oraz cieńsze ramki wokół wyświetlacza wzbudziły zachwyt. Wówczas miała miejsce także premiera iPada mini drugiej generacji z wyświetlaczem Retina. 16 października ubiegłego roku zadebiutowały iPad Air 2 oraz iPad mini 3.

Tymczasem poniżej możecie zobaczyć film z prezentacji pierwszej generacji iPada.

Fot. nydailynews.com, Apple

iPad kończy 5 lat! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Urządzenia mobilne poza rozrywką mogą także być świetnymi narzędziami edukacyjnymi. W App Store znaleźć można ogromną ilość programów pozwalającym na poszerzenie swojej wiedzy. Są wśród nich aplikacje przydatne w nauce geografii, w tym i te, stworzone przez polskich deweloperów.

Wypada tutaj wspomnieć szerzej o polskim programie Geografia Świata, przeznaczonym raczej dla uczniów szkół podstawowych, a będącym swego rodzaju atlasem geograficznym i zeszytem ćwiczeń w jednym. Zawarto w nim bowiem podstawową wiedzę i ćwiczenia z wielu różnych kategorii. Znajdziemy więc tam lekcje i ćwiczenia poświęcone kontynentom i oceanom, dwudziestu największym państwom, największym wyspom, aglomeracjom miejskim czy najdłuższym rzekom na świecie, a także Wyspom Brytyjskim, Afryce, obydwu Amerykom, ze szczególnym uwzględnieniem USA, Azji, Australii. Są też oczywiście lekcje i ćwiczenia dotyczące Polski.

Geografia Świata dla iPada to atlas geograficzny i zestaw ćwiczeń w jednym.

Równie ciekawym programem, przestawiającym nie współczesną wiedzę geograficzną, a jej rozwój przez wieki, jest aplikacja o nazwie Discovery and Exploration Maps. Jest to zbiór ułożonych chronologicznie zabytkowych map poczynając od Rzymu, przez średniowiecze po renesans i czasy nowożytne.

Aplikacja oferuje dwa tryby: nauki i ćwiczeń. W tym pierwszym użytkownik stuka w ekran, wskazując punkty na mapie, aktywując w ten sposób informacje na temat danego miejsca - pasma górskiego, miasta, lub oceanu. W trybie ćwiczeń sytuacja wygląda odwrotnie, to użytkownik wskazuje zadane punkty na mapie. Całość jest przejrzysta i podana w prosty sposób. Aplikacja będzie z pewnością świetnym uzupełnieniem lekcji geografii w szkole podstawowej a być może i w gimnazjum. Kto wie, może przydać się także starszym użytkownikom w poszerzeniu swojej wiedzy na temat geografii naszego świata.

Discovery and Exploration Maps pozwala prześledzić historię odkryć geograficznych jak i ich autorów.

Równie ciekawym programem, przestawiającym nie współczesną wiedzę geograficzną, a jej rozwój przez wieki, jest aplikacja o nazwie Discovery and Exploration Maps. Jest to zbiór ułożonych chronologicznie zabytkowych map poczynając od Rzymu, przez średniowiecze po renesans i czasy nowożytne. Znaleźć tam można m.in. mapy Pomponiusza Meli i tzw. Tabulę Peuntingeriana, przedstawiających Europę jaką znali właśnie Rzymianie. Większość map można powiększać korzystając ze standardowych gestów w iOS. To jednak nie wszystko. Discovery and Exploration Maps to także zbiór informacji, pochodzących z Wikipedii, o znanych podróżnikach. Znaleźć tam można sylwetki Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana i wielu innych.

Aplikacja Discovery and Exploration Maps dostępna jest niestety tylko w języku angielskim. Zdecydowanie przydałaby się wersja polska, jednak i tak program wart jest polecenia, gdyż skupia w jednym miejscu historię wielkich odkrywców wraz z mapami jakże innego świata od tego, który znamy obecnie.

Geografia na iPadzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Tablet Apple nadal jest niekwestionowanym numerem jeden na rynku, jednak konkurencja stara się, aby zmienić ten stan rzeczy.

iPad to trochę synonim tabletów i wciąż ma największy udział w rynku, jednak będzie on spadał, bo konkurencja dwoi się i troi, żeby także zdobyć klientów.

W 2010 roku sprzedano 19,4 mln tabletów, z czego naturalnie ponad 80 proc. przypadało na iPada. Rok później było to już prawie 69 milionów tabletów, a Apple miało udział na poziomie nieco ponad 60 proc.

IDC prognozuje, że w tym roku sprzeda się 106,1 mln tabletów, z czego ponad połowę będą stanowiły iPady. Z pewnością pomoże w tym zaprezentowany w tym miesiącu nowy iPad z imponującym wyświetlaczem, bo Apple już ma problemy z zapewnieniem dostaw wszystkim zainteresowanym i zaczął ograniczać sprzedaż dla detalistów do dwóch egzemplarzy na głowę. Nie bez znaczenia będzie także obniżenie cen iPada 2.

Prognozy na kolejne lata.

Zdaniem analityków w 2016 roku sprzeda się imponująca liczna 198,2 mln tabletów, jednak wówczas iPad nie będzie już liderem. Będzie nim Android. Coś w tym zapewne jest, bo na rynek tabletów z Androidem mocno wszedł Amazon, który z powodzeniem znajduje klientów na swój 7-calowy Kindle Fire, a w planach ma przynajmniej jeden model z większym wyświetlaczem.

Nie zapominajmy także, że własny tablet planuje Google. Ma go wyprodukować Asus i być może zobaczymy urządzenie już tej wiosny. Samsung też świetnie sobie radzi, oferując już cztery modele z serii Galaxy z różną wielkością wyświetlaczy oraz zapowiadając wprowadzenie na rynek tabletu z rysikiem - Galaxy Note 10.1.

Jest tylko jedna rzecz, która w prognozach IDC zadziwia – malejący zamiast rosnący odsetek tabletów z innym systemem niż iOS Apple’a i Android. Nokia potwierdziła, że pracuje nad tabletem z Windows 8 na pokładzie. Także inni producenci zapowiadają tablety z systemem Microsoftu.

Czy IDC tym razem się myliło, przekonamy się za cztery lata.

Źródło/Fot.: IDC

iPad liderem jeszcze przez 3 lata - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Bierzesz go do ręki i już wiesz, że chcesz go mieć. To mogłaby być najkrótsza recenzja iPada Air w dziejach.

 • Design
  9
 • Aplikacje
  10
 • Bateria
  10
 • Łatwość obsługi
  10
 • Funkcjonalność
  8

+ Plusy

 • lekki, nieduży i świetnie wyważony
 • bardzo bogaty wybór aplikacji
 • szybkość
 • wysoka jakość wykonania i designu
 • długi czas pracy na baterii

- Minusy

 • brak zmian w aparacie

Zachodni recenzenci wprost piali z zachwytu nad najnowszą wersją iPada. Wydało nam się to nieco podejrzane - w końcu nie ma produktów idealnych - aż do chwili, gdy Air trafił w nasze ręce.

Najnowszy iPad jest nie tylko o prawie 1/3 lżejszy i o 20% cieńszy od swojego poprzednika. Jest też węższy i niższy - wielkość ekranu to nadal 9,7 cala, ale ramka wokół niego uległa odchudzeniu. Użytkownicy iPadów 3. i 4. generacji przeżyją mały szok po wzięciu ich następcy do ręki. Pierwsze wrażenie jest takie, że chce się go wziąć do torby, żeby został w niej na dłużej. Najlepiej wykonać proste porównanie - do jednej dłoni wziąć Aira, a do drugiej starszego iPada. Stara wersja wydaje się przy swoim następy ciężka i toporna - i tak rzeczywiście jest. Nowego iPada można już całkiem swobodnie trzymać w jednej dłoni, choć do ideału jeszcze nieco brakuje.

Druga rzecz, która zwróci naszą uwagę - iPad Air jest diabelnie szybki i rzeczywiście jako tablet może już konkurować z komputerem w dziedzinie prędkości wczytywania stron internetowych. Postęp w szybkości może nie jest powalający w porównania do iPada 4. generacji, ale użytkownicy iPada 3. generacji zauważą go od razu. To zasługa procesora. Bez zmian pozostał ekran Retina, nadal oferujący świetne kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów.

Apple postanowiło zostać dobrym wujkiem i razem z iPadem Air daje nam pełne pakiety iWorks i iLife. Dopracowane aplikacje do pisania tekstów, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, edycji zdjęć i filmów, tworzenia prezentacji, muzyki - wszystko to dostajemy za darmo. Duża oszczędność, a nawet jeśli nie planowaliśmy ich kupić – nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą.

iPad Air przeszedł poważną kurację odchudzającą, zmniejszeniu musiała ulec bateria. Ale nadal potrafi długo pracować bez ładowania, dokładnie tyle, co poprzednie modele. Apple obiecuje 10 godzin pracy bez ładowania baterii i nie rzuca słów na wiatr.

Tablet Apple ma teraz dwie anteny Wi-Fi, co pozwala użytkownikom ruterów wyposażonych w technologię MIMO oczekiwać stabilniejszego i szybszego połączenia. Fani tabletów z Androidem mogą na to wszystko kręcić nosem, ale miażdżąca przewaga iPada w postaci prawie pół miliona aplikacji dedykowanych tabletowi pozostaje nadal faktem.

System iOS nadal jest prosty i intuicyjny w obsłudze, ale najważniejsze jest to, że, podobnie jak w przypadku poprzednich tabletów Apple, nigdy nie udało nam się ich zawiesić. 

Jeśli nie mieliście nigdy tabletu - to jest idealny kandydat na pierwszy tablet. Jeśli macie iPada pierwszej lub drugiej generacji - nie ma co się zastanawiać, ekran Retina i piórkowa waga urzekną Was od razu. Użytkownicy tabletów trzeciej i czwartej generacji mają ciężki orzech do zgryzienia - niby iPad Air nie oferuje żadnych nokautujących zalet, ale trudno nie zauważyć jak wygodnie się z niego korzysta. Tablet to w końcu urządzenie, które podczas używania ciągle trzymamy w dłoniach - lżejszy i mniejszy zawsze będzie wygodniejszy w obsłudze.

iPad Air wzbudza chęć posiadania. Najnowszy tablet Apple jest w końcu lekki, a przy tym nadal długo pracuje na baterii, no i w dodatku jest diabelnie szybki. Zmniejszone wymiary sprawiają, że wygodniej trzyma się go w dłoni i łatwiej mieści się w torbie czy plecaku. To produkt w pełni dopracowany, działający stabilnie, oferujący ocean aplikacji, w tym istotny bonus od Apple - darmowe pakiety iLife i iWork.

Co znajdziemy w pudełku?

 • tablet,
 • zasilacz sieciowy,
 • kabel USB,
 • dokumentacja
Informacje ogólne  
Producent Apple
Model Air Wi-Fi + Cellular
System 850, 900, 1800, 1900
Pamięć wewnętrzna 16 GB lub 64 GB
Wymiary [mm] 240x169,5x7,5
Waga [g] 478
UMTS tak
System operacyjny iOS

iPad Air - jeszcze lepszy iPad - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się