Jesteśmy świeżo po premierze najnowszego flagowca ze stajni LG. Koreański producent pokazał nam nowy model z zupełnie nową koncepcją na korzystanie ze smartfona. Czy modułowy LG G5 zasługuje na uwagę?

Wykonanie, design i wymienne moduły

LG podeszło do swojego flagowca zupełnie inaczej niż pozostali producenci. "Giepiątka" to zupełnie nowe wzornictwo i niewiele elementów wspólnych z poprzednikiem. Przyciski głośności wróciły na krawędź telefonu, ekran nie jest już wygięty, a obudowa jest (niemal) całkowicie aluminiowa.

Zobacz smartfony LG w ofercie T-Mobile!

Niestety z tyłu smartfon wygląda jak jeden z chińskich produktów podobnej klasy. Z przodu jest trochę lepiej – ekran pokryty jest hartowanym szkłem 3D Arc, które delikatnie zagina się w górnej części telefonu.

LG udało się stworzyć telefon z aluminiową obudową unibody, w którym da się wymienić baterię. Koszt tego jest taki, że należy odczepić dolną część telefonu i wysunąć moduł z baterią. W tym elemencie kryje się jednak coś więcej.

Dolna część urządzenia służy też do wprowadza nowych modułów do telefonu, które rozszerzają jego funkcjonalność. Na starcie do LG G5 będzie można dokupić moduł stworzony we współpracy z Bang & Olufsen będący wzmacniaczem znacząco poprawiającym jakość dźwięku płynącego z telefonu.

Moduł dźwiękowy o nazwie Hi-Fi Plus zbudowany jest z 32-bitowego DAC-a oraz wzmacniacza słuchawkowego. Niestety moduł ten jest większy niż ten standardowy i dość znacząco wydłuża całe urządzenie.

Drugim gadżetem, który będzie dostępny na starcie, jest moduł z powerbankiem o pojemności 1200 mAh, w który wbudowano przyciski pozwalające wygodnie zrobić zdjęcie jedną ręką - spust od aparatu, mechaniczne pokrętło do zoomu cyfrowego i przycisk do nagrywania.

Ekran z funkcją Always On

Ekran w LG G5 jest mniejszy niż w G4. Jego przekątna wynosi teraz 5,3 cala, ale sama jakość wyświetlanego obrazu raczej nie odbiega od tego, co mogliśmy zobaczyć w LG G4 czy V10.

Nowością jest tu jedynie funkcja Always ON, która nieustannie wyświetla zegar i podstawowe powiadomienia (połączenia, maile, SMSy itp.) na wyłączonym ekranie. LG twierdzi, że w tym czasie aktywna jest tylko górna część ekranu, a zużycie baterii wynosi ok. 0,8% na godzinę. Nie jest to dużo, ale oszczędnym radzę od razu wyłączyć tę funkcję.

LG usprawniło też automatyczną jasność ekranu, która potrafi podbić jasność ekranu do 850 cd/m ², gdy sensor wykryje wystawienie telefonu na mocne słońce.

Wydajność i nowe oprogramowanie

W LG G5 pojawiły się wydajny układ Qualcomm Snapdragon 820 i 4 GB pamięci RAM. Telefon działa fantastycznie, aplikacje uruchamiają się bardzo szybko, animacje są płynne a telefon działa tak, jakby się tego spodziewać po flagowcu. Dokładniejsze testy pokażą, czy taki stan rzeczy utrzyma się po załadowaniu wielu aplikacji.

Zmianie uległo też oprogramowanie. LG odświeżyło swoją nakładkę, która zawiera mniej agresywnych, pastelowych kolorów. Zmieniono ikony na delikatnie zaokrąglone i całość wygląda zdecydowanie lepiej niż wcześniej, ale wciąż daleko nakładce do jakościowych standardów wyznaczonych przez Google ze swoim Material Designem. Wielu osób zaskoczy/ucieszy/rozczaruje brak tzw. szufladki na aplikacje. Oznacza to, że od teraz będą się one znajdować na ekranach pulpitów i tylko tam.

 

Aparaty

Z tyłu obudowy znajdziemy dwa obiektywy. Nie oznacza to, że wzorem HTC koreański producent wpakował się w technologię rozpoznającą głębię. LG rzeczywiście zaimplementowało dwa osobne aparaty o matrycach 16 i 8 Mpx i kątach widzenia 75 i aż 135 stopni!

Możemy się spodziewać, że główny aparat będzie po prostu robić jedne z najlepszych fotek na rynku tak jak to miało miejsce z LG G4.

Drugi aparat potrafi z kolei uchwycić niezwykle szeroki kadr nawet z bardzo bliskiej odległości. Odbyło się to kosztem szczegółowości, ale to dlatego, że tego typu obiektywy o większej matrycy są zbyt duże do implementacji ich w smartfonach.

Zdziwiło mnie jednak to, że LG G5 nie odziedziczyło manualnych funkcji podczas nagrywania wideo po LG V10. Niestety póki co ta opcja jest zarezerwowana dla tego modelu, właściciele G5 będą musieli obejść się smakiem.

Podsumowanie

 

Wymienne moduły (kolejne zadebiutują jeszcze w tym roku) to ciekawy sposób na rozszerzenie funkcjonalności posiadanego smartfona, ale wydaje mi się, że LG za rok wycofa się z tego pomysłu, pokazując wszystkomającego smartfona. Jeżeli się nie wycofa, to modularność przeniknie do innej serii. Flagowiec musi mieć wszystko i na tę chwilę bliżej LG V10 do bycia flagowcem niż LG G5. „Giepiątka” jest mocno kompromisowa, chociaż w aspektach takich jak aparat wydaje się być wręcz rewolucyjna. Czas pokaże jednak, jak konsumenci przyjmą pomysł na częściową modularność w smartfonie. Moim zdaniem oddali on LG jeszcze bardziej od masowego konsumenta, a zbliży do siebie najbardziej zatwardziałych geeków.

LG G5 – pierwsze wrażenia - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

LG G4 w e-sklepie. Sprawdź ceny!

Koreański producent zaprezentował swój nowy flagowy smartfon, jednak nie sam, a z „przyjaciółmi”. Zobaczcie specyfikację i akcesoria do LG G5.

LG G5 wyposażono w 5,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, pokryty szkłem 3D. Pozwala na korzystanie z funkcji „zawsze włączony”, która po raz pierwszy jest dostępna dla głównego ekranu smartfona. Koncepcję zawsze włączonego wyświetlacza zastosowano wcześniej w modelu LG V10, jednak tylko dla dodatkowego ekranu. Teraz funkcja ta została udoskonalona, dzięki czemu godzina, data oraz bieżące powiadomienia są stale widoczne, nawet wtedy gdy smartfon G5 znajduje się trybie uśpienia.

Aby zmniejszyć pobór mocy, podświetlenie jest włączone tylko pod niewielką częścią wyświetlacza. Dzięki temu, zawsze włączony wyświetlacz pobiera w ciągu godziny tylko 0,8 proc. baterii. Użytkownicy włączają swoje smartfony nawet 150 razy dziennie, głównie w celu sprawdzenia godziny. Dlatego zawsze włączony wyświetlacz smartfona G5 pozwala na znacznie zmniejszenie zużycia energii, a tym samym wydłużenie czasu pracy na baterii.

Inną zaawansowaną funkcją wyświetlacza smartfona LG G5 jest tryb dzienny, który zapewnia wyjątkową widoczność obrazu, znacznie lepszą niż możliwa dzięki stosowanej automatycznej regulacji jasności. W trybie dziennym smartfon mierzy natężenie światła i odpowiednio dostosowuje jasność wyświetlacza, która może wynosić nawet 850 cd/m2. Dzięki temu, wyświetlacz smartfona G5 dostosowuje się do zmian oświetlenia szybciej niż ludzkie oko.

Zobacz smartfony LG w e-sklepie

Za wydajność smartfona odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 820 o wydajnej 64-bitowej architekturze, układ graficzny Adreno 530, energooszczędny procesor sygnałowy Hexgagon oraz dwa 14-bitowe procesory obrazu Qualcomm Spectra™, które zapewniają jakość odpowiadającą cyfrowej lustrzance oraz pomagają w oszczędzaniu energii. Procesor Snapdragon 820 jest wyposażony w zintegrowany modem X12 LTE umożliwiający pobieranie danych z maksymalną prędkością do 600 Mb/s oraz wysyłanie z prędkością do 150 Mb/s.

Urządzenie ma 4 GB pamięci RAM oraz 32 GB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzyć przy pomocy kart microSD o kolejne 2 TB.

Smartfon posiada trzy aparaty: 16-megapikselowy aparat główny plus 8-megapikselowy z szerokokątnym obiektywem na tylnej obudowie oraz 8-megapikselową przednią kamerkę.

Jeden z aparatów ma obiektyw o kącie widzenia 78 stopni, drugi - o kącie widzenia 135 stopni – najszerszym z dostępnych w jakimkolwiek smartfonie. Kąt widzenia obiektywu szerokokątnego zastosowanego w modelu LG G5 jest ok. 1,7-krotnie szerszy od kąta widzenia aparatów w dotychczasowych smartfonach, a także szerszy o 15 stopni od pola widzenia ludzkiego oka.

LG G5 posiada dodatkowe funkcje fotograficzne, takie jak Pop-out Picture (uwydatnienie głównego motywu), efekt filmu, czy Auto Shot. Efekt Pop-out Picture, polegający na połączeniu zdjęć wykonanych obiektywem standardowym oraz szerokokątnym, tak aby zdjęcie o szerszej perspektywie stanowiło ramkę głównego motywu. Funkcja efektów filmowych pozwala na przetworzenie zdjęcia przy użyciu filtrów emulujących dziewięć różnych filmów fotograficznych, natomiast funkcja Auto Shot umożliwia automatyczne wykonywanie zdjęć selfie, gdy aparat wykryje twarz w kadrze.

System operacyjny to Android 6.0 Marshmallow. Bateria ma pojemność 2800 mAh. Jest wsparcie dla LTE, Bluetooth 4.2.

Wymiary obudowy wynoszą 149,4 x 73,9 x 7,7 mm, a waga to 159 gramów. Obudowa została wykonana z metalu.

Innowacyjność LG przejawiła się w modułowej budowie LG G5. Smartfon można przekształcić w cyfrowy aparat fotograficzny, odtwarzacz Hi-Fi, a także w kilka sekund wymienić mu baterię, po prostu wysuwając dolną część obudowy i wkładając nowe, w pełni naładowane ogniwo, zamiast rozładowanego. Wszystko dzięki akcesoriom, określanym przyjaznym mianem "Przyjaciół", o których niżej.

LG 360 CAM to kompaktowa kamera 360, wyposażona w dwa aparaty 13 MP z obiektywami o kącie widzenia 200 stopni, baterię 1200 mAh, wewnętrzną pamięć o pojemności 4 GB oraz gniazdo karty microSD. Kamera LG 360 CAM daje się łatwo podłączyć do smartfona LG G5 w celu tworzenia treści z obrazem 360. Kamera LG 360 CAM pozwala na nagrywanie filmów 2K oraz jest wyposażona w trzy mikrofony do rejestrowania 5.1-kanałowego dźwięku przestrzennego, a tym samym pomaga w łatwym tworzeniu treści 360 o wysokiej jakości. Dzięki współpracy z firmą Google, zdjęcia wykonane kamerą LG 360 CAM można wczytywać do serwisów Google Street View i YouTube360 i czerpać radość z udostępniania kreatywnych treści. Zdjęcia można też oglądać korzystając z gogli LG 360 VR oraz innych smartfonów lub urządzeń przystosowanych do wyświetlania treści 360.

LG 360 VR to gogle wirtualnej rzeczywistości, które można podłączyć do smartfona G5 przy użyciu specjalnego kabla. Gogle współpracują wyłącznie ze smartfonem G5 i symulują 130-calowy telewizor oglądany z odległości dwóch metrów. Dzięki stylowej, składanej konstrukcji, użytkownicy mogą łatwo nosić gogle ze sobą oraz oglądać treści VR w dowolnym miejscu i o każdej porze. W odróżnieniu od innych urządzeń VR, do których trzeba włożyć smartfon, gogle LG 360 VR ważą tylko 118 g czyli około jedną trzecią tego, co rozwiązania konkurencyjne, a jednocześnie są wyposażone w wyświetlacze o gęstości 639 ppi. Urządzenie jest kompatybilne ze zdjęciami i filami 360 z kamery LG 360 CAM, a także z treściami przeznaczonymi dla Google Cardboard.

LG Hi-Fi Plus to cyfrowo-analogowy przetwornik Hi-Fi, zaprojektowany we współpracy z firmą B&O PLAY. Oprócz 32-bitowego przetwornika cyfrowo-analogowego Hi-Fi z funkcją skalowania, zaletą jest także możliwość odtwarzania 32-bitowego dźwięku, próbkowanego z częstotliwością 384 kHz. Gadżet może być używany wraz z LG G5 lub jako niezależny przetwornik cyfrowo-analogowy Hi-Fi, podłączony do dowolnego smartfona lub komputera PC.

LG CAM Plus to uniwersalny moduł aparatu fotograficznego, podłączany do gniazda baterii, który zapewnia pewny chwyt oraz wygodne sterowanie funkcjami aparatu. Moduł LG CAM Plus jest wyposażony w fizyczne przyciski: włącznik, przycisk migawki, przycisk nagrywania, zbliżania, a także kontrolkę LED i wygodny uchwyt. Ponadto, pozwala na korzystanie z intuicyjnych funkcji blokady ostrości i ekspozycji, typowe dla tradycyjnych aparatów fotograficznych. Moduł fotograficzny w LG G5 jest też wyposażony w dodatkową baterię o pojemności 1200 mAh, a tym samym pozwala na wykonanie większej liczby zdjęć i dłuższą zabawę.

LG Rolling Bot to urządzenie, które toczy się jak piłka i jednocześnie wykonuje zdjęcia lub nagrywa filmy przy użyciu wbudowanego aparatu 8 MP. LG Rolling Bot nie jest tylko zabawką, ponieważ może służyć do monitorowania domu, obserwowania zwierząt domowych, a także do zdalnego sterowania kompatybilnymi urządzeniami. Dzięki zamontowanej kamerze oraz technologii Wi-Fi, użytkownicy mogą monitorować wnętrze swoich domów i wyświetlać na smartfonie LG G5 obraz przesyłany strumieniowo.

LG G5 – pierwszy na świecie modułowy smartfon (zdjęcia i wideo) - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Marci
17-05-2016 - 14:05:39
witam.a kiedy i gdzie mozna bedzie dostac jakiekolwiek akcesoria u nas w POLSCE :-( ???
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

LG G4 - kup flagowy model!
Podziel się