Ponad połowa z nas na czytanie wiadomości poświęca od 15 do 45 minut dziennie. Newsy czytamy raczej w godzinach popołudniowych.

Twórcy aplikacji upday zaprezentowali raport pt. „Polak na bieżąco, czyli jak konsumujemy treści informacyjne”. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie upday Polska przez SW Research na początku marca. Jego celem było sprawdzenie, w jaki sposób Polacy konsumują informacje, zbadano także nawyki czytelnicze.

Czytaj newsy na smartfonach z e-sklepu. Sprawdź ofertę!

Z raportu wynika, że statystyczny Polak poświęca na przeglądanie wiadomości około pół godziny dziennie. Ponad połowa badanych (55 proc.) wybrała przedział od 15 do 45 minut. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią osoby poświęcające na tę czynność do godziny dziennie (36 proc.).

Ponad połowa (51 proc.) respondentów newsy przegląda w godzinach pracy, późnym popołudniem bądź wieczorem. Osoby przeglądające wiadomości o nieregularnych porach stanowią 30 proc. badanych, a amatorzy porannej prasówki to zaledwie 19 proc. badanych.

Badanie pokazało, że Polacy na ogół wiadomości przeglądają online. W pytaniu wielokrotnego wyboru o formę przeglądania informacji, aż 83,3 proc. badanych wskazało właśnie tę rodzinę kanałów informacyjnych. Prasa codzienna została wskazana przez niewiele ponad 30 proc. respondentów, a czytanie drukowanych tygodników i miesięczników zadeklarowało niecałe 22 proc. badanych.

Statystyczny Polak interesuje się przede wszystkim wydarzeniami z kraju. Ponad 63 proc. badanych deklaruje, że najczęściej czyta właśnie wiadomości krajowe. Drugą najczęściej wskazywaną kategorią są informacje dotyczące rozrywki (44,6 proc.), a trzecią wiadomości ze świata (39 proc.). Uśrednione były doskonałym punktem wyjścia do analizy z uwzględnieniem płci. W podziale według tego kryterium, spektrum zainteresowań kształtuje się odmiennie.

Upday - przeczytaj recenzję aplikacji

Najpopularniejsze obszary tematyczne prezentują się odmiennie u kobiet i mężczyzn. Choć wszyscy, niezależnie od płci, najchętniej czytają wiadomości krajowe, wśród kobiet na drugim miejscu uplasowała się rozrywka (52,9 proc.), a wśród mężczyzn sport (44,6 proc.). Panie w znacznie większym stopniu niż Panowie interesują się kulturą. Jest to trzecia najczęściej wskazywana przez nie kategoria tematyczna (41,4 proc.). Trzecią najczęściej wskazywaną kategorią przez mężczyzn okazały się wiadomości ze świata (40,7 proc.), ex aequo z informacjami gospodarczymi (40,6 proc.).

Na podstawie preferencji tematycznych, nawyków czytelniczych i parametrów demograficznych w raporcie wyszczególniono 5 typów konsumentów treści informacyjnych najczęściej występujących w polskim społeczeństwie. Uppies, Ciekawi świata, Nowocześni tradycjonaliści, Rozrywkowi i Oldschoolowcy – do co najmniej jednej z tych grup przynależy każdy z nas.

Źródło: upday
Fot. Fotolia

Jak Polacy czytają wiadomości w sieci? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Microsoft znalazł sposób, by wyrwać nas z łóżka. Naprawdę skuteczny!

8

Ocena autora

Tym razem Microsoft zaprezentował aplikację zaliczaną do "Garage Projects", czyli aplikacji niezwiązanych bezpośrednio z działalnością komputerowego giganta. Niekiedy są one bardzo udane, jak choćby Arrow Launcher, ale i nie brakuje interesujących ciekawostek. Jedną z nich jest tytułowy Mimicker Alarm. Tak, to budzik, ale nie, takiego jeszcze nie było.

Program jest bardzo wygodny w obsłudze, bowiem w trzech klikach można zapisać informacje o alarmie - włączyć program, kliknąć w "plus", a na koniec "save". W praktyce taki budzik nie będzie jednak zbyt użyteczny, więc zapiszmy jeszcze, w jakich dniach ma występować i o której. Oczywiście, możemy jeszcze ustawić tytuł i dźwięk, ale to już znamy z setek alternatywnych budzików. Czym więc wyróżnia się nowy projekt Microsoftu na tle konkurencji? Grami. Tylko poprawnie wykonane zadanie uwolni nas od dźwięku budzika i pozwoli przejść do rutyny dnia codziennego.

Pół roku za symboliczną złotówkę! Przenieś numer do T-Mobile!

Do naszej dyspozycji oddano trzy mini-gry. W pierwszej musimy zrobić zdjęcie czegoś żółtego, niebieskiego, czerwonego i tak dalej. W drugiej poćwiczymy mimikę, wykrzywiając się do telefonu. Na koniec gry słowne, w których musimy wykazać się płynną angielszczyzną. Oczywiście, nie musimy używać wszystkich trzech metod, a każdy alarm może cechować się swoimi prawami. W praktyce dostępne gry wcale nie są takie łatwe, ale to nie tyle za sprawą stawianych przed nami zadań, co zastosowanych algorytmów.

Przykładowo, dopiero za czwartym razem kolor niebieski był wystarczająco niebieski, by wyłączyć alarm, a do tej pory nie potrafię wykonać odpowiednio zniesmaczonego wyrazu twarzy, za to uśmiech rozpoznawany jest natychmiast. Gry słowne? Cóż... Bez płynnego angielskiego ani rusz. Warto przy tym wspomnieć o bezpieczeństwie zarejestrowanych danych. Wykonane przez nas zdjęcia będą - chociaż zupełnie anonimowe - przechowywane na serwerach Microsoftu celem ulepszania zastosowanych mechanizmów.

Niezależnie od typu alarmu, zawsze potrzeba trochę czasu na jego wyłączenie. Pomysł na program jest naprawdę niezły, bo już o poranku stawiane są przed nami wyzwania wymagające zaangażowania szarych komórek, czy wstania z łóżka. W praktyce aplikacja rzeczywiście budzi, ale raczej dlatego, że z irytacją rzucimy telefon w kąt. A może to tylko kwestia wprawy?

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Mimicker Alarm z pewnością wyciągnie Cię z łóżka - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Urządzenia mobilne Apple to bez wątpienia jedne z najbardziej popularnych kieszonkowych konsol gier. Nie ma właściwie tygodnia, by w App Store nie pojawiły się kolejne ciekawe tytuły, którym warto poświęcić uwagę. Oto trzy najciekawsze gry dla iPhone'a i iPada, w które grałem w ostatnich tygodniach.

Assassin's Creed Identity (4,99 €)

Fani serii konsolowych gier o asasynie mogą teraz cieszyć się jego przygodami także na iPhonie i iPadzie. W Assassin's Creed Indentity gracz wciela się w postać tytułowego zabójcy, działającego m.in. w miastach Italii, gdzieś w epoce oświecenia. Bohater musi likwidować swoje cele po cichu, tak by - o ile to możliwe - nie zwrócić na siebie uwagi miejskich strażników, którzy patrolują ulice. Musi się więc skradać, ukrywać (np. w wozach z sianem czy pośród nieświadomych jego misji mieszkańców), a także wspinać po ścianach na dachy budynków. 

Jak w każdej grze typu action RPG w kolejnych misjach zdobywa punkty doświadczenia i pieniądze. Dzięki tym pierwszym zdobywa nowe umiejętności, a dzięki drugim kupować nowe bronie.

 

The Mesh

The Mesh to z kolei gra logiczna, w któej należy przesuwać po heksagonalnej planszy żetony o różnej wartości liczbowej, tak by w skutek prostych działań matematycznych (dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia) uzyskać odpowiedni wynik. Na planszy znaleźć też można inne żetony o specjalnym przeznaczeniu, pozwalające np. na kilkukrotne wykonywanie tych samych obliczeń. Są też takie, których poruszenie powoduje zmniejszenie pól dostępnych na planszy. Podobnie, jak w przypadku wspomnianej wyżej gry Stack, także pojawia się element zmniejszającej się powierzchni. W The Mesh chodzi o powierzchnię planszy, a dokładnie liczbę pól. Jeśli jest ich za mało by przesuwać po niej żetony z liczbami, gra się kończy. 

 

Stack (za darmo)

Po przygodach asasyna czas na coś z zupełnie innej beczki, czyli proste gry zręcznościowe i logiczne, które jednak wciągają równie mocno, jak duże produkcje z rozbudowaną fabułą i grafiką. Bez wątpienia taką właśnie grą jest Stack, w której zadaniem gracza, jest układanie tytułowego stosu z przesuwających się nad nim kolejnych elementów. Stuknięcie w ekran powoduje upuszczenie takiego elementu na stos. Ważne, by zrobić to w odpowiednim momencie, tak by żadna jego część nie wystawała po bokach. Tego typu odstające elementy zostają odcięte, a więc powierzchnia wierzchołka stosu ulega zmniejszeniu. Czym wyżej, tym szybciej przesuwają się nad stosem kolejne elementy i tym trudniej upuścić je tak, by dokładnie pasowały - stos robi się coraz węższy. Koniec gry następuje po tym, kiedy kolejny element  

 

W co grać na iPhonie i iPadzie cz. 2 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się