Smartfony, komputery i inne elektroniczne gadżety w dzisiejszych czasach są spopularyzowane do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie bez nich codziennego funkcjonowania. Jak się okazuje, tyczy się to również okresu wakacyjnego wypoczynku.

Udany urlop można spędzić tylko z namiotem, jednym plecakiem i dobrym towarzystwem, jednak w XXI wieku naszym obowiązkowym towarzyszem podczas wakacyjnych wojaży coraz częściej zostają elektroniczne gadżety. Smartfon, aparat fotograficzny, laptop czy tablet to współczesne uzupełnienie dla ręcznika plażowego, kolorowego pisma i kremu z filtrem. Potwierdzają to zarówno nasze prywatne obserwacje, jak i poświęcone temu zagadnieniu badania. Na przykład takie, jak to przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych przy współpracy z firmą Samsung Electronics. Płynie z niego wiele ciekawych wniosków, które teraz przeanalizujemy.

Podstawowy wniosek za badań jest taki, że ponad 75% Polaków zabiera ze sobą na wakacje przynajmniej jedno urządzenie elektroniczne, a najczęściej są to: telefon komórkowy (95%), aparat fotograficzny (76%) i laptop (33%). Kamera wideo, tablet i czytnik e-booków na urlop zabiera trochę mniej, bo poniżej 10% Polaków. Wynika to zapewne z tego, że niektóre z tych urządzeń są do zastąpienia przez inne - np. krótkie filmy z wakacji można nagrywać również smartfonem, a cyfrową książkę z powodzeniem jest w stanie zastąpić taka w formie klasycznej, czyli papierowa.

Ponad 75% Polaków zabiera ze sobą na wakacje przynajmniej jedno urządzenie elektroniczne, a najczęściej są to: telefon komórkowy (95%), aparat fotograficzny (76%) i laptop (33%).

Podczas badania udało się też ustalić, że kobiety częściej niż mężczyźni biorą w podróż aparat fotograficzny, natomiast ci drudzy chętniej pakują do walizki laptopa. Z kolei telefon komórkowy czy smartfon w dzisiejszych czasach zabierają ze sobą praktycznie wszyscy - w celu robienia wakacyjnych zdjęć, umilania sobie czasu internetem czy poszukiwania okolicznych atrakcji turystycznych.

Wspomniany laptop w czasie wakacji odnajduje zastosowanie zbliżone do komórki - urlopowicze korzystają przy jego pomocy z internetu, wyszukują pobliskie atrakcje, a także planują drogę podczas podróży. Jednak jest też podstawowym narzędziem do umilania sobie czasu, na przykład w czasie gorszej pogody można oglądać na nim filmy.

Podczas urlopu nie rozstajemy się z mediami społecznościowymi, takimi jak chociażby Facebook, tyle że akurat ta aktywność jest uzależniona od wieku wczasowiczów i młodsze osoby zaglądają tam po prostu częściej. 30% wczasowiczów (wśród których nad kobietami przeważają mężczyźni, w stosunku 33% do 21%) loguje się do serwisów społecznościowych w celu sprawdzenia, co słychać u znajomych. Z kolei co piąta osoba dzieli się tam wakacyjnymi zdjęciami, publikując je już w trakcie urlopu. W tej grupie ponownie przeważają mężczyźni, a także osoby pomiędzy 19 a 24 rokiem życia. Przeważnie to kobiety potrzebują więcej czasu na selekcję zdjęć i w serwisach społecznościowych publikują je dopiero po powrocie do domu.

Analizą objęto grupę 1000 osób w wieku 15 i więcej lat korzystających z Internetu.

Źródło: Instytut Badań Rynkowych, Samsung Electronic

Kochamy elektronikę. Również na wakacjach - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Alone in the Dark to protoplasta gatunku survival-horrorów z ponad 20-letnim rodowodem. Teraz w tę kultową pozycję można zagrać na smartfonach i tabletach.

W App Store zadebiutowała specjalna, uwspółcześniona wersja gry Alone in the Dark, której przeznaczeniem są smartfony i tablety z systemem iOS. Cena gry została ustanowiona na poziomie 0,89 euro, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 4 zł. Chodzą też słuchy, że w mniej lub bardziej odległej przyszłości tytuł ten trafi również na urządzenia z Androidem.

W mobilnym Alone in the Dark możemy wcielić się w jednego z dwóch bohaterów. Są to Edward Carnby oraz Emily Hartwood. W zależności od tego, którą postać wybierzemy, rozgrywka będzie skupiała się bardziej na walce lub zagadkach. Jednak w obu przypadkach pozostanie klimatycznym, mrożącym krew w żyłach horrorem, inspirowanym mrocznymi powieściami H.P. Lovecrafta.

Gra trochę się już zestarzała, co widać przede wszystkim po oprawie graficznej (w mobilnej wersji twórcy podciągnęli tylko rozdzielczość), lecz na szczęście nie straciła nic ze swojego klimatu. Za jej przeniesienie na platformy mobilne wzięło się doświadczone studio Kung Fu Factory.

Więcej na temat tego, co was w Alone in the Dark czeka, zdradza poniższy materiał wideo, prezentujący rozgrywkę.

Kultowy survival-horror teraz również na smartfonach - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Aplikacja polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformuje o zagrożeniu w kraju pobytu użytkownika oraz pozwoli szybko znaleźć numer telefonu do najbliższej polskiej placówki. A to nie wszystko.

Aplikacja iPolak jest bezpłatna i dostępna na urządzenia z Androidem, iOS oraz Windows Phone. Jej zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas podróży, dzięki takim funkcjom jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki. Przydatną funkcją może być łatwe mechanizm wyznaczania trasy na mapie do wybranej placówki.

Ostrzeżenia dla podróżujących w czterostopniowej skali pozwalają zorientować się, czy wybrany kraj jest bezpieczny dla turystów. W nowej wersji aplikacji użytkownicy mogą także korzystać z powiadomień push, wysyłanych przez MSZ w razie zaistnienia niebezpiecznych sytuacji w kraju, w którym aktualnie przebywają.

iPolak to także opis sytuacji w poszczególnych krajach, w tym aktualizowane przez MSZ podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania. Opisy krajów można także pobrać w formie plików PDF, wydrukować i zabrać ze sobą na wakacje. Nie zabrakło także porad dla kierowców, informacji o niezbędnych w czasie podróży ubezpieczeniach czy szczepieniach, o które należy zadbać przed wyjazem.

Aplikacja pozwala na dzielenie się ostrzeżeniami dla podróżujących oraz ich udostępnianie w mediach społecznościowych.

iPolak w Google Play, App Store i Windows Store.

Fot.: Fotolia

iPolak – aplikacja zwiększająca bezpieczeństwo na wakacjach - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W ramach rozgrzewki przed premierą Fallouta 4 firma Bethesda zafundowała swoim fanom pierwszą grę mobilną osadzoną w post-apokaliptycznym świecie znanym z kultowej serii. Fallout Shelter to eksperyment, ale niewątpliwie bardzo udany.

0

Ocena autora

W ramach oczekiwania na jedną z najgorętszych growych premier tego roku (mowa oczywiście o Falloucie 4) można za darmo pobrać grę pod tytułem Fallout Shelter, która jest prostą strategiczno-ekonomiczną grą na smartfony i tablety. Można w nią zagrać zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Androidem. Co w takim razie ma do zaoferowania ta produkcja?

Kup LG G4 lub LG G4c i zaprojektuj swój rower

W Fallout Shelter naszym zadaniem jest sprawowanie kontroli nad… schronem. Musimy nie tylko ten schron rozbudowywać, ale również dbać o potrzeby jego mieszkańców. Jest to niezbędne, jeśli zależy nam na utrzymaniu pozycji, nazwijmy to, dozorcy schronu. Musimy więc zadbać o to, by nasz przybytek był regularnie rozwijany, a jego mieszkańcy mieli przydzielone odpowiednie zadania i koegzystowali ze sobą w pokoju. Do naszych głównych zadań należy też zbieranie produkowanych surowców oraz odpieranie wrogich ataków.

 

Mieszkańcy naszego schronu są o tyle istotni, że zajmują się wytwarzaniem jedzenia, wody oraz energii, które są nam potrzebne do przeżycia. W tym celu musimy oddelegować ich do odpowiednich zadań. Obywatele schronu są opisani kilkoma statystykami, które musimy brać pod uwagę organizując im pracę. I tak, w pozyskiwaniu energii lepiej sprawdzą się jednostki dysponujące dużą siłą fizyczną, z kolei w kuchni przy produkcji jedzenia najlepiej wypadną osoby charakteryzujące się odpowiednią zręcznością.

 

 

Produkcja wszystkich zasobów wymaga czasu, w związku z czym gracz, jako osobowa dowodząca schronem i jego mieszkańcami, musi umiejętnie gospodarować surowcami i delegować zadania w taki sposób, by w schronie nie zabrakło niczego, co jest niezbędne do przeżycia. Ten strategiczno-ekonomiczny aspekt rozgrywki jest bardzo wciągający i dostarcza mnóstwa zabawy. Osoby, które lubią planować i w ten sposób zarządzać zasobami, z pewnością będą się świetnie bawić, grając w Fallout Shelter.

Najciekawsze budowle stworzone w Minecrafcie

Niewątpliwą zaletą Fallout Shelter, która wyróżnia tę grę na tle innych produkcji free-to-play, jest brak konieczności korzystania z mikropłatności w celu dokończenia niektórych procesów kluczowych dla płynności rozgrywki. Zamiast tego znajdziemy tu wskaźnik ryzyka wypadku, który w razie niepowodzenia oznacza konieczność np. ugaszenia pożaru czy poradzenia sobie z innymi trudnościami. Dzięki temu rozwiązaniu rozgrywka jest bardziej dynamiczna i emocjonująca. Nie oznacza to jednak, że gra jest całkowicie pozbawiona systemu mikropłatności; są one jednak rozsądnie wyważone.

 

Chyba najmocniejszą stroną Fallout Shelter jest oprawa graficzna, która, choć prosta i dość ascetyczna, prezentuje naprawdę wysoki poziom i jest utrzymana w charakterystycznym stylu, typowym dla serii. Pod względem artystycznym nie można zarzucić tej grze absolutnie nic. Na pochwałę zasługują również miłe dla oka i płynne animacje. Tak powinny wyglądać mobilne gry w 2015 roku.

Podsumowując, Fallout Shelter to świetna propozycja dla fanów kultowej serii Fallout. Jest bardzo udanym dopełnieniem całego uniwersum. I przede wszystkim – można pobrać ją całkowicie za darmo i wypróbować bez ryzyka, że rozgrywka nie przypadnie nam do gustu.

 

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Fallout Shelter – legenda teraz również na smartfonach - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się