Barcelońskie targi przyniosły premiery nowych systemów operacyjnych, smartfonów, usług oraz innowacyjnych rozwiązań NFC. Wszystko to widzieli na własne oczy nasi koledzy z T-Mobile. Co zrobiło na nich wrażenie? Co zaskoczyła, a co zaimponowało? Dowiedzcie się!

18. edycja Mobile World Congress odbyła się w dniach 25-28 lutego. Impreza po raz kolejny była największą na świecie wystawą dla firm związanych z branżą telefonii komórkowej. Operatorzy, producenci urządzeń i dostawcy technologii prezentowali swoje najnowsze przedsięwzięcia. Dokładne podsumowanie tegorocznych MWC znajdziecie tutaj.

Do wątku MWC 2013 warto jeszcze powrócić by poznać opinie osób, które miały szczęści przebywać pod koniec lutego w Barcelonie i na własne oczy widzieli premiery i prezentacje nowych sprzętów i technologii.

Nowe systemy operacyjne i modele smartfonów

Zdaniem Andrzeja Gładkiego, Kierownika Działu Zarządzania Terminalami w T-Mobile, największe zainteresowanie gości targów wzbudziły nowe systemy operacyjne dla smartfonów i tabletów, które oficjalnie wyszły już z fazy eksperymentalnych do etapu wdrożenia na rynek. Na MWC 2013 pokazano systemy Mozilli Firefox OS, Ubuntu oraz Jolla Sailfish.

Zaprezentowana na MWC Nokia 301 z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom tradycyjnych telefonów komórkowych.

Branża mobilna zdominowana przez systemy Apple iOS oraz Android Google zdecydowanie domaga się zintensyfikowania konkurencji i urozmaicenia rynku. Okazuje się, że próbujący zdobyć coraz większą pozycję Windows Phone 8 oraz starający się wrócić „do łask” klientów BlackBerry 10 to za mało.

- Szczególnie Firefox OS wzbudził wielkie zainteresowanie, a olbrzymia konferencja prasowa Mozilli otwierająca kongres w niedzielę 24. lutego przykuła uwagę całej branży. Nowy system prezentowali między innymi CEO Mozilla Foundation Gary Kovacs, CEO Qualcomm Paul Jacobs oraz CEO Deutsche Telekom Rene Obermann. Dla nas, T-Mobile, ten sukces medialny jest szczególnie krzepiący, ponieważ grupa Deutsche Telekom oraz Telefonica, to pierwsi operatorzy na świecie którzy poparli nowy system już w ubiegłym roku. Co więcej, w Europie nowy system na pierwszym smartfonie zadebiutuje właśnie w T-Mobile już w połowie tego roku (dowiedz się więcej - wejdź tu!). Nie często zdarza się, aby być liderem na skalę światową - z dumą mówi Andrzej Gładki.

Podczas MWC 2013 zaprezentowano oczywiście premierowe modele słuchawek. Aktywna w tej kwestii była zwłaszcza Nokia. Fiński producent pokazał nowe Lumie: 520 i 720.
Pojawiła się także Nokia 301. - Telefon ten z pewnością zainteresuje wiele bardziej "konserwatywnych" osób tęskniących za klasycznymi modelami takimi jak E52 czy C5-00 - wyjaśnił Andrzej Gładki.

Pokazano także tablet Sony Xperia Z będący kompanem dla zaprezentowanego w styczniu smartfona Xperia Z. Charakteryzuje się niezwykle niską wagą i fenomenalnym designem. Smartfon Xperia Z jest już w naszej ofercie.

Bardzo ciekawe rozwiązanie podczas MWC zaprezentowała firma Assa Abloy. Jej rozwiązanie umożliwia zarządzanie kontrolą dostępu do pomieszczeń z wykorzystaniem kluczy umieszczonych na karcie SIM

emporiaCONNECT to telefon dedykowany dla innowacyjnej usługi emporiaME

Nowe usługi

Tomasz Skrzyniarz, Kierownik Działu Zakupu Terminali i Zarządzania Łańcuchem Dostaw w T-Mobile, podkreślił, że MWC to nie tylko sam hardware. - Można zaryzykować stwierdzenie, że w niedalekiej przyszłości producent sprzętu bez wyraźniej strategii związanej z wykorzystaniem urządzenia (system operacyjny, wszelkiego rodzaju „nakładki” wyróżniające go z tłumu, innowacyjne oprogramowanie, aplikacje etc.) jest skazany na porażkę - wyjaśnił Tomasz.
Jako ciekawe rozwiązania zaprezentowane podczas MWC 2013 wskazał m.in na  emporiaME. Usługa stanowi swoisty "pomost" pomiędzy pokoleniami. - Jak inaczej określić oprogramowanie, które umożliwia przekazywanie danych (zdjęcia, obsługa kalendarza – w tym np.: przypomnienie / potwierdzenie zażycia lekarstw, pomoc w obsłudze kontaktów) pomiędzy nowoczesnym smartfonami opartym na systemie operacyjnym iOS lub Android, a telefonem dla seniora EmporiaCONNECT? - opisuje Tomasz Skrzyniarz.

Rozwój NFC

Dużo działo się także w kwestii NFC, o którym bardzo dużo przydatnych informacji możecie znaleźć na naszej stronie.
Artur Karasiński, Ekspert T-Mobile, opowiedział nam, że uczestnicy tegorocznych targów mogli m.in. pobrać specjalną aplikację NFC Badge, dzięki której można było dostać się na teren targów dedykowanym wejściem, identyfikując się wyłącznie korzystając ze swojego telefonu NFC! Z tej opcji skorzystało ponad 10 tysięcy osób, co tylko potwierdza wzrost zainteresowania tą technologią.

- Naszą uwagę zwróciło ciekawe rozwiązanie zaprezentowane przez firmę Assa Abloy, umożliwiające zarządzaniem kontrolą dostępu do pomieszczeń z wykorzystaniem kluczy umieszczonych na karcie SIM. Inny, warty uwagi pomysł został oparty na tagach NFC przeznaczonych do przyczepienia na walizkę, plecak lub torbę, który umożliwia odnalezienie rzeczy zagubionych został zaprezentowany przez firmę tag-a-bag - powiedział Artur.

Po raz kolejny targi MWC potrafiły zaskoczyć gości nowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, które już niedługo będą na wyciągnięcie ręki dla wszystkich.

MWC 2013 oczami uczestników - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Według pewnej firmy badawczej Windows Phone już w 2015 roku będzie miał udziały w rynku większe niż system Apple’a.

Firma IHS Suppli przygotował prognozę rynku systemów mobilnych w ciągu najbliższych kilku lat. Zgodnie z nią Android, który w 2011 roku miał udział w rynku na poziomie ponad 47 proc., do 2015 roku poprawi go o ponad 10 proc.

Drugie miejsce, które obecnie należy do iOS-a Apple’a, przypadnie w udziale Windows Phone. Oczywiście to tylko prognozy, w których o miejscu decyduje dodatkowo jedna dziesiąta procenta, jednak najważniejszy jest sam trend zdobywania rynku przez Windows Phone.

Tabela pokazuje, jak będą się zmieniały udziały w rynku poszczególnych systemów operacyjnych.

Za popularyzację systemu Microsoftu odpowiadali dotychczas tacy producenci, jak Samsung czy HTC, teraz jednak na rynku pojawił się chociażby telefon ZTE Tania dedykowany płci pięknej no i oczywiście cały wachlarz modeli Nokia LumiaLumia 800 (która dostępna jest już dla klientów T-Mobile), Lumia 700, Lumia 900 (zaprezentowana na CES i przeznaczona na amerykański rynek) oraz Lumia 910, czyli europejski odpowiednik Lumii 900.

Według niedawnych szacunków Bloomberga, Nokia w ubiegłym roku sprzedała już 1,3 mln smartfonów z serii Lumia. Sam koncern nie potwierdza oficjalnie tych danych.

Źródło: mobilebusinessbriefing.com

W 2015 Windows Phone przegoni iOS? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Po spekulacjach czas na zderzenie z rzeczywistością. Samsung podjął decyzję o zakończeniu przygody z platformą Bada.

O tym, że system operacyjny Bada złoty okres ma już za sobą, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ostatnie smartfony z serii Wave trafiły na rynek jesienią 2011 roku, a platforma nie doczekała się niestety kolejnej odsłony. Wersja 2.0 pozostanie edycją finalną Bada OS.

Samsung Wave 3. Został zaprezentowany na targach IFA 2011 w Berlinie i jak się okazuje był ostatnim smartfonem z Badą

Badę jeszcze w  tym roku zastąpi Tizen, o którym więcej przeczytacie tutaj. W Barcelonie ten scenariusz potwierdził przedstawiciel Samsunga. Tizen ma być wstecz kompatybilny z aplikacjami stworzonymi dla Bada OS. Jest to ukłon w kierunku programistów, którzy umieścili swoje gry i programy w Samsung Apps.

Niestety, nie będzie żadnej aktualizacji oprogramowania w smartfonach Wave. Tizen nie wywodzi się bowiem bezpośrednio z Bada OS. Jest zupełnie nową platformą linuksową rozwijaną w oparciu o komponenty systemu MeeGo.

Smartfony z Tizen OS nie zostały oficjalnie zapowiedziane. Samsung w styczniu informował jedynie o planach wprowadzenia na rynek kilku urządzeń jeszcze w tym roku, ale jak na razie nie zdradził żadnych konkretnych szczegółów.

Fot. Samsung

Źródło: yonhapnews.co.kr

MWC 2013: Tizen zastąpi Bada OS - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Swoje smartfony z systemem mobilnym Mozilli zaprezentowały już Alcatel i ZTE. To nie koniec propozycji.

Podczas tegorocznego Mobile World Congress zobaczyliśmy dwie pierwsze słuchawki z Firefox OS – Alcatel One Touch Fire oraz ZTE Open. Obydwa niewielkie jak na dzisiejsze standardy – wyposażone w 3,5-calowe wyświetlacze - powinny przypaść do gustu tym, którzy zaczynają swoją przygodę ze smartfonami.

Tymczasem Firefox OS zainteresował także Sony. Japończycy przyznali, że pracują nad smartfonami z systemem, który może stać się alternatywą dla dominującego w tej chwili Androida.

Sony najwyraźniej nie chce się zmagać z nowym systemem samodzielnie. Na stronie developer.sonymobile.com można pobrać wersję testową. To gratka dla developerów, jednak OS może pobrać każdy. A nawet spróbować zainstalować je na modelu Sony Xperia E, który na rynku funkcjonuje naturalnie pod kontrolą Androida.

Oczywiście do eksperymentów z Firefox OS należy odblokować telefon, co wiąże się z utratą gwarancji. To, co udostępniło Sony, nie nadaje się do użytkowania na co dzień, jest raczej próbką możliwości nowego OS-a.

Na pierwsze przeznaczone do sprzedaży smartfony Sony z systemem Mozilli przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku. Jednak już w lato możecie spodziewać się w ofercie T-Mobile smartfona Alcatel One Touch Fire z systemem operacyjnym Firefox OS! Więcej o tym znajdziecie tutaj.

Miło nam poinformować, że już w lato T-Mobile zaoferuje wam Alcatel One Touch Fire z systemem operacyjnym Firefox OS! Polska będzie jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym ten telefon się pojawi. Jest to owoc współpracy pomiędzy Deutsche Telekom a Mozillą. Jesteśmy zaangażowani w rozwój i tworzenie nowego systemu Mozilli od samego początku, a więc od 2011 r.

Sony także zainteresowane Firefox OS (wideo) - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się