Nowe technologie z dnia na dzień zmieniają kształt otaczającej nas rzeczywistości i wprowadzają wiele istotnych zmian do codziennego życia. Choćbyśmy bardzo chcieli, już przed tym nie uciekniemy, ale przecież nie ma takiej potrzeby, skoro w zdecydowanej większości przypadków nowe technologie po prostu ułatwiają nasze życie i czynią je dużo wygodniejszym.

Współczesne komputery, smartfony czy tablety nie tylko bawią, ale również uczą, wykorzystując do tego coraz powszechniejszy dostęp do bezprzewodowego internetu. Dotyczy to praktycznie każdej grupy wiekowej: od dzieci w wieku przedszkolnym, przez gimnazjalistów, licealistów i studentów, aż po osoby, które swoją ścieżkę edukacji już co prawda zakończyły, ale technologie nadal pomagają im w poszerzaniu wiedzy i doskonaleniu umiejętności.

Od komputera do smartfonu - technologiczna ewolucja

Jeszcze nie tak dawno temu - w czasach, które większość z nas powinna całkiem dobrze pamiętać - komputery służyły głównie do rozrywki. Narodziny internetu i dynamiczny rozwój technologii sprawiły jednak, że zakres możliwości oferowanych przez nowoczesne urządzenia znacząco się poszerzył. Na wyciągnięcie ręki i często za darmo dostępne są rozmaite programy czy narzędzia, przy pomocy których osoby w każdym wieku mogą w prosty i wygodny sposób powiększać zakres swojej wiedzy. Jeszcze niedawno na zajęcia zabierało się laptopa i trzeba było przy tym liczyć na dostęp do darmowego WiFi w szkole czy na uczelni. Dziś nowoczesny komputer, zwany smartfonem lub tabletem, nosimy w kieszeni bądź plecaku, a stały i bezprzewodowy dostęp do szybkiego internetu praktycznie z dnia na dzień stał się czymś powszechnym. Taki rozwój sytuacji otworzył nowe furtki w wielu różnych dziedzinach życia. Również w edukacji.

Dziś w przeciętnym smartfonie, mieszczącym się w kieszeni spodni, topowi producenci tacy jak Samsung, Sony czy Apple umieszczają podzespoły wielokrotnie wydajniejsze od tych, które jeszcze kilka lat temu znajdowały się w komputerach stojących w naszych domach. To musiało stworzyć nowe możliwości w zakresie dostępu do informacji i wiedzy. Dodatkowo, niewielkie gabaryty urządzeń takich jak tablet czy właśnie smartfon sprawiają, że możemy mieć je zawsze przy sobie, a to z kolei pozwala na korzystanie z nich w dowolnym momencie podczas pobytu w szkole czy na uczelni.

Warto jeszcze zaznaczyć, że zmieniają się również komputery. Niezwykle popularne robią się komputery typu "All-in-One", których reprezentantem jest chociażby Lenovo C470. W takim urządzeniu płyta główna i inne podzespoły znajdują się bezpośrednio za monitorem, co gwarantuje oszczędność miejsca na biurku. Dzięki temu takie komputery idealnie nadają się do domowej rozrywki i nauki. Komputery "All-in-one" sprawdzają się przy korzystaniu z multimediów i przeglądaniu stron WWW.  Od 18 sierpnia Lenovo C470 będzie w naszej ofercie w zestawie wraz z siedmiocalowym tabletem WiFi oraz routerem Wi-Fi w pakiecie za złotówkę. Więcej tutaj.

Wielka moc ukryta w aplikacjach

Kupując smartfon, taki jak na przykład Samsung Galaxy S5, HTC One czy iPhone 5s, albo tablet pokroju iPada Air, Sony Xperii Z2 czy jednego z nowych modeli od Samsunga, już na samym starcie otrzymujemy dostęp do podstawowych narzędzi, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w codziennej edukacji. Wirtualne notatniki, kalkulatory czy kalendarze skutecznie odciążają plecak ucznia lub studenta, bo znajdują się na standardowym wyposażeniu niemalże każdego smartfonu czy tabletu. Prawdziwą kopalnią wiedzy oraz narzędzi służących nauce są jednak dodatkowe programy, czekające na pobranie z wirtualnych sklepików z aplikacjami, takich jak Google Play (Android), App Store (iPhone, iPad) czy chociażby Windows Phone Store (Windows Phone). Czekają tam na nas tysiące przydatnych programów z wielu kategorii, wśród których bez problemu znajdziemy również te poświęcone edukacji. Za te najbardziej dopracowane i rozbudowane aplikacje trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu, w porywach do kilkudziesięciu złotych, ale z drugiej strony we wspomnianych sklepach nie brakuje też setek czy nawet tysięcy dobrych jakościowo pozycji, które są dostępne całkowicie za darmo dla użytkowników urządzeń pracujących pod kontrolą wymienionych wcześniej systemów operacyjnych.

Lenovo C470 - komputer typu "All-in-one" jest w naszej ofercie w Mega Zestawie Multimedialnym.

Na rewolucję w zakresie powszechniejszego wykorzystania nowych technologii w edukacji jest jeszcze trochę za wcześnie, ale już teraz zdecydowanie warto zacząć oswajać siebie i swoje dzieci z faktem, iż zadaniem urządzeń takich jak smartfony i tablety jest nie tylko dostarczanie rozrywki, ale również umożliwianie zdobywania wiedzy w możliwie jak najatrakcyjniejszy sposób.

Z jakiego typu aplikacji może skorzystać uczeń bądź student? Jak już zdążyliśmy zauważyć, zdecydowanie jest w czym przebierać. W wersjach na smartfony i tablety dostępne są pełnoprawne pakiety biurowe, takie jak na przykład Microsoft Office czy pakiet iWork od Apple. Natywny kalkulator matematyczny można wymienić na znacznie bardziej rozbudowany i wyposażony w wiele zaawansowanych funkcji. To samo tyczy się kalendarza i notatnika, nie brakuje bowiem przemyślanych aplikacji dedykowanym studentom, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by przypominać im o zajęciach, terminach klasówek i egzaminów, czy chociażby konieczności odrobienia pracy domowej. Co więcej, niektóre z nich (np. aplikacje Evernote i inClass) pozwalają nawet na szybkie i wygodne gromadzenie w pamięci urządzenia wszelkiego rodzaju notatek, i to nie tylko tych tekstowych, ale również w formie plików audio i wideo. Nawet planu lekcji nie trzeba mieć już w formie papierowej, bo istnieje cała masa aplikacji, które pozwalają trzymać go urządzeniu mobilnym. A gdy trzeba będzie szybko przetłumaczyć jakieś obce słówko bądź fragment tekstu, to pomoże w tym jeden z mobilnych tłumaczy, na przykład ten dostarczany przez Google, który również występuje w formie aplikacji mobilnej. Z kolei odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania udzieli największa internetowa encyklopedia, czyli Wikipedia, naturalnie również posiadająca własną aplikację mobilną.

To wszystko to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Istnieją bowiem znacznie bardziej specjalistyczne aplikacje edukacyjne, ukierunkowane na utrwalanie wiedzy z konkretnych dziedzin czy przedmiotów. Przykładowo, iMathematics to prawdziwe kompendium wiedzy matematycznej, zawierające wzory, definicje i teorie z wielu różnych dziedzin królowej nauk (arytmetyka, algebra, geometria itd.). Jest też rewelacyjny atlas geograficzny od National Geographic, który żmudnemu studiowaniu geografii nadaje atrakcyjnego, multimedialnego charakteru. Fizyka, chemia, biologia oraz historia - z myślą o wszystkich tych przedmiotach powstały setki aplikacji mobilnych. Czasem lepszych, czasem gorszych, ale w znakomitej większości przypadków - praktycznych i przydatnych podczas zajęć w szkole czy na uczelni.

Świetną sprawą są też rozmaite kursy językowe. W sklepach z aplikacjami jest ich naprawdę wiele, ale spośród nich zdecydowanie wyróżnia się popularny i wyjątkowo skuteczny SuperMemo (dostępny w usłudze T-Mobile MyBox), bazujący na nowatorskich i zaawansowanych metodach nauczania i późniejszego utrwalania już zdobytej wiedzy z obcego języka. Prawdziwym fenomenem okazała się również oficjalna aplikacja serwisu internetowego Zadane.pl, która umożliwia wymianę wiedzy pomiędzy użytkownikami, a ze względu na swój atrakcyjny, społecznościowy charakter okazała się prawdziwym hitem wśród użytkowników.

Tablet coraz częściej służy najmłodszym jako ważna pomoc w nauce.

Audioteka to aplikacja oferująca szeroki dostęp do lektur szkolnych, których słuchać można na smartfoanch i tabletach

Jeśli zaś chodzi o lektury szkolne, to w tym aspekcie smartfon i tablet również mogą okazać się bardzo przydatnymi narzędziami. Można je wykorzystać do tego na co najmniej dwa sposoby: do czytania książek w formie elektronicznej (czyli e-booków), bądź też słuchania tak zwanych audiobooków, czyli specjalnych nagrań, w których treść danej książki jest czytana przez lektora. Pokaźny zestaw audiobooków - w tym również lektur szkolnych i ich skrótowych opracowań - oferuje serwis Audioteka.pl, z którego na smartfonie czy tablecie można korzystać w formie aplikacji mobilnej (dostępnej w usłudze T-Mobile MyBox).

Nauka poprzez zabawę, czyli aplikacje dla dzieci

W ofercie wirtualnych sklepików z aplikacjami nie brakuje również pozycji kierowanych do dzieci. Większość z nich łączy walory rozrywkowe i edukacyjne, tym samym oferując pociechom atrakcyjną formę poznawania podstaw języka polskiego i uczenia się matematyki, a także wyrabiają zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Ma to same plusy, oczywiście pod warunkiem, że rodzic potrafi w sposób odpowiedzialny wydzielić swojemu dziecku odpowiednią ilość czasu, jaką w ciągu dnia może ono spędzić na zabawie ze smartfonem lub tabletem.  

Nowe technologie to przyszłość edukacji

Eksperci nie mają złudzeń: by skutecznie i naturalnie zachęcać kolejne pokolenia do zdobywania cennej i praktycznej wiedzy, konieczne jest włączenie do tego procesu nowych technologii, które stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Zwłaszcza codzienności ludzi młodych, a to właśnie w ich przypadku tradycyjny model nauczania z roku na rok przynosi, niestety, coraz gorsze efekty. Na rewolucję w zakresie powszechniejszego wykorzystania nowych technologii w edukacji jest jeszcze trochę za wcześnie, ale już teraz zdecydowanie warto zacząć oswajać siebie i swoje dzieci z faktem, iż zadaniem urządzeń takich jak smartfony i tablety jest nie tylko dostarczanie rozrywki, ale również umożliwianie zdobywania wiedzy w możliwie jak najatrakcyjniejszy sposób. Zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do internetu, który otworzył przed nami nieograniczone możliwości dostępu do informacji. Powinniśmy być tego świadomi i potrafić to wykorzystać.

Wykorzystanie nowych technologii w edukacji - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Oprócz Galaxy S4 mini, o którym wiadomo od dawna, będzie także coś dla ekstremalnych użytkowników.

Sprzedaż najnowszego flagowca Koreańczyków trwa w najlepsze i nie wykluczone, że w najbliższym czasie poznamy pierwsze wyniki sprzedaży, które powinny być rekordowe w porównaniu z wynikami poprzednich topowych smartfonów Samsunga.

Tymczasem przybywa plotek na temat trzech kolejnych wariantów Samsunga Galaxy S 4. O Galaxy S4 Zoom już pisaliśmy i wówczas podaliśmy informację, że pojawi się on w czerwcu lub w lipcu. Najnowsze informacje, do których dotarł serwis Sammobile, są bardziej optymistyczne – okazuje się, że oficjalnej prezentacji możemy spodziewać się pod koniec maja.

Wówczas powinniśmy zobaczyć także Samsunga Galaxy S4 mini oraz Galaxy S4 Active.

Pierwszy z nich ma posiadać 4,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 960 x 540 pikseli, dwurdzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1,6 GHz, wspierany przez 1 GB pamięci RAM w wersji Dual SIM oraz czterordzeniowy procesor w wersji na jedną kartę SIM. Będzie także 8-megapikselowy aparat, Wi-Fi, A-GPS, Android 4.2. Smartfon będzie dostępny w dwóch kolorach: czarnym i białym.

Cechą charakterystyczną Samsunga Galaxy S4 Active będzie odporność na kurz oraz wodę, zaś specyfikacja ma pozostać taka jak w podstawowej wersji Galaxy S4.

Źródło: Sammobile

<p><em>Samsung Galaxy S4 - zobacz naszą wideo-recenzję!</em></p>

Samsung Galaxy S4: trzy nowe warianty w maju - opinie i komentarze (17)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

U2_G
04-01-2014 - 15:55:23
Umowa kończy mi się za dwa tygodnie, interesuje mnie tylko i wyłącznie Galaxy S4 mini, z tego co widzę miał się pojawić w zeszłym roku, a nie pojawił się, w tym miesiącu również jest obiecany. Skoro już obiecujecie to dotrzymujcie słowa, bo będę musiał zmienić operatora.
  (0)
Odpowiedz
beta
04-01-2014 - 00:12:35
Od września, a później od października br. piszecie mili państwo z szanownego t-mobile, że smartfon SGSIV mini będzie już niedługo dostępny, co z przykrością muszę stwierdzić nie polega na prawdzie, i w związku z powyższym mam pytanie, czy Wasz ostatni wpis z dnia 2014-01-01 14:18:58 można poważnie traktować, czy lepiej sobie odpuścić ?
  (0)
Odpowiedz
gracz kontowy
31-12-2013 - 18:25:09
Minął kwartał i nadal nie ma w ofercie samsunga s4 mini..To naprawdę dobry telefon nadający się też do płatności za pomocą aplikacji my wallet..Dobrze by było gdyby pojawił sie w tej ofercie póki banki oferują promocje z niezłym moneybackiem za te płatności..
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
01-01-2014 - 14:18:58
Smartfon ten pojawi się w ofercie już w tym miesiącu.
  (2)
Odpowiedz
momo
23-12-2013 - 00:15:03
Czy Samsung Galaxy S4 mini pojawi się rowniez w opcji 'dual sim'?
  (0)
Odpowiedz
grzegorz95k
30-09-2013 - 13:16:25
Nie zrozumieli Państwo mojego pytania, nadal pytam o Samsunga Galaxy S4 mini.
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
01-10-2013 - 14:30:26
Samsung Galaxy S4 mini pojawi się naszej ofercie w tym kwartale, w najbliższych tygodniach. Ceny na chwilę obecną nie możemy podać. Proszę śledzić informacje w naszym serwisie/zapisać się na newsletter. Pozdrawiamy.
  (1)
Odpowiedz
grzegorz95k
28-09-2013 - 14:01:13
A czy jest znana data kiedy ten telefon będzie dostępny? W niedługo kończy mi się umowa i chciałem wiedzieć czy będzie dostępny ten telefon czy nie. Jeżeli Państwo posiadają takie informacje to proszę mi je udzielić, i jeżeli będzie to miej więcej w jakim przedziale cenowy.
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
30-09-2013 - 11:35:37
Samsung Galaxy S4 dostępny jest w trzech opcjach abonamentowych. Proszę sprawdzić tutaj: https://sklep.t-mobile.pl/eshop/wizard.html?execution=e2s1&p=SA-H-B38022&m=P
  (0)
Odpowiedz
grzegorz95k
23-09-2013 - 21:10:46
Juz samsung galaxy s4 mini troche na rynku jest i nawet nic nie slychac zeby pojawil sie w ofercie t-mobile. Wielka strata dla sieci, wydaje mi sie ze bylo by bardzo duzo chetnych. Prosze o jakies informacje czy wgl bedzie w ofercie ten telefon.
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
26-09-2013 - 10:29:50
Model ten będzie w naszej ofercie już niedługo. Pozdrawiamy!
  (1)
Odpowiedz
esiek
21-08-2013 - 20:39:34
Ponawiam pytanie poprzednika. Kiedy będzie dostępny s IV mini i w ogóle będzie. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
23-08-2013 - 11:23:50
W chwili obecnej nie możemy udzielić odpowiedzi na to pytanie. Jak tylko pojawi się w ofercie, poinformujemy o tym na łamach naszego serwisu. Pozdrawiamy.
  (0)
Odpowiedz
Fitzroy
18-07-2013 - 18:52:18
Od kiedy Galaxy S4 MINI będzie dostępny w salonach T-mobile?
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
19-07-2013 - 12:58:32
Niestety jest za wcześnie, abyśmy wiedzieli coś na ten temat :-( Pozdrawiamy!
  (1)
Odpowiedz
dellos
04-06-2013 - 22:25:44
To tam ściema... samsung S4 już od ponad 2mc jest na rynku pojechałem dziś do sklepu firmowego i co ciekawe, nie ma i nie będzie S4 w wersji 64GB tylko podstawowe 16GB masakra... jak zawsze byle najtańszy szajs wprowadzać... a szkoda...
  (0)
Odpowiedz
TOM
17-05-2013 - 02:13:13
Na razie widzę w Waszej ofercie Galaxy S4 (I9505). Czy będzie też model GT-I9500 (z Exynos 5 Octa)? Jeśli tak to kiedy?
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Podczas minionych targów IFA w Berlinie Intel pokazał „Kolejkę górską z Intel Iris”. Jej uczestnik siada wygodnie w fotelu i...

„Kolejka górska z Intel Iris” została zaprojektowana i stworzona specjalnie dla gości targów IFA. By wziąć udział w przejażdżce kolejki górskiej goście Intela nie musieli jechać do wesołego miasteczka i wjeżdżać wysoko wagonikiem. Wystarczyło zasiąść w fotelu, a następnie zaczynała się pełna akcji przejażdżka. Wszystko dzięki wirtualnej rzeczywistości i świecie 3D!

Intel zdradził, że podczas przygotowań do targów niektórzy pasażerowie prosili o skrócenie przejażdżki.

Sercem wirtualnej kolejki była technologia Intel Iris Pro Graphics. W połączeniu z procesorem Intel Core czwartej generacji ta technologia zapewniła niesamowite, kolorowe wrażenia multimedialne, opracowane głównie pod kątem trójwymiarowych gier. Jest to to najnowszy i najbardziej wydajny układ graficzny zintegrowany bezpośrednio z procesorem, oferujący dwukrotnie wyższą wydajność w porównaniu z poprzednią generacją rozwiązań graficznych firmy Intel. W przypadku gier zoptymalizowanych pod kątem technologii Intel Iris Graphics gracze mogą liczyć na szybsze wyświetlanie obrazu 3D, bardziej złożone funkcje cieniowania i płynniejszy ruch.

Wyjątkowe Oculus Rift

Do stworzenia kolejki użyto przede wszystkim urządzenia Oculus Rift― zestawu do obsługi rzeczywistości wirtualnej. Zobaczyć ją możecie na tym filmie. Najnowsza wersja (v.2) tego urządzenia została wykorzystana do stworzenia symulacji kolejki górskiej.

Nowe technologie od Intela
Firma Intel specjalizuje się w tworzeniu nowych i innowacyjnych technologii. Zobaczcie co jeszcze może Was zaskoczyć!

Urządzenie cechuje się wyjątkowo dużym polem widzenia w zakresie 110 stopni w pionie i 90 stopni w poziomie. Ponadto zostało wyposażone w wyjątkowo szybkie czujniki ruchu. Obraz był wyświetlany w jakości Full HD (z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli). Dzięki technologii OLED urządzenie osiąga czas przełączania klatek wynoszący zaledwie 2-3 ms i częstotliwość odświeżania do 75 Hz.

Nawet w przypadku szybkich ruchów głową uczestnicy nie doświadczali problemów z rozmyciami i smużeniem. Wrażenia 3D stały się jeszcze lepsze dzięki wykorzystaniu demonstracji Rift Coaster, która została użyta przez firmę Intel jako podstawa symulacji.

Przejażdżka jeszcze bardziej rzeczywiste

Wstrząsy i szarpnięcia podczas symulowanej przejażdżki wirtualną kolejką  zostały odwzorowane przy użyciu specjalnych układów hydraulicznych „wózka”, co zapewniło realistyczne doznania. Z kolei zsynchronizowany symulator turbulencji dostosowywał przepływ świeżego powietrza do szybkości kolejki.

Źródło i fot.: http://iq.intel.pl

Intel stworzył kolejkę górską w wirtualnej rzeczywistości! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Grupa naukowców na Uniwersytecie Stanforda pracuje nad nowym typem ogniwa, które jest w stanie nasycić się energią do syta w zaledwie 60 sekund.

Pięta achillesowa większości smartfonów - bateria. Mimo rozwoju technologii i rosnącej mocy gadżetów w kieszeni, nadal czas pracy bez ładowania pozostaje największą bolączką dla użytkowników. Nawet jeśli bateria wytrzyma długo, pozostaje jeszcze czas ładowania.

Tymczasem w tunelu tli się światełko nadziei. Bateria aluminiowo-jonowa, nad którą pracuje obecnie ekipa naukowców na Uniwersytecie Stanforda ma szansę zmienić codzienny obrazek, do którego już przywykliśmy, czyli telefon na kabelku.

Prototypowe ogniwo wykonane jest z aluminium oraz grafitu. Jest zatem tańsze od typowej baterii o konstrukcji litowo-jonowej. Do tego warto dodać niepalność (nawet po tak ciężkim uszkodzeniu jak przewiercenie dziury na wylot) i zdolność do zmiany kształtu (tutaj ukłon w stronę zagiętych, a w przyszłości elastycznych smartfonów). Bateria opracowana na Uniwersytecie Stanforda wytrzymuje 7500 cykli ładowania, czyli całkiem sporo.

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt niskiego napięcia jakie obecnie generuje ogniwo w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji litowo-jonowych (2V - niewiele ponad typową baterię AA lub AAA). Projekt jest jeszcze daleki od finalizacji, ale ekipa pracująca nad nim jest optymistycznie nastawiona. Trzymamy kciuki!

Bateria, którą naładujesz w... minutę! [wideo] - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się