04.02.2014

Telewizja na nowo

Wprawdzie internet nie zabił telewizji, jak wielu wróżyło, ale zmienił nasz sposób podejścia do tego medium i treści, które nam ono oferuje.

Zapewne część z was pamięta doskonale czasy, gdy do wyboru mieliśmy zaledwie kilka kanałów telewizyjnych i prawdziwie przełomowym rozwiązaniem była możliwość nagrywania na kasety magnetowidowe tego, co leciało na jednym z nich, i oglądanie w tym samym czasie oferty konkurencji. Ci, którzy tego nie pamiętają, mogliby wyśmiać takie „nieograniczone” możliwości konsumpcji treści, nawet jeśli dodamy do tego wypożyczalnie kaset wideo, ratujących życie w momentach, gdy ramówka dostarczała rozczarowań. Przyjrzyjmy się właśnie temu, czym jest ramówka telewizyjna i zobaczmy, czemu dla wielu użytkowników telewizji nie ma ona już takiego znaczenia jak kiedyś.

Mianem tym określa się układ programów, które są regularnie nadawane przez daną stację telewizyjną. I tak stali widzowie doskonale orientują się, o której godzinie mogą zobaczyć program telewizji śniadaniowej, informacyjny, a o której nowy odcinek serialu - na stałe wpisane w dzienny plan emisji. Ramówka tygodniowa wyznacza czas emisji programów, filmów czy seriali, które nie goszczą na antenie codziennie. Są także ramówki sezonowe. I tak nowe odcinki popularnych seriali czy programów debiutują na antenie telewizyjnej wiosną i jesienią, wówczas pojawiają się także zupełne nowości. W okresie karnawału czy wakacji możemy spodziewać się powtórek, czyli zdecydowanie mniej gorących pozycji.

Możliwość oglądania telewizji i zasobów serwisów VoD na różnych urządzeniach sprawia, że każdy członek rodziny może oglądać coś innego w tym samym czasie

Naturalnie ogromne znaczenie mają godziny emisji tego, co wchodzi w skład ramówki. Muszą być one dostosowane do oczekiwań odbiorców, do czynników socjologicznych. Godzina emisji dostosowana jest do trybu życia widzów, pory roku (która wpływa na sposób spędzania wolnego czasu), a także do godzin emisji na innych kanałach.

Widzowie coraz częściej sami decydują o tym, w jaki dzień i o jakiej godzinie będą oglądać film, ulubiony serial czy program. A pomocna jest w tym nie tylko możliwość nagrania wybranych wcześniej programów, nawet podczas naszej nieobecności w domu, ale przede wszystkim dostępność ciekawszych elementów ramówki telewizyjnej w internecie i w aplikacjach.

Serwisy VoD (video on demand), pozwalające oglądać ulubione tytuły w dowolnym czasie, zdobywały najpierw popularność na komputerach z dostępnem do internetu. Obecnie rodacy mają coraz więcej SmartTV. To telewizory, które można podłączyć do internetu, przeglądać na ich ekranie strony internetowe (aby wygodniej korzystać z wyszukiwarki można kupić klawiaturę jak do komputera). Inteligentne telewizory pozwalają także korzystać z aplikacji, wśród których znajdują się także te należące do serwisów VoD.

iplex to aplikacja wchodząca w skład T-Mobile MyBox, umożliwiająca oglądanie filmów na czterech ekranach

Te ostatnie oferują zarówno treści dostępne w ramówce, jak i wiele dodatkowych, których próżno szukać w klasycznej telewizji. Umożliwiają zatem obejrzenie w optymalnym czasie przegapionych odcinków ulubionych programów, ale także - oglądanie filmów fabularnych czy bajek – większości bez opłaty, w zamian za oglądanie reklam. Serwisy VoD to także swego rodzaju wypożyczalnie. W ich zasobach znajduje się wiele filmów, w tym nowości kinowych, które można obejrzeć za niewielką opłatą. Stanowi ona zazwyczaj ułamek ceny biletu do kina, a w ofercie serwisów VoD znajdziemy filmy, które dopiero zeszły z ekranów kin, czasem nie trafiły jeszcze na DVD czy BlueRay.

iplex to aplikacja, będąca jednym z Hitów T-Mobile MyBox. Użytkownicy mogą testować ją przez 30 dni za darmo, zanim zdecydują się płacić 7,90 zł miesięcznie. Ci, którzy zdecydują się na skorzystanie z nowych taryf T-Mobile z MyBox podczas przedłużania obecnej lub podpisania nowej umowy, mogą także testować iplex przez 30 dni bez opłat. W ciągu tego czasu muszą zdecydować, czy to będzie wybrana przez nich darmowa aplikacja.
Płatności za używanie aplikacji iplex w ramach T-Mobile MyBox doliczane są do rachunku T-Mobile lub też pobierane są ze środków, którymi użytkownicy usługi mix lub pre-paid doładowali telefony, więc nie wymagają posiadania karty kredytowej. To najprostsza i jednocześnie najbezpieczniejsza metoda płatności za aplikacje. Pobierz T-Mobile MyBox.

Jednak komputery i telewizory to nie jedyne urządzenia, na których możemy oglądać ofertę serwisów VoD. Czołowe z nich mają swoje aplikacje na smartfony i tablety, które coraz częściej służą nam do oglądania dłuższych materiałów wideo. Wszystko dzięki internetowi mobilnemu, który pozwala cieszyć się wideo z sieci niezależnie od miejsca czy czasu.

Jednym z serwisów VoD, który można oglądać na czterech różnych ekranach, jest iplex. Daje użytkownikom dostęp do bogatej kolekcji filmów, seriali oraz programów. Wśród pierwszych i drugich znajdziecie zarówno nowości, jak i lubiane kultowe pozycje. Korzystający z aplikacji iplex mogą zdecydować się na wersję z lektorem bądź z napisami, odtwarzać filmy od dowolnego momentu, tworzyć playlisty. Usługa daje dostęp do nieograniczonej ilości tytułów w miesiącu.

Możliwości współczesnych serwisów wideo na życzenie sprawiają, że coraz więcej użytkowników telewizji korzysta z niej jak z internetu. Czasem ogląda ramówkę, ale bardzo często sięga do aplikacji czy serwisów VoD, tworząc ramówkę dostosowaną do własnych preferencji i wolnego czasu.

Telewizja na nowo - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Niezależnie od tego, czy lubisz oglądać filmy na dużym, małym, czy jeszcze mniejszym ekranie, smartfon może być bardzo pomocny podczas wyboru odpowiedniego repertuaru.

A skoro już o repertuarze mowa, jeden z największych polskich portali internetowych oferuje użytkownikom smartfonów aplikację Repertuar Kin, która stanowi kompleksowe źródło informacji o filmach granych w pobliskich kinach. Dzięki niej dowiemy się, gdzie i w jakich godzinach można obejrzeć wybrany tytuł, a także poznamy jego szczegóły. Jego charakterystykę (opis i obsadę) uzupełniają materiały multimedialne w postaci zdjęć i trailerów. Kina, Filmy, Szukaj i Ustawienia – te cztery zakładki, umieszczone w górnej części ekranu, umożliwiają wygodne poruszanie po opcjach programu. W pierwszej znajdziemy listę kin w naszej miejscowości, druga zawiera listę seansów, trzecia umożliwia wyszukanie konkretnych tytułów, a czwarta zawiera opcje konfiguracyjne (ekran startowy, geolokalizacja, wybór miasta). Dużą zaletą programu jest łatwość przeglądania repertuaru na najbliższe 7 dni oraz szybki dostęp do danych teleadresowych kin. 

 Jeśli filmy wolimy oglądać w zaciszu domowym na ekranie telewizora, warto sprawdzić w mobilnej gazecie telewizyjnej, co oferują poszczególne stacje. Takich gazet do wyboru jest przynajmniej kilka, a wśród tych najbardziej wartościowych znowu należy wymienić produkty portali internetowych, tj. Program TV, Programoid i Telemagazyn. Wszystkie umożliwiają dostęp do szerokiej gamy polskich i zagranicznych programów, z których można wydzielić tylko te „Ulubione”, by później móc je szybko przeglądać. Ale gdzie tu przewaga nad zwykłą gazetą telewizyjną? Opisy i przypomnienia – to siła mobilnych aplikacji. Szczegółowa charakterystyka programu dostępna jest przy niemal każdej pozycji, a nie tylko tych wybranych, natomiast dzięki przypomnieniom nigdy nie przegapimy ulubionego programu – programy korzystają ze swoich systemów powiadomień lub integrują się z kalendarzem.

Jeśli ekran wciąż jest za duży, może wystarczy tylko ten 10-calowy, a nawet jeszcze mniejszy? Na smartfonach i tabletach również można oglądać telewizję dzięki specjalnym aplikacjom, ale z reguły odbywa się to w trybie VOD, czyli wideo na żądanie. Wyjątek stanowi tutaj ipla, która, poza możliwością oglądania wybranych materiałów, oferuje także dostęp do kilku kanałów z telewizją na żywo. Wszystkie duże stacje dysponują dedykowanymi aplikacjami dla urządzeń z iOS i Android. Mamy więc tvp.pl, tvn player i właśnie ipla (z ofertą Polsatu). Ta pierwsza umożliwia dodatkowo odczyt treści z kanału informacyjnego. Niezależnie od programu i jakości transmisji, trzeba liczyć się z wysokim poziomem zużycia transferu danych, więc jeśli nie mamy dostępu do sieci bezprzewodowej, warto zaopatrzyć się w wygodny pakiet internetowy.

Na dużym i małym ekranie - repertuar filmów na Androidzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Najnowszy smartfon Finów został wyposażony w matrycę drugiej generacji o rozdzielczości aż 41 pikseli. Jak wygląda reszta specyfikacji?

Nokia Lumia 1020 została wyposażona w 4,5-calowy wyświetlacz ClearBlack AMOLED o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli (332 ppi), pokryty Gorilla Glass 3. Ma on tryb wysokiej jasności, zapewnia czytelność w świetle słonecznym. Za wydajność smartfonu odpowiada dwurdzeniowy procesor Qulacomm Snapdragon S4 o częstotliwości taktowania 1,5 GHz z układem graficznym Adreno 225, wspierany przez 2 GB pamięci RAM. Nad całością czuwa naturalnie Windows Phone 8.

Pamięć wewnętrzna smartfonu to 32 GB (bez możliwości rozszerzenia) oraz dodatkowe bezpłatne 7 GB w chmurze Microsoftu – SkyDrive. Aparat główny ma matrycę PureView o rozdzielczości 41 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu, sześcioma obiektywami fizycznymi, ksenonową lampą błyskową do zdjęć oraz lampą błyskową LED do wideo. Układ optyczny dostarczyła firma ZEISS. Rozdzielczość to 7712 x 5360.

Aparat zawiera także aplikację Nokia Pro Camera, której interfejs przejrzyście pokazuje, jaki wpływ ma konkretne ustawienie na finalne zdjęcie lub nagranie wideo. Umożliwia także edytowanie i udostępnianie zdjęć. Dzięki niej można zrobić jednocześnie zdjęcia o wysokiej rozdzielczości 38 megapikseli do edycji bez ograniczeń oraz 5-megapikselową wersję do udostępniania w serwisach społecznościowych. Aparat na przedniej części obudowy ma rozdzielczość 1,2 Mpix.

Nokia Lumia 1020 będzie dostępna w trzech kolorach: czarnym, białym oraz żółtym

Smartfon rejestruje wyraźny obraz wideo z dźwiękiem stereo nawet na najgłośniejszych koncertach. Umożliwia to funkcja Nokia Rich Recording, która obsługuje 6 razy głośniejszy dźwięk niż standardowe mikrofony stosowane w smartfonach.

Firma Hipstamatic zaprezentowała dostępną tylko w smartfonie Nokia Lumia 1020 aplikację Oggl PRO, która oferuje społeczności użytkowników najbardziej zaawansowane funkcje sterowania aparatem smartfonu. Zapowiedziano również udostępnienie na platformie Windows Phone popularnych aplikacji Path i Flipboard.

Tak wygląda przykładowe zdjęcie zrobione smartfonem Nokia Lumia 1020

Najnowsze udoskonalenia funkcji LiveSight w usłudze HERE Maps ułatwią wkrótce poznawanie okolicy i miejsc, w których warto zrobić zdjęcia. Użytkownicy smartfonu Nokia Lumia 1020 mogą także korzystać z usługi Nokia Muzyka bez reklam i abonamentu.

Smartfon Nokia Lumia 1020 będzie dostępny w kolorze żółtym, białym i czarnym. Bateria ma pojemność 2000 mAh i pozwala na 384 godziny czuwania, około 19 (2G) lub około 13 (3G) pracy, do 63 godzin słuchania muzyki. Wymiary obudowy wynoszą 130,4 x 71,4 x 10,4 mm, a całość waży 158 gramów. Nie zabrakło także Wi-Fi, microUSB, USB OTG, radia FM z RDS, A-GSP z GLONASS.

Źródło: Nokia, GSMArena

Nokia Lumia 1020 – zoom stworzony na nowo - opinie i komentarze (4)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

januszkii
30-08-2013 - 09:26:05
właśnie kończy mi się umowa i moze już coś wiadomo na temat wprowadzenia tego modelu do waszej oferty
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
30-08-2013 - 16:57:56
januszkii, jest szansa na pojawienie się tego telefonu w IV kwartale 2013 r. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
skorpion2711
17-07-2013 - 23:16:21
czy operator ma w planach wprowadzenie tego modelu do swojej oferty?
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
18-07-2013 - 17:18:15
Jeszcze jest niestety za wcześnie abyśmy mogli odpowiedzieć na Twoje pytanie. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wiadomości tekstowe wciąż stanowią jedną z najpopularniejszych form komunikacji. Warto więc zadbać o swoją wygodę w odczytywaniu i komponowaniu krótkich SMS-ów. Warto zainstalować Textra SMS.

0

Ocena autora

Trochę wbrew prognozom SMS-y nie wymarły, a wręcz przeciwnie – mają się bardzo dobrze. Chętnie dzielimy się krótkimi tekstami ze swoimi bliskimi, a dzięki Textra SMS będziemy robić to nie tylko chętniej, ale też wygodniej i efektywniej. Jest szybko, ładnie i funkcjonalnie – czy można chcieć czegoś więcej? Na pewno można, ale trudno znaleźć dla tej aplikacji godnego rywala w sklepie Google Play.

W mobilnym świecie zapanowała mowa na "płaski interfejs", a Textra SMS idealnie wpasowuje się w ten trend. Jego twórcy chwalą się, że to pierwszy menedżer wiadomości bazujący na – wdrożonym przez Google - interfejsie w stylu „material design”. Doskonale wykorzystali oni dostępne narzędzia, publikując najlepszą aplikację do obsługi wiadomości SMS i MMS. Najlepszą i kropka.

-> Wybierz pakiet SMS-ów najlepszy dla Ciebie! 

-> Aplikacja Centrallo - Twoje życie zorganizowane 

Textra SMS szybko się uruchamia i równie szybko reaguje na polecenia, a pod względem oprawy graficznej jest wręcz bezkonkurencyjny. Lista wiadomości nie odbiega od znanych standardów – obok miniatury zdjęcia przy każdej wiadomości zobaczymy nazwę nadawcy i pierwszy wers SMS-a. Aby utworzyć nową wiadomość należy kliknąć w okrągły przycisk z ikoną „plusa”, który pojawia się gdy przewijamy listę ku dolnej krawędzi ekranu (chcąc dostać się do najnowszych SMS-ów), a znika, gdy przerzucamy starsze wiadomości. Przytrzymując palec na wybranej konwersacji możemy zaznaczyć te do usunięcia lub wyciszenia powiadomień. Dzięki tej drugiej opcji unikniemy natrętnych powiadomień. 

Textra SMS

Jeśli szukamy konkretnej treści, możemy skorzystać z lupy umieszczonej na górnym pasku funkcyjnym, by przenieść się do okna wyszukiwarki. W niej każda litera będzie na bieżąco aktualizowała wyniki, prezentując pasujące treści. I ten element został świetnie zoptymalizowany, bowiem na wyniki nie trzeba czekać nawet jednej sekundy.

-> Pobierz aplikację! Jej koszt dodaj do swojego rachunku! 

-> Test: HTC Desire 510 - przyjemny średniak

O nowych wiadomościach możemy być powiadamiani przy pomocy pływających okienek, w których do dyspozycji otrzymamy całą historię korespondencji prowadzonej z daną osobą. Podobne okienko zobaczymy, chcąc napisać nowego SMS-a z poziomu opcji wyświetlanej w panelu powiadomień. Dzięki temu nie trzeba sięgać do listy aplikacji czy wracać do pulpitu głównego – można skorzystać z tzw. szybkiej wiadomości, dzięki której można napisać i wysłać wiadomość z dowolnego miejsca w systemie.

Jeśli nie odpowiada nam kolorystyka aplikacji, możemy ją dostosować w opcjach konfiguracyjnych. Tam zmienimy nie tylko ogólny motyw z ciemnego na jasny, ale także ustawimy kolor akcentów graficznych – do dyspozycji mamy kilkanaście różnych barw. Program pozwala również na zarządzanie powiadomieniami, włączenie/wyłączenie szybkiej wiadomości, a także – co dla nas bardzo ważne – wyłączenie polskich „ogonków” w SMS-ach, dzięki czemu znaki diakrytyczne zostaną zastąpione tymi niekodowanymi (np. zamiast „żołądź”, będzie „zoladz”), a maksymalna długość SMS-a nie skróci się do 70 znaków. 

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Textra SMS – odkryj SMS-y na nowo - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się