Premiera nowych iPhone'ów 6s zbliża się wielkimi krokami. Nie ukrywam, że czekam na nie i z pewnością we wrześniu będą rozważał przesiadkę. Czy jednak nowa iteracja s będzie rzeczywiście warta wyłożenia dodatkowego (po sprzedaży zeszłorocznego modelu) tysiąca złotych? Jest szansa, że tak.

Największa odsłona s w historii?

iPhone'y z dopiskiem s stanowią często pomniejsze odświeżenie iPhone'ów. Choć historia pokazuje, jak w przypadku iPhone'a 5s (który dostał m.in. 64-bitowy procesor oraz przycisk Touch ID), że może być inaczej i jest bardzo możliwe, że w przypadku iPhone'ów 6s dostaniemy dużo więcej niż tylko nowy procesor czy nieco lepszy aparat fotograficzny z tyłu obudowy.

Nowy procesor i jeszcze więcej RAM

W zeszłym roku Apple wprowadziło do oferty iPada Air 2, który otrzymał 3-rdzeniowy procesor A8X i 2 GB pamięci operacyjnej RAM. W zasadzie pewnym jest, że procesorem w iPhonie 6s będzie układ A9, który ma być również wspomagany przez 2 GB pamięci operacyjnej RAM (typu LPDDR4 o mniejszym zapotrzebowaniu na energię). Jest to o tyle istotne, że 1 GB pamięci RAM w obecnych iPhone'ach jest już bardzo dokuczliwy. Widać to na przykładzie przeglądarek internetowych (jak Safari), które notorycznie przeładowują zawartość kart. Zwiększenie pamięci RAM powinno rozwiązać ten problem nawet na kilka najbliższych lat.

Co do samego procesora A9 wiadomo niewiele. Możemy tylko się domyślać, że w tym przypadku również będziemy mieć do czynienia z 3-rdzeniowym, 64-bitowym układem SoC z rdzeniami Cyclone lub nowszymi, który zaoferuje znacznie lepszą wydajność od A8. Dokładne szczegóły nie są jednak znane.

Lepsze kamery FaceTime oraz iSight

iPhone'y już od kilku lat mają kamerki FaceTime 720p z przodu obudowy i aparaty fotograficzne 8 Mpix. W 2015 roku jest to trochę nie do pomyślenia, gdy konkurencja chwali się aparatami z matrycami 16 czy 20 Mpix. W tym roku ma to się zmienić i Apple rzekomo również zamierza zwiększyć rozdzielczość kamer.

W kodzie iOS 9 znajdują się zapiski wskazujące na kamerę FaceTime, która będzie w stanie rejestrować wideo w jakości 1080p. Znacznie ciekawiej zapowiada się jednak tylna kamera iSight, która ma mieć matrycę 12 Mpix i pozwoli na rejestrowanie wideo w jakości 4K. Co ciekawe, Apple może również sięgnąć po sensor RGBW, który zostanie wyposażony w dodatkowy (biały) subpiksel. To powinno przełożyć się na możliwość wykonywania lepszych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Na przykład o zmroku. Podobno Apple rozważało jego implementację już w iPhone'ach 6, ale technologia nie była jeszcze dopracowana.

Aparat 12 Mpix może nie robi wrażenia pod kątem megapikseli, ale jak dobrze wiemy, aparaty fotograficzne 8 Mpix stosowane w iPhone'ach od kilku lat zawsze były dobre i z pewnością w tym przypadku nie będzie inaczej. To na co jednak liczę przede wszystkim, to implementacjach OIS (optycznej stabilizacji obrazu) w mniejszym, 4,7-calowym modelu. W przypadku "szóstek" rozwiązanie to znalazło się tylko w iPhonie 6 Plus, co przeważyło nad jego kupnem. Jeśli jednak OIS pojawi się w 4,7" iPhonie 6s, to zapewne w tym roku wybór padnie na niego.

Lepsza obudowa i nowy kolor

iPhone'y 6s nie mają różnić się wizualnie od iPhone'ów 6. Wszak to iteracja s, a więc wygląd nie ulegnie większym zmianom. Jeśli jednak wierzyć plotkom, to iPhone'y 6s mają mieć obudowę z lepszego aluminium - klasy 7000, które użyto m.in. w Apple Watch Sport. W iPhone'ach 6 jest to aluminium klasy 6063, które jest bardziej podatne na wyginanie.

Wraz z iPhone'ami 6s spodziewamy się także nowego, czwartego wariantu kolorystycznego i prawdopodobnie będzie to różowe złoto (jak w zegarku Apple Watch Edition). Poza tym obecnie dostępne kolory mają nieco zmienić zabarwienie. Na przykład złoty iPhone ma być kolorze bardziej żółtego złota.

Nowości programowe

Podzespoły podzespołami, ale tak naprawdę najważniejsze są nowości softwarowe. iPhone 6s ma być wyposażony w technologię Force Touch, która ma odpowiadać na siłę nacisku palca na ekranie. W ten sposób powinniśmy doczekać się nowych funkcji, które będą ekskluzywne jedynie dla nowych iPhone'ów. Jakich? Tego nie wiem, ale już sam pomysł wydaje się być bardzo udany.

To na co liczę, to również możliwość uruchamiania aplikacji na 4,7-calowym iPhonie 6s w trybie poziomym. Jest jednak mało prawdopodobne, że Apple się na to zdecyduje i pozostawi takie rozwiązanie jedynie dla 5,5-calowych iPhone'ów Plus. Niestety. Sam iOS 9 z pewnością wniesie kilka nowych, unikalnych funkcji dla iPhone'ów 6s. Zapewne związanych m.in. z obsługą aparatu fotograficznego.

Czas pracy na baterii

W przypadku iPhone'a 6 Plus nie ma w zasadzie co narzekać. Akumulator o pojemności niespełna 3000 mAh pozwala na bezproblemową pracę smartfonu przez 1-1,5 dnia. Sytuacja wygląda gorzej w przypadku iPhone'a 6 z 4,7-calowym ekranem. Mam nadzieję, że Apple wyposaży mniejszy model w pojemniejszą baterię. Pod warunkiem, że znajdzie się dla niej miejsce.

Więcej pamięci na dane

W zeszłym roku Apple wykonało ciekawy chwyt marketingowy i wprowadziło do oferty następujące warianty pojemnościowe iPhone'ów - z 16, 64 i 128 GB pamięci flash. 16 GB to obecnie zbyt mało (a iPhone nie ma slotu na karty pamięci microSD), a więc w zeszłym roku najrozsądniejszym posunięciem okazał się zakup modelu z 64 GB pamięci, której nigdy nie wykorzystałem. W rzeczywistości na moje potrzeby wystarczyłoby 32 GB miejsca na dane i mam nadzieję, że w tym roku Apple w końcu zastąpi wariant z 16 GB wersją z 32 GB pamięci i w ten sposób nie będzie mnie znowu zmuszać do zakupu smartfonu z 64 GB miejsca.

Premiera we wrześniu

Rzekomo masowa produkcja iPhone'ów 6s już się rozpoczęła, a ich rynkowy debiut ma odbyć się we wrześniu. Tak więc pozostaje nam czekać na więcej informacji. W tym także na temat cen, które na razie pozostają tajemnicą.

iPhone 6s: moje oczekiwania względem nowego smartfonu Apple - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Emocje po prezentacji nowych smartfonów Apple'a nieco już opadły. Teraz przyjrzyjmy się im z bliska.

Nowością w smartfonach iPhone 6s i iPhone 6s Plus jest nie tylko, widoczny na pierwszy rzut oka, nowy kolor obudowy, ale także zastosowanie technologii 3D Touch. Mamy także wydajniejszy procesor, za to rozmiary i rozdzielczości wyświetlaczy pozostały bez zmian. Ulepszono także kamery. Z pewnością wiele osób jest już zdecydowanych na zakup urządzeń, a wiele kolejnych się zastanawia. My tymczasem popatrzny, jak prezentują się nowe iPhone'y na oficjalnych zdjęciach Apple'a.

iPhone 6s i iPhone 6s Plus - galeria zdjęć - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Smartfony Apple cieszą się zasłużenie dobrą opinią użytkowników. I choć producenci konkurencyjnych urządzeń z systemem Android czy Windows Phone starają się zwykle ścigać na specyfikacje techniczne, Apple stawia przede wszystkim na wygodę i niezawodność użytkowania. Wymaga to jednak także umieszczania w kolejnych modelach iPhone'ów coraz lepszych komponentów. Nie inaczej jest tym razem. iPhone'y 6s i 6s Plus to jeszcze lepszy sprzęt i nowe funkcje.

Urządzenia te wyposażono w wyświetlacz z technologią 3D Touch, dzięki której mierzona jest siła nacisku palca na powierzchnię ekranu. W zależności od stopnia nacisku system i aplikacje reagują w różny sposób. Przyciśnięcie palca na ikonie wybranych programów wyświetla menu kontekstowe pozwalające wywołać konkretną funkcję lub szybko przejść do określonego widoku. I tak w przypadku aplikacji Telefon po mocniejszym przyciśnięciu jej ikony pojawi się menu z listą trzech ostatnich aktywnych kontaktów oraz możliwość szybkiego utworzenia kolejnego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku aplikacji Wiadomości. Przyciśnięcie ikony aplikacji Aparat wyświetla menu pozwalające na szybkie zrobienie zdjęcia, selfie czy nagranie filmu. 3D Touch wspiera coraz większa liczba aplikacji firm trzecich. Wspomnieć tutaj wypada takie programy jak Instagram, Twitter czy Dropbox.

iPhone 6s już w T-Mobile!

Zastosowanie technologii 3D Touch nie ogranicza się tylko do wyświetlania menu kontekstowego przy ikonach aplikacji. Klawiatura ekranowa w iPhone'ach 6s i 6s Plus po mocniejszym przyciśnięciu palcem zamienia się w gładzik, pozwalający na szybkie i wygodne ustawienie kursora we wskazanym miejscu.

 

W nowych iPhone'ach znalazł się nowy aparat fotograficzny z dużą matrycą o rozdzielczości 12 megapikseli. Wspierany dodatkowo przez szybki procesor A9, iPhone 6s czy 6s Plus pozwala na robienie zdjęć o bardzo wysokiej jakości oraz nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K.  Ciekawie prezentuje się też funkcja Live Photos, w ramach której podczas robionego przez użytkownika zdjęcia nagrywany jest też kilkusekundowy film. Wyświetlić go można po mocniejszym naciśnięciu ekranu, na którym dana fotografia jest wyświetlana.

9 najlepszych funkcji z iOS 9, których pewnie nie znacie

Wśród zastosowanych elementów sprzętowych wspomnieć wypada także o czytniku linii papilarnych Touch ID drugiej generacji. Proces autoryzacji użytkownika w iPhone'ach 6s i 6s Plus jest zdecydowanie szybszy i bardziej niezawodny w porównaniu do zeszłorocznych modeli.

Urządzenia te współpracują z nową systemową funkcją oszczędzania energii. Dzięki temu czas ich pracy można wydłużyć znacznie ponad 24 godziny. Nie trzeba więc martwić się o ich ładowanie w ciągu dnia.

 

Dlaczego warto kupić nowego iPhone'a - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

iPhone 6s jest już dostępny w T-Mobile. Z tej okazji przygotowaliśmy krótkie wideo prezentujące unboxing, czyli rozpakowanie zawartości pudełka smartfonu. Zapraszamy do oglądania!

iPhone 6s unboxing - zobacz rozpakowanie najnowszego smartfonu Apple! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się