Koniec roku to czas podsumowań. Mijający właśnie rok 2015 obfitował w wiele ciekawych gier dla iPhone'a, iPada oraz nowego urządzenia w portfolio produktów Apple - Apple TV. Zobaczcie, co ciekawego pojawiło się w App Store w ostatnich dwunastu miesiącach.

Does Not Commute (iOS, tvOS)

Does Not Commute to gra, która z pewnością w jakimś stopniu inspirowana była szkoleniowymi planami sytuacyjnymi, jakie wykorzystywane są na kursach i egzaminach na prawo jazdy. Gracz ma za zadanie przeprowadzić przez coraz bardziej ruchliwe miasto poszczególne samochody czy inne pojazdy. Za każdym razem do ruchu włączają się te, którymi wcześniej kierował, pokonując z dokładnie taką samą szybkością taką samą trasę. Z każdym przeprowadzonym z punktu A do punktu B pojazdem tłok na ulicach, jak i poziom trudności rośnie. Wspomnieć przy tym wypada, że czas na pokonanie poszczególnych etapów jest ograniczony.

Alto's Adventure (iOS) cena: 0,99 euro

Wśród casualowych gier, które nie wymagają super realistycznej grafiki wysokiej rozdzielczości i rozbudowanej fabuły wspomnieć wypada tytuł Alto's Adventure. To piękna gra polegająca na niekończącym się zjeździe na desce w pogoni za zbiegłymi z zagrody lamami. Na drodze pasterza ścigającego swoje zbiegłe lamy czają się różnego rodzaju niebezpieczeństwa, od przepaści, przez wystające ze śniegu skały po  goniących go górskich rozbójników. Ważnym elementem w grze są akrobacje wykonywane podczas skoków na snowboardzie.

Fallout Shelter (iOS)

Przy okazji wydania na konsole i komputery PC czwartej części kultowego Fallouta na smartfony i tablety z iOS i Androidem trafiła prosta gra strategiczna typu sim Fallout Shelter. Gracz zarządza w niej schronem przeciwatomowym i dba o jego mieszkańców. Jego zadaniem będzie budowa nowych pomieszczeń o różnym przeznaczeniu: sypialni (które sprzyjają prokreacji), stołówek, stacji filtrów, elektrowni, składów broni i laboratoriów. Wraz z rozbudową schronu i rosnącej liczby jego mieszkańców zapotrzebowanie na wodę, energię elektryczną i pożywienie rośnie. Trzeba też chronić większej liczby pomieszczeń, co wymaga większej ilości broni.

This War Of Mine (iOS) cena: 14,99 euro

To jedna z ciekawszych gier dla iOS, jakie ukazały się w mijającym roku, określana mianem "dark simsów". W pewnym stopniu podejmuje ona temat podobny do wspomnianej wyżej gry Fallout Shelter, choć robi to w zupełnie inny, mroczny i przerażający charakter. This War Of Mine to gra o przetrwanie w ogarniętym wojną domową mieście. Zadaniem gracza jest kierowanie grupką ludzi, zamieszkujących zrujnowany dom, którzy codziennie muszą walczyć o pożywienie, opał, lekarstwa i inne rzeczy potrzebne im do egzystencji w ogarniętym walkami mieście, pełnym podobnych desperatów i żołnierzy maruderów, pozbawionych jakiejkolwiek moralności. 

Xenowerk (iOS, tvOS) cena: 0,99 euro

Fani filmu "Obcy. Decydujące Starcie" będą z pewnością zadowoleni. W grze Xenowerk gracz wciela się w postać żołnierza, którego zadaniem jest oczyszczenie podziemnego laboratorium z form życia przypominających obcych z wspomnianego filmu. Są więc niewielkie, bestie wylęgające się z jaj, większe strzelające żrącą galaretą oraz ogromne potwory z wielkim otworem gębowym zamiast głowy. Na gracza czeka wiele rodzajów broni i 50 poziomów pełnych obcych do wyeliminowania. 

Najlepsze gry 2015 roku dla iOS i Apple TV - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Za nami premiera iOS 9, który w postaci aktualizacji dostępny jest dla iPhone'ów (od modelu 4s), iPadów (od 2. generacji wzwyż) oraz iPodów touch 5. i 6. generacji. Co nowego wprowadza iOS 9? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

1. Udoskonalenia w wyszukiwaniu

Wraz z iOS 9 Apple zdecydowało się przywrócić wyszukiwarkę Spotlight, która wysuwa się z lewej strony ekranu po przesunięciu palcem w prawo. Nowa wyszukiwarka oferuje znacznie więcej możliwości niż wcześniej, a ponadto mocno integruje się z Siri. Znajdziemy tu sugestie asystenta głosowego. Ponadto Apple rozszerzyło możliwości wyszukiwania o nowe kategorie, jak informacje pogodowe czy wyniki imprez sportowych. Poza tym ekran Spotlight przebudowano i teraz jest on bardziej schludny.

2. Praca na podzielonym ekranie na iPadzie

Wraz z iOS 9 Apple wprowadziło funkcję, na którą użytkownicy iPadów musieli czekać lata. Mowa o możliwości pracy na podzielonym ekranie z dwiema aplikacjami jednocześnie. Rozwiązanie to dostępne jest tylko dla nowszych tabletów z systemem iOS i zapewnia zupełnie nowe możliwości z zakresu produktywności. Dla przykładu, na ekranie możemy mieć uruchomioną przeglądarkę Safari, a obok klienta Twittera. Innym przykładem są aplikacje z pakietu Microsoft Office, gdzie możemy uruchomić obok siebie Worda i PowerPointa. Możliwości z czasem będzie znacznie więcej.

3. Bardziej rozbudowane Notatki

Aplikacja Notatki to jedna z najważniejszych nowości z iOS 9. Do tej pory aplikacja była bardzo prosta i w zasadzie nie dorównywała do pięt takiemu Evernote, ale z nowym systemem to się zmieniło. Notatki w końcu doczekały się wsparcia dla list, gdzie można oznaczać wykonane zadania czy możliwości osadzania grafik. Ponadto Apple zapewnia pełną synchronizację notatek poprzez iCloud w połączeniu z innymi iUrządzeniami lub komputerami Mac z OS X El Capitan, który zostanie wydany 30 września.

4. Bardziej szczegółowe informacje o baterii

iOS 9 wprowadza oddzielną sekcję dla baterii, gdzie znajdziemy bardziej szczegółowe informacje. Wystarczy tylko udać się do Ustawienia i Bateria. Obok konkretnych aplikacji znajdują się informacje na temat zużycia na aktywnym ekranie, jak i w tle. Takich opcji do tej pory brakowało. Ponadto Apple zaszyło w tej sekcji nowy tryb oszczędzania energii (który może być automatycznie włączony w przypadku spadku energii akumulatora do 20% lub 10%). Jego aktywacja spowoduje zawieszenie wiele procesów wykonywanych w tle i znacząco wydłuży czas pracy iUrządzenia na niemal rozładowanym akumulatorze.

5. Nowości z zakresu Dysku iCloud

Wraz z iOS 9 Apple zwiększyło przestrzeń oferowaną w dysku iCloud, ale bez podnoszenia cen. Dla przykładu, za 0,99 euro/miesiąc teraz otrzymujemy 50 GB do wykorzystania, gdzie wcześniej było to tylko 20 GB. Ponadto w systemie pojawiła się dedykowana aplikacja  - iCloud Drive, która pozwala nam uzyskiwać dostęp do przechowywanych plików, jak i nimi zarządzać.

6. Mniejsze aktualizacje

Po instalacji iOS 9 na pamięci flash iUrządzeń zwalniane jest około 1 GB przestrzeni. Docenią to przede wszystkim użytkownicy, którzy mają urządzenia z 8 lub 16 GB miejsca na dane. Ponadto przyszłe aktualizacje także będą mniejsze. Mało tego, bo jeśli zabraknie miejsca w trakcie instalacji, to iOS 9 usunie tymczasowo aplikacje (a w zasadzie przeniesie je do chmury iCloud), a potem je odtworzy - wraz z ustawieniami.

7. Siri nadal nie mówi po polsku, ale jest lepsza

Wraz z iOS 9 Siri doczekała się wielu udoskonaleń. Co prawda, asystent nadal nie mówi po polsku (możemy z nim rozmawiać w jednym z obsługiwanych języków, jak angielski), ale ekran asystenta został przeprojektowany i prezentuje się znacznie lepiej niż wcześniej i dodano obsługę dla użytkowników VoiceOver.

iOS 9 jest bezpłatną aktualizacją oprogramowania, którą można pobrać na następujące urządzenia:

- iPhone 4s, 5, 5s, 5c, 6 i 6 Plus;

- iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air , iPad Air 2 i wszystkie generacje iPada mini;

- iPod touch 5. lub 6. generacji.

iOS 9 - przegląd najciekawszych nowości - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się