1. Udoskonalenia w wyszukiwaniu
Wraz z iOS 9 Apple zdecydowało się przywrócić wyszukiwarkę Spotlight, która wysuwa się z lewej strony ekranu po przesunięciu palcem w prawo. Nowa wyszukiwarka oferuje znacznie więcej możliwości niż wcześniej, a ponadto mocno integruje się z Siri. Znajdziemy tu sugestie asystenta głosowego. Ponadto Apple rozszerzyło możliwości wyszukiwania o nowe kategorie, jak informacje pogodowe czy wyniki imprez sportowych. Poza tym ekran Spotlight przebudowano i teraz jest on bardziej schludny.
2. Praca na podzielonym ekranie na iPadzie
Wraz z iOS 9 Apple wprowadziło funkcję, na którą użytkownicy iPadów musieli czekać lata. Mowa o możliwości pracy na podzielonym ekranie z dwiema aplikacjami jednocześnie. Rozwiązanie to dostępne jest tylko dla nowszych tabletów z systemem iOS i zapewnia zupełnie nowe możliwości z zakresu produktywności. Dla przykładu, na ekranie możemy mieć uruchomioną przeglądarkę Safari, a obok klienta Twittera. Innym przykładem są aplikacje z pakietu Microsoft Office, gdzie możemy uruchomić obok siebie Worda i PowerPointa. Możliwości z czasem będzie znacznie więcej.
3. Bardziej rozbudowane Notatki
Aplikacja Notatki to jedna z najważniejszych nowości z iOS 9. Do tej pory aplikacja była bardzo prosta i w zasadzie nie dorównywała do pięt takiemu Evernote, ale z nowym systemem to się zmieniło. Notatki w końcu doczekały się wsparcia dla list, gdzie można oznaczać wykonane zadania czy możliwości osadzania grafik. Ponadto Apple zapewnia pełną synchronizację notatek poprzez iCloud w połączeniu z innymi iUrządzeniami lub komputerami Mac z OS X El Capitan, który zostanie wydany 30 września.
4. Bardziej szczegółowe informacje o baterii
iOS 9 wprowadza oddzielną sekcję dla baterii, gdzie znajdziemy bardziej szczegółowe informacje. Wystarczy tylko udać się do Ustawienia i Bateria. Obok konkretnych aplikacji znajdują się informacje na temat zużycia na aktywnym ekranie, jak i w tle. Takich opcji do tej pory brakowało. Ponadto Apple zaszyło w tej sekcji nowy tryb oszczędzania energii (który może być automatycznie włączony w przypadku spadku energii akumulatora do 20% lub 10%). Jego aktywacja spowoduje zawieszenie wiele procesów wykonywanych w tle i znacząco wydłuży czas pracy iUrządzenia na niemal rozładowanym akumulatorze.
5. Nowości z zakresu Dysku iCloud
Wraz z iOS 9 Apple zwiększyło przestrzeń oferowaną w dysku iCloud, ale bez podnoszenia cen. Dla przykładu, za 0,99 euro/miesiąc teraz otrzymujemy 50 GB do wykorzystania, gdzie wcześniej było to tylko 20 GB. Ponadto w systemie pojawiła się dedykowana aplikacja - iCloud Drive, która pozwala nam uzyskiwać dostęp do przechowywanych plików, jak i nimi zarządzać.
6. Mniejsze aktualizacje
Po instalacji iOS 9 na pamięci flash iUrządzeń zwalniane jest około 1 GB przestrzeni. Docenią to przede wszystkim użytkownicy, którzy mają urządzenia z 8 lub 16 GB miejsca na dane. Ponadto przyszłe aktualizacje także będą mniejsze. Mało tego, bo jeśli zabraknie miejsca w trakcie instalacji, to iOS 9 usunie tymczasowo aplikacje (a w zasadzie przeniesie je do chmury iCloud), a potem je odtworzy - wraz z ustawieniami.
7. Siri nadal nie mówi po polsku, ale jest lepsza
Wraz z iOS 9 Siri doczekała się wielu udoskonaleń. Co prawda, asystent nadal nie mówi po polsku (możemy z nim rozmawiać w jednym z obsługiwanych języków, jak angielski), ale ekran asystenta został przeprojektowany i prezentuje się znacznie lepiej niż wcześniej i dodano obsługę dla użytkowników VoiceOver.
iOS 9 jest bezpłatną aktualizacją oprogramowania, którą można pobrać na następujące urządzenia:
- iPhone 4s, 5, 5s, 5c, 6 i 6 Plus;
- iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air , iPad Air 2 i wszystkie generacje iPada mini;
- iPod touch 5. lub 6. generacji.
Dostęp z zablokowanego ekranu
W iPhonie pracującym pod kontrolą systemu iOS 5 mamy błyskawiczny dostęp do aparatu cyfrowego już na poziomie zablokowanego ekranu. Wystarczy dwukrotnie wcisnąć przycisk Home, aby tuż obok suwaka odblokowującego pojawiła się ikona uruchamiająca cyfrówkę.
Obróbka zdjęć
W iOS 5 aplikacja Aparat została wyposażona w nowe funkcje. Gdy przeglądamy zdjęcia zrobione telefonem, wybierzmy przycisk Edycja. Na dolnym pasku wyświetlą się nowe funkcje: obracanie zdjęć, autokorekta, usuwanie efektu czerwonych oczu oraz zaawansowane kadrowanie.
Przycisk głośności jako spust migawki aparatu
Spust migawki aparatu cyfrowego można uruchomić w iOS 5 za pomocą przycisku głośności na obudowie (dokładnie chodzi o przycisk zwiększania głośności).
Robimy zdjęcie pilotem ze słuchawek
Jeśli używacie słuchawek Apple wyposażonych w pilota, możecie go wykorzystać w charakterze zdalnego spustu migawki aparatu cyfrowego iPhone’a. Tu ponownie wykorzystujemy do tego przycisk do zwiększania głośności.
Wygodny podgląd właśnie zrobionego zdjęcia
Po zrobieniu zdjęcia, gdy nadal jesteśmy w trybie aparatu fotograficznego, możemy je wygodnie podejrzeć. Wystarczy przesunąć palcem po ekranie w prawo, by wyświetlić ostatnio zrobione zdjęcie. By wrócić do trybu robienia zdjęć – przesuwamy palcem w lewo lub naciskamy niebieską ikonę aparatu fotograficznego.
Wygodny zoom w trybie robienia zdjęć
Będąc w trybie komponowania zdjęcia nie jesteśmy skazani na ekranowy suwak do powiększania. Wystarczy szczypnąć ekran, by przybliżyć, lub później oddalić fotografowany obiekt.
Przejście z trybu robienia zdjęc do przeglądu poprzednio wykonanych zdjęć - teraz dostępne bezpośrednio z aparatu, wystarczy przesunąć palcem w prawo
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
iOS 9 - przegląd najciekawszych nowości - opinie i komentarze (0)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.