Dziś, 5 października 2015 roku, mijają dokładnie 4 lata od śmierci Steve’a Jobsa. Nieżyjący CEO Apple zmarł we własnym domu w Palo Alto po nieudanej walce z rakiem trzustki. Gdyby nie Jobs, rynek urządzeń komputerowych i mobilnych wyglądałby dziś zapewne zupełnie inaczej. Tym bardziej warto przyjrzeć się z bliska jednemu z największych wizjonerów w historii IT.

Steve Jobs zmarł dokładnie 5 października 2011 roku we własnym domu w Palo Alto (w Kalifornii). W momencie śmierci miał 56 lat, borykając się wcześniej z problemami zdrowotnymi. W zeszłej dekadzie u nieżyjącego CEO Apple zdiagnozowano nowotwór. W 2004 roku przeszedł pierwszą operację trzustki. Niestety, pojawiły się przerzuty i pięć lat później Jobsowi operowano wątrobę. 24 sierpnia 2011 roku firma z Cupertino poinformowała o odejściu Jobsa z funkcji CEO. Zastąpił go Tim Cook, który szefuje Apple do dziś.

Steve Jobs urodził się w 1955 roku w San Francisco. Historia jego firmy Apple Computer Inc. rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy to ją zarejestrował. Jobs założył ją wraz z przyjacielem Stevem Wozniakiem.

Rok później powstał komputer Apple II, który przez długi czas był głównym produktem generującym przychody firmy. Sukcesu tego komputera nie powtórzył Apple III czy Lisa. W 1984 roku Apple wypuściło na rynek Macintosha. Niestety, z czasem, gdy Apple już było wielką firmą z własnym zarządem, dochodziło do sporów pomiędzy Jobsem a Johnem Sculleyem - ówczesnym prezesem. Rok później Steve Jobs opuścił własną firmę i założył nową - NEXT.

W 1986 roku Jobs kupił od Lucasfilm studio animacji komputerowej, które z czasem zmieniło się w firmę Pixar. Tak, zapewne ją kojarzycie, bo to właśnie specjaliści z Pixara stoją za takimi hitami, jak Toy Story. 20 lat później Pixar przejęło The Walt Disney Company za bagatela 7,4 mld dolarów (w akcjach). Sam Jobs odkupił studio wcześniej za 10 mln dolarów.

Zobacz smartfony w e-sklepie

Apple w połowie lat 90-tych zaczęło mieć spore problemy. Dlatego zarząd firmy zdecydował się na przejęcie NEXT-u za 402 mln dolarów i przy okazji przywrócono Jobsa na stanowisko prezesa Apple (w 1997 roku), który zdecydował się pracować za jednego dolara, ale przy jednoczesnym zysku z dywidend.

Powrót Jobsa do Apple rozpoczął nową erę w firmie. Gigant z Cupertino wypuścił na rynek iMaca, który szybko spotkał się z zainteresowaniem klientów. Potem było coraz lepiej. W 2001 roku wprowadzono do sprzedaży pierwszego iPoda, który miał zrewolucjonizować muzykę. Poniekąd, wraz z iTunes, to się udało. Następnie mamy pierwszego iPhone'a z 2007 roku oraz pierwszego iPada z 2010 roku. Oba te produkty mocno odcisnęły piętno na rynku urządzeń komputerowych i w zasadzie dokonały przewrotu oraz wyznaczyły zupełnie nowe trendy, które szybko przejęły inne firmy.

Gdy nie Steve Jobs, to rynek urządzeń komputerowych wyglądałby dziś zupełnie inaczej. Czy komuś się to podoba, czy nie.

4 lata temu zmarł Steve Jobs. Przybliżamy sylwetkę założyciela Apple - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Za olbrzymim sukcesem Apple stoi m.in. Steve Jobs, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak nie wszystkie fakty są tak znane jak ten twórca alternatywy wobec PC-ta i trendsetter w świecie gadżetów. Sprawdź, czego nie wiesz o Apple.

Phreak

Draper, Jobs i Wozniak to kumple z podwórka. Jako, że dorastali w Dolinie Krzemowej i mieli fioła na punkcie elektroniki zajęli się działalnością „przedhakerską”, a mianowicie wszyscy trzej byli phreakami (słowo to łączy w sobie phone i freak) – hakowali systemy telefoniczne. Ich pierwszym sukces, na długo przed złożeniem komputera to… dodzwonienie się do papieża!

Obecne logo Apple jest jednym z najlepiej rozpoznawanych na całym świecie. Jednak zanim się pojawiło, znakiem rozpoznawczym firmy był… Newton siedzący pod jabłonką, na którego zaraz spadnie owoc.

Wegańska nazwa

„Apple” i logo firmy to nic innego, jak skutek zamiłowania Steve’a Jobsa do zdrowej diety. Jako 19-latek wyeliminował on z jadłospisu wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Macintosh to z kolei kanadyjska odmiana jabłka. Podobno w latach siedemdziesiątych, gdy Jobs tworzył firmę i pierwsze komputery, powiedział kolegom, że jeśli sami nie wymyślą nic innego, będą nazywać się „Apple Computers”. Najwyraźniej nie wymyślili.

Isaac Newton

Obecne logo Apple jest jednym z najlepiej rozpoznawanych na całym świecie. Jednak zanim się pojawiło, znakiem rozpoznawczym firmy był… Newton siedzący pod jabłonką, na którego zaraz spadnie owoc. Pierwsze logo zaprojektował jeden z założycieli firmy Ronald Wayne (ten sam, który później sprzedał swoje udziały za 800 dolarów – dziś byłyby warte około 22 biliony!).

Pierwsze wyrzeczenia

Żeby kupić części potrzebne do skonstruowania pierwszej maszyny – Apple I, Jobs i Wozniak musieli sprzedać po cennym przedmiocie. W pierwszym przypadku budżet zasiliło pozbycie się samochodu marki Volkswagen, Wozniak, natomiast, sprzedał profesjonalny kalkulator HP, który był wówczas równie drogocennym gadżetem, co obecnie dobry laptop.

666,66 $

Tyle kosztował Apple I. To podobno nie żadna szatańska sztuczka, a cena detaliczna, którą otrzymywało się za sprzęt kupiony w hurcie za 500 dolarów. Jak widać, produkty tej marki nigdy nie był tanie. Polityka firmy do tej pory się pod tym względem nie zmieniła.

Pierwszy aparat cyfrowy…

… został wypuszczony na rynek w 1994 r. przez firmę Apple. Podobnie jak w przypadku innych ich sprzętów, cena była dość absurdalna: by sobie sprawić to cacko, trzeba było wydać wtedy około 750 dolarów.

Założyciel na wylocie

W 1985 r. Steve Jobs zostaje wyrzucony z firmy, którą stworzył. Gdy w 1997 r., na prośbę dawnych kolegów, do niej wraca, zastaje ruinę. Nie jest tym specjalnie zaskoczony, ponieważ nazwy w stylu ‘Performa5200CD’ nie wydają mu się wystarczająco sexy. Kilka lat temu powiedział: „Wywalenie mnie z Apple to najlepsze, co mnie spotkało. Presja ciążąca na zwycięzcy została zastąpiona lekkością początkującego(…)”.

Jajko z niespodzianką

Pierwszy iPod był wyposażony w grę-niespodziankę „wielkanocne jajo”. Była to opcja jedynie dla wtajemniczonych, bo by ją uruchomić trzeba było nacisnąć odpowiednią kombinację klawiszy w konkretnej kolejności. Gdy się to zrobiło, można było grac w tę prymitywną gierkę jednocześnie słuchając muzyki.

Perfekcjonizm w każdym calu

Rzeczy na pozór proste nie zawsze takie są. A przynajmniej stworzenie ich takie nie jest. Jeśli czytasz ten artykuł korzystając z Maca, zwróć uwagę na wygląd paska zawartości okna. Nieskomplikowane, prawda? Jednak Jobs przez pół roku odsyłał projektantów Apple by robili to od nowa i jeszcze raz. Dopiero po sześciu miesiącach ciężkiej pracy otrzymał efekt, który go zadowolił.

Trendsetting

Z czym kojarzy się postać Steve’a Jobsa? Niektórym z charakterystycznym ubiorem (tak mało popularnym wśród szefów światowych koncernów tej rangi): czarnym golfem, Levisami model 501 i tenisówkami New Balance. Ale nie on jedyny z dyrektorów Apple słynie z ekscentrycznych ciuchów. Internauci zauważyli, że główny projektant firmy, Jony Ive, na kolejnych prezentacjach on-line ma na sobie ten sam t-shirt.

Fakty z życia pewnego jabłka - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Redakcja T-Mobile Trendy
27-04-2011 - 14:50:26
A Wy znacie jeszcze jakieś ciekawostki dotyczące marki Apple? Piszcie w komentarzach, chętnie je dodamy na listę :)
  (0)
Odpowiedz
ja
23-04-2011 - 16:45:44
To jest to
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Odsłonięcie pierwszego pomnika wizjonerskiego założyciela Apple’a nastąpi już 21 grudnia.

Na uczczenie pamięci Steve’a Jobsa pomnikiem zdecydowała się węgierska spółka technologiczna Graphisoft SE. Mierząca 2,2 m i ważąca 180 kg podobizna założyciela Apple’a stanie w parku technologicznym w Budapeszcie, a jej odsłonięcie nastąpi już 21 grudnia.

Graphisoft chciał się odwdzięczyć Jobsowi, którzy przyczynił się do tego, że mała firma stała się spółką giełdową.

Na targach CEBIT w 1984 roku Jobs zobaczył stworzony przez Węgrów program ArchiCAD. W następstwie tego Apple przekazał Graphisoftowi pieniądze i nowoczesny sprzęt komputerowy oraz pomógł w dystrybucji programu. Jego pierwsza wersja pojawiła się na komputerach Lisa, poprzednikach maców.

Zobaczcie, jak wygląda pomnik Jobsa na krótko przed odsłonięciem.

Źródło: BBC

Pomnik Steve’a Jobsa (wideo) - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

5 października 2011 roku zmarł Steve Jobs. Swoją firmę prowadził do samego niemal końca, po drodze inicjując kilka technologicznych rewolucji.

Był wizjonerem, świetnym menadżerem i choć często za życia krytykowany za bezwzględność w relacjach biznesowych, dla fanów Apple na zawsze pozostanie ikoną.

Pamięta też o nim Apple, które Jobsowi zawdzięcza pozycję największego gracza na rynku nowych technologii. Oddaje mu hołd w postaci pamiątkowego filmu witającego internautów na oficjalnej stronie internetowej. W specjalnym liście Tim Cook, obecny CEO koncernu, pisze o swoim poprzedniku „uczynił świat lepszym miejscem”. Jego pełną treść znajdziecie na dole artykułu.

Steve Jobs w latach 80-tych zmienił rynek komputerów osobistych, wprowadzając zupełnie nowy sposób interakcji z maszyną – interfejs graficzny, który zadebiutował po raz pierwszy w Macintoshu. W czasach nam współczesnych, komputery Apple napędzały innego rodzaju rewolucję. Nie tyle technologiczną, co bardziej estetyczną. Stały się pewnym symbolem jakości, prostoty obsługi i niezawodności.

Jobs stworzył nowoczesny odtwarzacz MP3, wreszcie zainicjował epokę, którą sam określił jako post PC. Apple zyskało na znaczeniu po premierze iPhone’a w 2007 roku, uważanego za pierwszy prawdziwy smartfon. Stało się wiodącą marką na rynku tabletów po zaprezentowaniu światu iPada w 2010 roku.

Rok po śmierci Steve’a Jobsa, Apple wciąż jest technologiczną latarnią i wciąż tworzy świetne, masowo kupowane produkty. iPad to wciąż tablet numer jeden, a iPhone 5 bije rekordy popularności. Jobsa i jego stylu prowadzenia biznesu można nie lubić, ale chyba nie ma nikogo, kto kwestionowałby jego osiągnięcia.

A message from Tim Cook, Apple’s CEO.

Steve’s passing one year ago today was a sad and difficult time for all of us. I hope that today everyone will reflect on his extraordinary life and the many ways he made the world a better place.

One of the greatest gifts Steve gave to the world is Apple. No company has ever inspired such creativity or set such high standards for itself. Our values originated from Steve and his spirit will forever be the foundation of Apple. We share the great privilege and responsibility of carrying his legacy into the future.

I’m incredibly proud of the work we are doing, delivering products that our customers love and dreaming up new ones that will delight them down the road. It’s a wonderful tribute to Steve’s memory and everything he stood for.

- Tim

Steve Jobs odszedł rok temu. Apple pamięta, pamiętają też fani - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się