Świat nowych technologii wkracza właśnie w zupełnie nową erę. Erę, w której wirtualna rzeczywistość – zwana też rzeczywistością rozszerzoną – zaczyna znajdować się na wyciągnięcie ręki każdego z nas. Wszystko dzięki konsumenckim okularom VR, które w świecie elektronicznej rozrywki zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę.

Wszystko wskazuje na to, że w branży IT rok 2016 upłynie m.in. właśnie pod znakiem wdrażania nowoczesnych rozwiązań z zakresu wirtualnej rzeczywistości. Chodzi o zupełnie nową kategorię gadżetów, dzięki którym będziemy mogli przenosić się do wirtualnych światów i eksplorować je w taki sposób, jak byśmy faktycznie byli w nich obecni. Ma to być możliwe dzięki tzw. okularom VR, czyli specjalnym goglom wyposażonym w stereoskopowe wyświetlacze, które we współpracy z komputerem czy smartfonem wygenerują cyfrowe światy tuż przed naszymi oczami.

Zobacz smartfony w e-sklepie T-Mobile

Faktem jest, że okulary rozszerzonej rzeczywistości wreszcie przestają być wyłącznie prototypowymi ciekawostkami i zaczynają stawać się produktami przeznaczonymi dla mas. Szlak przetarł przełomowy Oculus Rift, który zrobił prawdziwą furorę w serwisie crowdfundingowym Kickstarter, udowadniając tym samym, że tego typu sprzęt przyszłości może być zaliczany do kategorii elektroniki konsumenckiej. 

W ślad za Oculusem szybko poszli kolejni producenci elektroniki, którzy w ostatnim czasie pokazali światu własne przepisy na rozszerzoną rzeczywistość. Przedstawiamy najciekawsze z nich. 

Oculus Rift

To właśnie te okulary zapoczątkowały aktualny szał na wirtualną rzeczywistość. Prototyp Oculus Rifta został sfinansowany dzięki kampanii w serwisie crowdfundingowym Kickstarter. Zbiórka pieniędzy na pierwsze okulary VR z prawdziwego zdarzenia cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że twórcom udało się zebrać kwotę o ponad 1000 proc. wyższą od pierwotnie zakładanej. Projekt od początku wzbudzał na tyle dużo emocji, że w końcu zainteresował się nim sam Mark Zuckerberg, szef Facebooka, który postanowił przejąć firmę stojącą za Oculusem i zainwestować w jej dalszy rozwój. Pierwsza konsumencka wersja Oculus Rifta trafi na światowe rynki już w marcu tego roku. Okulary będzie można wykorzystać do grania w gry czy oglądania filmów, a w przyszłości… Kto wie, może staną się nawet nieodłącznym elementem naszej obecności na Facebooku czy w ogóle w internecie?

HTC Vive

Zupełnie nieoczekiwanie na największego konkurenta Oculusa wyrósł HTC Vive, czyli okulary VR, przygotowane przez znanego i cenionego producenta smartfonów, tajwańskie HTC, oraz firmę Valve, giganta branży gier komputerowych. HTC Vive to jednak nie tylko same okulary i dodatkowe kontrolery, ale również dwie bezprzewodowe kamery, które w połączeniu z 37 laserowymi czujnikami, znajdującymi się w goglach, pozwalają dokładnie śledzić nasze ruchy na powierzchni 4,5 metrów kwadratowych. Dzięki temu rozwiązaniu sprzęt od HTC oferuje możliwość swobodnego poruszania się po wirtualnej rzeczywistości. Przed oczami widzimy bowiem cyfrowy świat, po którym możemy się przespacerować.

Samsung Gear VR

Wirtualna rzeczywistość to dziedzina znajdująca się również w obszarze zainteresowań południowokoreańskiego giganta rynku elektroniki. Gear VR to sprzęt, który Samsung stworzył we współpracy z Oculusem, ale jednocześnie nie jest dla okularów Oculus Rift żadną konkurencją. Nie mamy tu bowiem do czynienia z pełnoprawnymi, naszpikowanymi elektroniką okularami, lecz swego rodzaju stelażem, który okularami VR staje się dopiero w połączeniu z niektórymi smartfonami Samsunga (Galaxy S6 i S6 Edge oraz Galaxy Note 4). Gear VR posiadają jedynie czujniki, które śledzą i przenoszą do gier ruchy głowy; obraz jest natomiast generowany i wyświetlany właśnie przy pomocy smartfonu. Minusem takiego rozwiązania są mniejsze możliwości obliczeniowe, plusem zaś – stosunkowo niska cena urządzenia, która w przypadku okularów Samsung Gear VR plasuje się w okolicach 600 złotych.

PlayStation VR

Wirtualną rzeczywistością zainteresowane jest również Sony, które chce przenieść do niej użytkowników swojej flagowej konsoli. Okulary PlayStation VR będą w pełni kompatybilne z PlayStation 4 i umożliwią głębsze zanurzenie się w świecie niektórych gier. Specyfikacja gadżetu jest dość przeciętna, ale wynika to z faktu, że Sony zamierza zainteresować nim jak największą liczbę osób. PlayStation VR mają być więc sprzętem stosunkowo niedrogim i dostępnym dla mas. W połączeniu z gigantyczną bazą użytkowników PS4 i wsparciem od producentów najlepszych gier mogą więc okazać się dużym sukcesem oraz przyczynić się do popularyzacji wirtualnej rzeczywistości.

Rzeczywistość wirtualna, czyli najciekawsze okulary VR - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Kazimierz
19-05-2016 - 11:57:56
Polecam sprawdzić okulary LEFANT VR 3D bardzo dobre jakościowo nawet lepsze od oculusa. Soczewki można regulować na 5 poziomach więc nie niszczy się wzrok przez okulary i co najważniejsze każdy telefon do nich pasuje
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się